1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby

Autor: Ondřej Zada <ondrej.zada(at)seznam.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 28. 09. 2009


Inbox recenze modelu prvního amerického proudového letounu.


Bell P-59 Airacomet byl prvním americkým proudovým letounem. USAAF si původně objednalo 100 ks tohoto stroje, později (v roce 1943) byla objednávka snižena na 50 ks. V roce 1942 se na základně Muroc Dry Lake testovaly tři prototypy XP-59A a tyto testy odhalily veliké nedostatky letounu. První předsériový YP-59A dorazil na základnu Muroc v červnu 1943, YP-59A dostaly zlepšené motory. Jeden YP-59A byl také dodán do Velké Británie. Po všech problémech Bell vyrobil zhruba 60 Airacometů, ale ty brzy po zařazení do výzbroje nahradily výkonnější P-80.
Stavebnice:
Krabice obsahuje tři rámečky ze šedého plastu, jeden rámeček s překryty kabiny, obtisky a lepty. Díly jsou vyrobeny velmi pěkně až na pár nedostatků, ale to jsou jenom drobnosti se kterými si každý hravě poradí. Model má pěkné ostré negativní rytí. Obtisky vytiskla firmy Aviprint, mají dobrý soutisk a barvy odpovídají skutečnosti. Co se týče zbarvení, tak nám výrobce nabízí tři varianty a to jeden britský a dva americké.

Tady jeden z nedostatků, nedostříklé kolo hlavního podvozku.
Na sucho jsem zkusil sestavit hlavní díly a myslím si, že tady problém nebude.

Zde budeme muset trochu tmelit.

Návod nám říká abychom uřízli konce křídel a nahradili delší variantou, ale výrobce to do návodu nakreslil trochu nešikovně, ale stačí trocha logického myšlení a je jasné, kde se má křídlo uříznout.
Myslím si, že Airacomet je zajímavé letadlo, které stojí za to mít postavené a model od firmy Special hobby nám tuto možnost dává.

Ondřej Zada, KPM Prosek Panthers
Děkujeme firmě MPM production za poskytnutí vzorku pro redakci.