1/48 konverzní set CMK 8014 T-34

Autor: Václav „PantherG“ Maděra <pantherg(at)seznam.cz>, Téma: Technika, Vydáno dne: 18. 06. 2010

Logo CMK

Pohled prostého lepiče do krabičky konverzního setu 8014 na T-34/76 "Model 1942 type 112 Sormovo conversion set od CMK pro Tamiya kit.Model: T-34/76 model 1942 type 112 Sormovo conversion set
Měřítko: 1/48
Materiál: resin a soustružená hlaveň
Výrobce: CMK
Katalogové číslo: 8014

Náhled do krabičky:
Po rozbalení tradičního blistru se nám vysype celkem 19 dílů, návod a miniaršík dekálů pro tři verze tradičně zeleného zbarvení sovětských tanků. Všechny tři stroje byly používány čs. tankisty v SSSR.

Obsah balení
Návod 1
Návod 2
dekály

Díly jsou odlity čistě, bublinky v materiálu jsem nenašel, pouze u drobných dílů jemné otřepy (blanky). Velmi pěkně jsou ztvárněny přídavné nádrže (baky), včetně "provozního opotřebení". V samostatném sáčku jsou také tři kusy madel.

baky 1
baky 2
drobné díly
madla....jsou balena v sáčku zvlášť

Nová věž je tzv. vylepšená ("улучшенная") nazývaná také "гайка" (matice) kvůli jejímu tvaru. Velmi hezky jsou ztvárněny svary.

věž 1
věž 2
věž 3
věž 4

Hlaveň je soustružená, jedinou vadu na kráse vidím v poněkud větším osazením v pancéřovém krytu brzdovratného zařízení. Tady ale stačí pohlídat si geometrii během lepení.

kanon

Zhodnocení:
Díly jsou provedeny čistě, jemné detaily také. Snad jen madla bude lepší vyrobit z drátku.

Kde však firma CMK udělala chybu je označení. Šestihranná věž "model 1942" NEMĚLA velitelskou věžičku. Ta se začala montovat až od poloviny roku 1943.

Jako první byla přijata velitelská věžička právě ze závodu 112 "Krasnoje Sormovo". Zprvu odlévaná, později však vyráběná také svařením pásu pancíře. V tom případě byl na svaru plát pancíře jako zesílení spoje.

Dalším rozdílem mezi provedením "ulučšenoj bašni" vzor 1942 (Němci zvaná Micky-Mouse) a vzorem 1943 jsou chybějící pistolporty s pozorovacími průzory na bocích věže, jako u starších věží vzor 1941.

Z důvodu zlevnění a zrychlení výroby byly nahrazeny pouze pozorovací štěrbinou. Pistolport se starším provedením průzoru se vrátil na boky věže počátkem roku 1943.

Děkuji firmě CMK za poskytnutí resinového setu k recenzi

Václav "PantherG" Maděra