1/72 Tančík Tč. vz. 33, HR model

Autor: Vladimir Bareš <ladin99(at)centrum.cz>, Téma: Technika, Vydáno dne: 09. 11. 2010

Pohled do krabičky se stavebnicí Československého tančíku.Československý tančík Tč. vz.33

Vladimír "Baryk" Bareš

Model: Tančík Tč. vz. 33
Materiál: Resin a lepty
Výrobce: HR model
Měřítko: 1/72

Historie předlohy:
je stručně popsána v návodu.

Historie předlohy
Historie předlohy anglicky

A podrobněji zdezde .

Balení:
Jedná se o odlévaný model s leptanými díly dodávaný v bílé krabičce ze středně pevného kartonu s bočním otevíráním a nalepenou etiketou. Ta obsahuje název stroje, katalogové číslo, název a logo výrobce a barevný bokorys (etiketa se mi trochu namočila při deštíku na Křivonosce, proto ty fleky na bokorysu).

Krabička

Obsah:
Krabička obsahuje 24 resinových dílečků a 15 leptaných, malý aršík obtisků a stavební návod.

Resinové díly
Resinové díly
Lepty

Kvalita dílů:
Resinové díly jsou lité do dvoudílné formy a umístěné v tenké bláně, pouze korba tančíku je zvlášť. Nicméně také z dvoudílné formy. Na první pohled vypadají odlitky hezky, na pohled druhý však objevíme bublinky. Většinou jsou na vnějších hranách pojezdových a napínacích kol, což nebude problém zatmelit dvousložkovým tmelem. Některé jsou ve středech a na vnitřní straně koleček, ale ty by se měly schovat za nosný profil a zbytek nebude nejspíš vidět. A pokud ano, není problém zamáznout tmelem.

Je možné, že zmíněné bublinky jsou jen případ mé stavebnice a u dalších se nevyskytují.

Podvozková skupina je zjednodušená a moc neřeší uchycení jednotlivých kol, ale nenašel jsem fotku, která by mi jasně řekla, jak to bylo v reálu řešeno a žádnou z doporučených publikací nevlastním. Úplně chybí podpěra horní části pásu.

Největší díl stavebnice, korba tanku, je odlit bez bublin, pouze bude potřeba zabrousit zbytky dělící roviny. Dle fotek by se pár drobností na úpravu našlo (horní plocha vyboulení na čelním pancíři by měla být rovná, ne šikmá), ale při půdorysné velikosti cca 25x30mm to asi nemá smysl řešit. Nejvíce mi tam ovšem chybí znázornění hlav nýtů, kterými byly přichyceny pancéřové desky. Doplnění bude sice mravenčí práce, ale vzhled modelu to dosti oživí.

Korba
Korba
Korba
Korba
Korba

Zbývají drobné díly, jako jsou kulomet, výfuk, reflektor a nářadí. Kulomety doporučuji rovnou udělat nové, třeba z injekční jehly a plastové tyčinky nebo použít nějaký obdobný díl z domácího vrakoviště. Začištění dílu od licí blány bude pracnější s nejistým výsledkem a možností zlomení drobného dílečku.

Reflektor by bylo asi nejvhodnější vydlabat malou kulovou frézičkou a zasklít.

Nářadí obsahuje lopatu a krumpáč a je obsaženo i v leptu (lopata, krumpáč, sekyra, klíč).

Výfuk stačí začistit, slícovat správnou polohu a odvrtat.

Kvalita leptaných dílů je, řekl bych, na velice dobré úrovni, jak to je s jejich lícováním teprve vyzkouším.

Obsahují přední a zadní žaluzie v zavřené poloze, nářadí, pružení podvozku, oka asi na vyprošťování stroje a pásy. Pásy jsou bohužel jen ploché bez vodících zubů.

Návod:
Je rozsahu jednoho listu formátu A4, na jedné straně dvojjazyčná historie, na straně druhé rozložení a číslování dílků, stavební návod a kamuflážní schémata. Přehlednost je dobrá, pozice jednotlivých dílů je ve většině případů také jasná. Ale pro jistotu bych se při stavbě řídil i fotkami skutečného stroje. Z návodu je sice celkem jasné co kam nalepit, ale hlavně v případě podvozku může nastat problém s přesným polohováním jednotlivých koleček, protože všechna se lepí natupo někam na korbu. Tady dosti pomůže bokorys na krabičce. V případě nějaké nepřesnosti při lepení podvozku může vzniknout problém s délkou pásů. Umístění nářadí jsem v návodu nenašel.

Návod 1
Návod 2

Obtisky:
Aršík obsahuje Tabulky s označením na čtyři stroje, německé a slovenské kříže. Obtisky se zdají být tenké a nepředpokládám s nimi nějaký problém.

Obtisky

Závěr:
Jedná se o relativně jednoduchý odlévaný model neokoukaného tančíku československé výroby, který zajisté oživí sbírku každého fandy naší techniky, ale zajisté si dalších modelářů. I když stavba bude vyžadovat přístup typický pro odlévané modely a doplnění nějakých drobností, věřím, že si modýlek najde své příznivce.

Vladimír "Baryk" Bareš

Redakce Modelwebu děkuje firmě HR model za poskytnutí vzorku k recenzi.