1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby

Autor: Petr Filip <>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 25. 09. 2009

Inbox recenze amerického námořního letounu.


„Lockheed-Vega PV-2 Harpoon byl námořní hlídkový, průzkumný a bombardovací letoun, používaný v samém závěru II. světové války leteckými jednotkami US Navy. Typ vznikl na základě vcelku dobrých zkušeností z nasazení letounů PV-1 Ventura, kdy při využití obdobné výrobní technologie byl v pobočném závodě Lockheed Vega zkonstruován a vyráběn prakticky zcela nový stroj. Po válce se řada nyní již přebytečných strojů dostala do výzbroje dalších letectev, mj. Francie, Itálie, Peru, Portugalska či Japonska.“
Tolik Wikipedie, a nyní se podívejme, jak model tohoto stroje v mém oblíbeném měřítku 1/72 zvládl výrobce Special Hobby.
Jde o shortrunovou stavebnici, jejíž výlisky jsou baleny do tuhé krabice s polotuhým víčkem, která nám zaručuje, že nedojde k poškození obsahu ani při ne příliš šetrné manipulaci.
Stavební návod je přehledný a jasný, obsahuje stručnou historii typu, stranu s číslováním dílů a použitými barvami. Stavební postup je rozkreslen krok za krokem a nezdá se, že by skrýval nějaké záludnosti. Jako veliký klad vidím vloženou barevnou část s kamuflážními schématy.
Obtiskový aršík vytiskla firma Aviprint. Jeho soutisk je v pořádku, přesahy krycího laku jsou jen minimální, celkově se zdá povedený.

Plastové díly jsou umístěny ve čtyřech rámečcích plus jeden rámeček s díly průhlednými.

Průhledné díly jsou přiměřeně tenké, bez viditelných kazů, čiré s jemně zmatněnými částmi, jež mají být nabarveny.

Ostatní díly jsou velice čistě odstříknuty ze středně šedého tvrdšího plastu, který se celkem dobře brousí i řeže, pouze při „zaškrabávání“ mi „šupinkoval“. Ani při usilovném hledání jsem nenašel žádné vtaženiny, vyhazovače jsou většinou vystouplé na povrch, a umístěné tak, že během stavby budou skryty. Na drobných dílech je patrné drobné nedovření formy s následnými otřepy. Ty jsou ale velice jemné, dle mého snadno odstranitelné, a hlavně, bez přesazení formy, tedy nedeformující díly .

Na některých částech rámečků jsou na dílech patrné zbytky jakési mastné emulze, patrně separačního roztoku. Určitě by tedy bylo dobré dopřát dílům ještě před stavbou odmašťovací lázeň. Rytí je na modelu negativní, přiměřeně hluboké i ostré, jen výjimečně s drobnými kazy, které jistě nebude nejmenší problém napravit několika tahy žiletkové pilky.

Drobnou výhradu bych měl k naznačení oddělení ovládacích ploch, které by mělo dle mého názoru být poněkud výraznější.
Povrch výlisků je lehce matný. Pro mě osobně je to lepší varianta, mám větší důvěru v přídržnost barev. Povrchové detaily vypadají velice pěkně. Obzvlášť bych vyzdvihl provedení výfukového potrubí a naznačení plátěného potahu směrových kormidel. To je snad nejlepší plátno, které jsem měl tu čest vidět. Naopak díly interiéru jsou poměrně spartánské, pro stavbu do vitríny snad dostačující, ale rozhodně poskytují pole působnosti výrobcům doplňků. Model by zasloužil doplnit o planžetu leptů, která by vyřešila poutací pásy, palubní desku a detaily do střelecké věže. Ostatně lepty jsou zmíněny na krabici, ale již v návodu o nich není zmínka. Škoda.
Co ale model obsahuje, jsou odlévané motory. Jsou odlity čistě, bez viditelných bublin, a po doplnění několika „drátků“ bude snad až škoda je schovat to motorových krytů.

Suma sumárum, dostáváme, na shortrunovou stavebnici, více než jen pěkný model, který s minimem pracovního nasazení bude ozdobou každé vitríny. Za sebe mohu jen doporučit.

Petr Filip, KPM Prosek Panthers
Děkujeme firmě MPM production za poskytnutí vzorku pro redakci.