1/76 Mk.I Female, Airfix

Autor: Jaroslav Kotlaba <jaroslavkotlaba(at)seznam.cz>, Téma: Technika, Vydáno dne: 14. 08. 2010

Pohled do krabičky s modelem sesterské verze prvního tanku z období WWI.Sestřička prvního tanku

Jaroslav Kotlaba

Model: WWI Female Tank
Výrobce: Airfix
Měřítko: 1/76
Kat. č.: A02337

Trochu historie:
Snad každý modelář zná první tank nasazený bojově v letech první světové války. Britský těžký tank Mk I. Jeho charakteristické tvary, krabicovitý trup, pásy obíhající obvod trupu, malá velitelská nástavba a obrovské sponzony po obou stranách trupu. Z nich čouhající hlavní zbraně tanku, kanóny Hotchkiss 57 mm a kulomety stejného výrobce ráže 7,7 mm. A nakonec nerozlučný dvoukolový vozík, tažený za tankem usnadňující namáhavé řízení a pomáhající při překonávání zákopů. Osmičlenná osádka byla vystavena mnoha neduhům: velkým teplotám a hluku, nepřítomnosti jakékoliv vnitřní komunikace. Průzory nechráněné neprůstřelným sklem vystavovaly tankisty nebezpečí vážného zranění obličeje.

Měně známé je, jak vzniklo tolik po celém světě používané označení pro tento druh bojového vozidla. Stálo za tím utajení spojené s vývojem, výrobou a následnou přepravou do bojující Francie. Vozidlo bylo označováno jako vodní nádrž, tedy tank.

A ještě méně je na rozdíl od pozdějšího Mk IV známo, že Mk I měl další verzi. Sestřičku označovanou Female. Toto označení má zcela jednoduchý význam. Základní verze tanku, tedy Male byla vyzbrojena kanóny, druhá verze Female byla vyzbrojená pouze kulomety. Rozdíl byl ve tvaru bočních sponzonů u Female a jejich vyzbrojení po dvou kulometech Vickers na každé straně.

Vyrobeno bylo 150 tanků Mk I. 75 verze Male a stejný počet Female. Male byl určen pro boj se zodolněným cílem, Female pro boj s nepřátelskou pěchotou.

Stavebnice:
Firma Airfix představila svou stavebnici modelu tanku Mk I již před mnoha lety, za tu dobu byl prodáván jak v měřitku 1/76, tak 1/72. Došlo k tomu zřejmě pro zvýšení prodejnosti. V nedávné době přidala další verzi Mk I Female.

Stavebnici zakoupíme ve dvoudílné krabičce, na jejíž čelní straně zaujme akční kresba tanku Female valícího se po bojišti první světové války a střílejícího ze všech zbraní. Nepřehlédnutelné je logo výrobce.

Obal

V krabičce najdeme pětistránkový návod. Na první straně je stručné seznámení z historií tanku. Druhá strana obsahuje informace o stavbě modelu a navazující bezpečnostní informace. Dále zde najdeme, co znamenají různé značky otištěné ve stavebním návodu.

Na straně tři a čtyři je přehledný stavební návod rozdělený do dvanácti bodů. A na páté straně je v pěti pohledech rozkreslené kamuflážní schéma na tank pojmenovaný "We´re all in it !", bojující ve Francii roku 1916.

Návod 1
Návod 2
Návod 3
Návod 4

Kamuflážní schéma

Rámečky ze světle šedého plastiku jsou celkem tři. Dva z nich jsou společné i pro model Male. Obsahují díly trupu, vozíku a sponzony pro verzi Male. Třetí rámeček obsahuje díly sponzonů verze Female. Detaily jsou jemné. Jedinou vadou je, že díky použité technologii nemají sponzony nýty na vrchní a spodní části. Podobně je postižena i velitelská věžička. Zde nenajdeme detaily na bočních stranách. Nepříjemné otvory od vyhazovačů jsou vždy na vnitřní straně dílů stavebnice a nebudou tedy po sestavení vidět. Začišťovat budeme tím pádem pouze pár otřepů.

Výlisky 1
Výlisky 2

Výlisky 3
Výlisky 4
Výlisky 5
Výlisky 6

U modelu Male, který jsem stavěl před několika lety, byly přiložené pásy z dost tvrdé gumy. Po zkusmém přiložení jsem zjistil, že jsou poněkud krátké. Problém jsem řešil způsobem, že jsem je lepil tak, aby spoj byl ve spodní části modelu. Mezeru jsem potom vyplnil plastovou destičkou stejné výšky. Dnes jsou u modelu přiložené pásy z měkčeného vinilu. Jejich ohebnost je mnohem lepší. Co se týče délky, netuším. Doporučuji je lepit vteřinovým lepidlem.

Pásy 1
Pásy 2

Obtiskový aršík obsahuje jméno tanku a číslo v jednotce.

Jaroslav Kotlaba