1/32 Ohlášené stavebnice B-25J/H, B-17G od Wingscale

Autor: Richard Plos <wingscale(at)email.cz>, Téma: Novinky, Vydáno dne: 09. 12. 2010

Největším překvapením letošního roku je ohlášení a náhledy na připravované stavebnice B-25J/H a B-17G v měřítku 1:32 od nové firmy Wingscale.Wingscale
Křídla ve velkém měřítku

Richard Plos

V polovině letošního roku se objevily první informace o přípravách modelu slavného B-25 Mitchell v měřítku 1:32. A to žádnou z renomovaných mainstreamových značek, ani žádným z prominentních výrobců resinových modelů, ale zcela novou firmou s názvem Wingscale. Už použití oranžové barvy v designu webové prezentace signalizovalo, z jaké země se nováček na plastikovém nebi rekrutuje: jsou to "Oranjes", čili Nizozemci, respektive Nizozemec, protože duší i tělem firmy je Martin Oude Vrielink, čtyřiačtyřicetiletý, metr devadesát vysoký pohodář a majitel továrny na výrobu plastových produktů od spon a přezek pro oděvy nebo batohy, až po díly pro automobilky. Prostě člověk, který s plasty dělá skoro celý život a také je – jak jinak – nadšený modelář.

Zkušební model B-25J/H
Zkušební model B-25J/H
Zkušební model B-25J/H
Zkušební model B-25J/H

Prvotinou nové firmy se u únoru 2011 stane model slavného středního bombardéru B-25 Mitchell ve verzích J a H. Jedná se o model z kovových vyjiskřovaných forem, nikoli o short-run. K této úvaze leckoho svádí informace o omezeném počtu vyrobených modelů: bude jich v počáteční sérii pouze 2.500 od každé ze tří krabic (verze J bude nabízena se zaplechovanou kulometnou i klasickou prosklenou přídí). V následujícím článku se můžete seznámit s komentáři Martina Oude Vrielinka k některým zajímavým tématům.

Zkušební model B-25J/H
Zkušební model B-25J/H
Zkušební model B-25J/H

O omezeném počtu vyrobených modelů
"Chtěl bych, aby naše modely byly ceněným zbožím, něčím, co není jen běžná konfekce a co má svou hodnotu. Proto nebudeme mít po nalisování první série model B-25 minimálně tři roky po vyprodání zásob v nabídce. A možná i pět let," vysvětluje Martin. Výjimkou by měla být snad jen "Clear Edition", kterou ještě zvažuje.

Takto limitovaná produkce by měla charakterizovat i následující novinky, tedy B-17, P-61 a B-26, zatímco Meteor F.Mk.4 "limitkou" nebude: "Bude to naše druhá produkční řada. Modely budou jednodušší, s pěkným povrchem a dostatečnými detaily, ale bez fotoleptů masek a dalších doplňků. Také design jejich krabic se bude trochu odlišovat. Přesto to budou pěkné a snadno sestavitelné modely," říká Martin.

O náročnosti stavby
Jak je evidentní z obrázků testovacích výlisků B-25 a z nich postaveného modelu, kvalita povrchu i detailů je u této prvotiny firmy Wingscale na vysoké úrovni a modeláři se mohou těšit na zajímavý a atraktivní kit. "Stavba nebude navzdory rozměrům složitá. V současnosti se ještě ladí formy, aby nebylo zapotřebí při stavbě pokud možno vůbec tmelit. B-25 určitě nikoho během stavby neotráví a věřím, že si ji modeláři budou užívat," věří Martin Oude Vrielink. On sám si už "bé pětadvacítku" slepil, tak ví, o čem mluví. "Snad jen sekce s odkrytovaným motorem je trochu složitější na sestavení, ale při pečlivé práci ani tady problém nebude," doplňuje.

