1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur

Autor: Zdeněk "ujík" Uj <ujik(at)seznam.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 13. 05. 2010

"Armée de l´Air & Aeronautique Navale" - pohled do krabičky
Stavbu můžete sledovat na ModelforuModel: Nieuport-Delage NiD-62 „Armée de l´Air & Aeronautique Navale
Výrobce: Azur
Měřítko: 1/72
Katalogové číslo: A049

Historie:

Nieuport-Delage Ni-D 62 je francouzský stíhací dvojplošník z počátku roku 1930. Tento stroj je potomek dlouhé řady stíhacích dvojplošníků Nieuport-Delage, které byly zkonstruovány a postaveny bezprostředně po první světové válce. Byl poháněný motorem Hispano - Suiza 373 kW. V době vypuknutí druhé světové války v září 1939 byly všechny Ni-D 622 staženy z bojových escadril a byly použity jako cvičné ve francouzských pilotních školách. Po francouzské kapitulaci a německé okupaci Francie v červnu 1940, neměla Luftwaffe o Ni-D 62 zájem a tak byly všechny vyřazeny. Žádný stroj bohužel nepřečkal válku.

Model je vydaný jako novinka, ale vychází z již dříve vydaných modelů NiD-52/72/622. V krabičce, na které je pěkná kresba Nieuportu v námořních barvách, najdeme tři rámečky s plastovými díly, pytlíček resinů, větrný štítek z čiré fólie, malou planžetku leptů, obtisky a návod.

Stavebnice:

Výlisky jsou z šedého, měkčího plastu, typického pro tohoto výrobce. Povrch dílů je matný, na omak jemně drsný. Troška rytí, která na modelu je, je řešena negativními linkami, na některých místech bude třeba protáhnout rydlem, aby po nabarvení nezaniklo. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi výrobce řeší použitím alternativních dílů. V tomto případě nepoužijeme díly 1, 3, 6, 13 a 14, které jsou určené pro NiD-52.

Jednotlivé díly jsou poměrně čistě odstříknuté, malé otřepy jsem objevil jen na vzpěrách, vrtulovém kuželu, hlavním křídlu, ose podvozku a na kolech je vidět stopa po dělení formy .
Rezinové díly kokpitu, chladičů, hlavní kulometů a několik drobných dílků na křídlo a trup jsou odlity čistě, jen je třeba je odříznout od nálitku a místy odstranit slaboučkou blánu. Zvlášť chladiče mají hezky naznačeno žebrování.

V leptech najdeme palubní desku, upínací pásy, stupačku, zpětné zrcátko a pár dalších drobností. Přístroje na palubce jsou natištěné na čiré fólii, stejně jako větrné štítky. Jen mě zaráží, že na leptech i fóliích je napsáno, že patří na NiD-72. Jestli jsou v obou typech stejné, nebo si výrobce ulehčuje práci, netuším, neboť mé znalosti o tomto typu tak hluboko nesahají.

Obtisky:

Obtisky mají na pohled přesný soutisk, jsou lesklé a vzhledem k tomu, že jsou vytištěné u Aviprintu, se dá předpokládat, že práce s nimi bude dobrá.

Kamufláže:

Z krabičky lze postavit tři stroje, dva v šedo-šedé kamufláži escadrile 3C1 Aeronautique Navale (řadový stroj a letoun velitele 3. letky) a celozelený stroj od 6. escadrile Armée de l´Air. Malá barevná schémata jsou na zadní straně krabičky, v návodu jsou větší, ale černobílá. Navíc je možné si ZDE stáhnout barevné kamufláže ve větší velikosti, na což návod upozorňuje.

Návod:

Stavební návod je klasika od Azuru, přehledný, s jednotlivými kroky pěkně rozkreslenými. Zbarvení jednotlivých dílů a kamufláže je uváděno slovním popisem a číselným označením barvami Gunze. Součástí návodu je i stručná historie letounu a očíslování jednotlivých dílů.
Děkuji firmě MPM Production za poskytnutí vzorku k recenzi.

Zdeněk „ujík“ Uj