1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby

Autor: Filip Tomči <tomci.f(at)seznam.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 16. 05. 2010

Náhled do krabičky modelu britského rychlého dvoumotorového jednomístného stíhacího letounu Westland Whirlwind Mk.I.

Stavbu mužete sledovat na ModelForu.Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind"
Special Hobby
Kat. číslo : SH72204 Měřítko : 1/72

Historie:

Westland Whirlwind byl první britský rychlý dvoumotorový jednomístný stíhací letoun, který měl však smůlu v tom, že RAF brzy rezignovalo na obtíže spojené s nevyzrálými pohonnými jednotkami. Letoun byl rychlejší, lépe vyzbrojený a údajně i obratnější než Hawker Hurricane, a mohl se stát ekvivalentem německého letounu Messerschmitt Bf 110. Kromě problémů s motorem měl i křehký podvozek, takže zájem britského letectva o tento stroj rychle opadal. Celkem bylo vyrobeno 114 kusů (původně bylo objednáno 200 + 200 kusů. První objednávka byla snížena na 114 kusů a druhá zrušena). Whirlwind sloužil operačně u 263. squadrony a 137. squadrony RAF. Protože měly nejlepší výkony v malých výškách, byly používány především pro bitevní akce. V této roli je časem vytlačil úspěšný typ Hawker Typhoon. Ze služby byly Whirlwindy staženy v roce 1943. Jeden kus sloužil ještě krátce pro civilní účely.(převzato z Wikipedie)

Stavebnice:

Model Whirlwindu ve 1/72 je žhavá novinka a ještě se na pultech prodejen nestačily ohřát původní dvě stavebnice (Náhled do krabičky modelu zde) s tímto skvostem (stíhací a stíhací-bombardovací verze) a už tu máme alternativu v podobě "Different Whirlwind" neboli Odlišný Whirlwind. A jde opravdu o zajímavou limitku. Jedná se totiž o nebojové verze této stíhačky.

Model obsahuje mimo dvou velkých rámečků z šedého plastiku a rámečku z průhlednými díly, kde je krásně čirá kabinka. Další součástí je poměrně velké množství resinových dílů, protože model obsahuje i odlišný čumák a jiné potřebné díly na odlišení od klasické verze. Součástí je i aršík s lepty a filmem na budíky. Jelikož výrobce při výrobě modelu spolupracoval s renomovaným vydavatelem publikací 4+, tak se nemusíme obávat o nějaké nepřesnosti a můžeme se v klidu vrhnout rovnou ke stavbě modelu. Model je samozřejmě shortrun, ale v dnešní době lepší shortrun, tzn. že nebude člověk muset tolik brousit a tmelit. U této verze pouze v případě, že si vybereme vojenský prototyp, který měl jiný typ přídě a tudíž budeme muset řezat.Stavební návod je standartně přehledný a jsou v něm popisky s označením zbarvení jednotlivých dílů s odkazem na barvy značky GSI Creos neboli Gunze C nebo H (do ČR dováží firma Eduard).

Kamufláže:

A konečně se můžeme věnovat kamuflážím. Zde je možno vybírat ze čtyř možností markingu a co kus to krasavec. Kamufláže se dají stáhnout ze stránek výrobce k vytisknutí v barvě a větším rozlišení.

Kamufláž A: Westland Whirlwind Mk.I, L6844, počátek srpna 1939.

Kamufláž B: Westland Whirlwind Mk.I, L6845, konec srpna 1939.

Kamufláž C: Westland Whirlwind Mk.I, G-AGOI(ex-L6845), Westland Aircraft Ltd., Yeovil, Somerset, 1946-47.

Kamufláž D: Westland Whirlwind Mk.I, L6844, 1940, prototyp s 37mm kanonem v přídi.

Obtisky:

Obtisky vypadají standartně kvalitně a jsou z produkce firmy AVIPRINT.

Model můžete sledovat v on-line stavbě na ModelForu.

Děkuji firmě MPM Production za poskytnutí vzorku k recenzi.

Filip Tomči.