1/48 Quickboost sady pro modely italských letadel z období 2. sv. války

Autor: Vladimír 'Glock' Říha <riha(at)alsoft.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 19. 11. 2010

LOGO Quickboost

Porovnání stavebnice a resinových doplňků Quickboost na Macchi Mc.205, Re.2002 Ariete a Mc.200 Saetta.Quickboost po italsku

Mirek "Glock" Říha

QB 48282 – Macchi Mc.205 Exhaust
QB 48321 – Re.2002 Ariete Correct Fuselage Spine
QB 48341 – Mc.200 Saetta Pitote Tubes & Antennas
QB 48342 – Mc.200 Saetta Gun Barrels

Mezi novinkami na měsíc říjen od firmy Quickboost jsou dvě sady v měřítku 1:48 na model Macchi Mc.200 od firmy Italeri. Před pár měsíci vyšla i sada na Reggiane Re.2002 od téhož výrobce a "poměrně dávno" (v minulém roce) vyšla sada na Macchi Mc.205 od Hasegawy (taktéž v měřítku 1:48). Je potěšitelné, že i naší domácí výrobci nenechají italské typy bez povšimnutí (oba modely Italeri přebaluje i Tamiya). A jak si tyto sady stojí?

QB 48282 – Macchi Mc.205 Exhaust
Jak již název napovídá, sada obsahuje výfuky na jednu z nejlepších italských stíhaček druhé světové války. Sada je určena pro letitý model firmy Hasegawa, ale lepší "205" na trhu stále není. Výfuky ve stavebnici jsou nepoužitelné, mají špatný tvar a samozřejmě nejsou odvrtané.

Resinové výfuky od Quickboostu jsou odlity čistě a jsou "odvrtané". Tvarově jsou bohužel také nepřesné. Výrobce zřejmě okopíroval ty ze stavebnice a jen "odvrtal". Tyto výfuky doporučuji použít pouze v případě, pokud je neseženete od jiného výrobce.

Obr.1: Vlevo výfuky Hasegawa, uprostřed Quickboost, napravo Skymodel.

QB 48321 – Re.2002 Ariete Correct Fuselage Spine
Jedná se o opravný set pro stavebnici Italeri, který obsahuje jen jeden díl – hřbet. Ten ze stavebnice má špatný tvar prolisů a odpovídá spíše hřbetu Re.2001. Prolisy na resinovém hřbetu odpovídají velmi dobře. Pro porovnání délky hřbetu jsem použil výkres z publikace Ali E Colori. Délka hřbetu dle výkresu by měla být 3,5 cm. Díl ze stavebnice má délku 3,9 cm, díl od Qucikboostu 4 cm. Dále jsem prohlédl nemalé množství fotografií a včetně těch z restaurování Re.2002 v muzeu ve Vigna di Valle. Z nich je dobře patrné, kde hřbet končil a že díl ze stavebnice i ten který ho měl nahradit je příliš dlouhý. Jako řešení mne napadá hřbet od Quickboostu zkrátit a to v části u kokpitu.

Obr.2: Vlevo hřbet Italeri, vpravo Quickboost.

QB 48341 – Mc.200 Saetta Pitote Tubes & Antennas
Sada obsahuje 5 dílů – dvě pitotky, pouzdra na jejich umístění do křídel a anténní sloupek. Pitotky vypadají jemněji než díly ze stavebnice. Jsou mírně delší (porovnával jsem je z několika výkresy a fotografiemi), ale to není problém který se nedá vyřešit.

Anténní sloupek je také pěkný, jen bude třeba dávat pozor, kde přesně ho odříznout ze základny (pro správnou představu doporučuji porovnat s dílem ze stavebnice).

Obr. 3: Vlevo díly Italeri, vpravo Quickboost.

QB 48342 – Mc.200 Saetta Gun Barrels
Sada obsahuje dva odlitky hlavní kulometů Breda-Safat 12,7 mm umístěných v trupu, určených pro stavebnici Mc.200 od Italeri. Hlavně jsou odlity čistě včetně tlumičů plamene. Vypadají lépe než díly ve stavebnici. Porovnal jsem je s výkresem z publikace na Mc.200 od vydavatelství IBN a jsou prakticky totožné. Hlavně jsou delší než ty ve stavebnici a proto doporučuji při lepení do trupu, kontrolovat délku viditelné části. Možná je bude nutné v jejich perforované (a skryté) části zkrátit, aby svíraly s trupem korektní úhel.

Obr.4: Vlevo kulomety Italeri, vpravo Quickboost.

Co napsat závěrem?
Z mého pohledu jde pouze o částečnou "radost". Pokud by byla tvorbě předloh věnována větší péče, jednalo by se díky kvalitě o vítané doplňky. Takto lze použít bez větších výhrad pouze sady na Mc.200. Myslím, že by je bylo možné použít (s výjimkou anténního sloupku) i na model Mc.200 od Special Hobby (představující časné výrobní série).

Mirek "Glock" Říha, KPM Kaznějov

Redakce Modelwebu děkuje firmě Quickboost za poskytnuté vzorky na recenzi.