1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard

Autor: Martin Černý <martcerny(at)seznam.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 04. 03. 2010


Inbox další verze čtvrtkového Hellcatu firmy Eduard.Koncem roku 2009 přišla na trh další stavebnice s výlisky Hellcatu, tentokráte v poměrně atraktivní verzi nočního stíhače – F6F-5N.
Výlisky netřeba sáhodlouze představovat, asi není mnoho modelářů u nás, kteří by nevlastnili nebo nepostavili Hellcata od Eduardu. V krabici opět nalezneme 6 rámečků s béžově zabarvenými výlisky, jeden rámeček z krastenu obsahující tenké a křištálově čiré díly kabinek, trupových oken a díly pozičních světel. Povrch výlisků je opatřen jemným negativním rytím, trupové pláty jsou mírně přesazené tak jako u skutečné předlohy. Slepení trupu je poměrně náročné na čistotu a následné začištění spoje, abychom jemné přeplátování nezbrousili. Výlisky trupů jsou opět pro verzi F-3 (okénko za sedačkou pilota) a pro verzi F-5 bez okénka. Obě zmíněné varianty jsou postiženy vybranými kamuflážemi. První série verzí F-5 měly toto okénko stejně jako verze F-3.

Již z názvu Profipack vyplývá, že i tentokráte nalezneme v krabici masky pro usnadnění nástřiku kabinek a planžety leptaných dílů. Lepty pro vybavení interiéru jsou barvené, pro exteriér v niklové úpravě povrchu. Všechny díly najdou své využití. Součástí Gro této stavebnice tvoří rozměrný obtiskový arch tištěný opět u italského Cartografu, čili kvalita je zaručena. Vybírat můžeme z pěti obtiskových verzí. Nejatraktivnější je samozřejmě ta s velkou kresbou Pin Up Girl na cowlingu.

1.) VMF-511, USS Block Island, April 19452.) 'Butch', VMF-511, USS Block Island, April 19453.) VMF(N)-541, Falalop island, Ulithi Atoll, May 19454.) BuNo. 72627 (?72827?), VMF(N)-533, Ie Shima, May 19455.) BuNo. 78669, Maj. Bruce Porter, CO of VMF(N)-542, Yontan airfield, Okinawa, May 1945

Rozdíly mezi nočními a denními verzemi Eduard postihuje rezinovými konverzními díly. Mezi nimi malezneme především odlitek radaru , obrazovku radaru na palubní desku, nové výfuky, odlitky 20 mm kanonů a nová hlavní podvozková kola s kostičkovým vzorkem a oslišným typem disku. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost návodu, ne všechny PUR díly patří ke všem kamuflážním verzím.Fotografie rámečků:

Za poskytnutý vzorek děkuji firmě Eduard MA.
Martin Černý
KPM Kaznějov