O cenové politice
Martin je modelářský nadšenec, a tak modelářům a jejich přáním dobře rozumí. "Vím, že jsou dnes modeláři velmi nároční a chtějí pro sebe co nejvyšší kvalitu za co nejnižší cenu. A mají na to právo. Mají právo požadovat tu nejvyšší kvalitu, samozřejmě s přihlédnutím k omezením, která jsou dána samotnou technologií výroby vstřikovaných plastikových dílů. Snažím se při přípravě našich modelů dosáhnout pokud možno obojího, tedy nabídnout co nejkvalitnější model za co nejnižší možnou cenu," říká.

O B-17G Flying Fortress
"Zveřejněné obrázky B-17G zobrazují ručně vyrobený prototyp, který znázorňuje budoucí plastikový model tak na 70 procent. Chybí tam ještě řada detailů jak v interiéru, tak exteriéru, vrtule jsou z jiného typu, přidané jen pro dokreslení celkového vzhledu. Abych pravdu řekl, pokud by tohle měly být výlisky z forem, tak bych je asi raději nikomu neukazoval, protože by prostě nebyly dost dobré. Účelem tohoto modelu je porovnávat jeho tvary z různých úhlů s množstvím fotografií, protože sázet jen na výkresy není nejlepší řešení. Teprve po ujištění, že máme správné tvary, rozměry a proporce přistoupíme k výrobě forem. Mám naštěstí k dispozici řadu expertů na B-17, kteří mi s vývojem a kontrolou tvarové přesnosti modelu pomáhají."

Prototyp B-17G
Prototyp B-17G
Prototyp B-17G
Prototyp B-17G

O povrchu B-17G
"V  současnosti ještě vedeme diskuze, jak znázornit povrch B-17, který byl poměrně členitý, s řadou přeplátování a množstvím nýtů a rychlozámků po celém povrchu letounu. Je otázkou, zda nezkusit jemné pozitivní nýty, na druhou stranu si již modeláři zvykli na negativní nýtování, které, když se udělá dostatečně jemně, vypadá velmi dobře. Ještě to musíme zvážit, vše má svá pro a proti a zajímá nás i názor vás, modelářů. K tématu můžete diskutovat zde."

O rozměrech modelů
"Pro řadu modelářů bude model Létající pevnosti příliš velký, ale na druhou stranu, takový B-1B a B-29 v měřítku 1:48 nebo B-36 a B-52 v měřítku 1:72 jsou skoro stejně velké. A my se budeme snažit, aby stavba naší B-17 byla snadná. Myslím, že bude řada modelářů překvapena, jak snadná nakonec bude! Konstruujeme speciální uchycení křídla s kovovou výztuhou, aby byla konstrukce dlouhodobě stabilní a aby bylo možno křídla od trupu oddělit – ať už za účelem transportu nebo třeba i skladování modelu, protože ne každý má vhodné místo pro tak velký model."

O volbě typů
"Proč jsem vybral právě B-17 jako první čtyřmotorový typ pro měřítko 1:32? Zejména pro jeho proslulost. Je to typ, který každý zná, je to ikona druhé světové války. Osobně je ovšem mým favoritem B-24 Liberator, což dává tak nějak dopředu odpověď na otázku, zda jej pro budoucnost plánujeme – zcela jistě!"

O termínech novinek
"Jako první se na trhu objeví na sklonku února 2011 již poměrně známý B-25 Mitchell ve verzích J a H, v březnu, nejpozději v dubnu bude následovat Meteor F.Mk.4 a pak bude chvíli klid až do srpna 2011, kdy hodláme uvést na trh B-17G. Následovat bude na sklonku roku 2011 P-61 Black Widow ve verzích A a B. B-26 Marauder se objeví v prvních měsících 2012. Nechci zahltit trh novinkami, budeme postupovat obezřetně, abychom se na trhu pevně zabydleli. Cílem nejsou vysoké zisky, ale radost, kterou uděláme s mými spolupracovníky sobě i modelářům po celém světě zajímavými a kvalitními modely."

Modell Brno 2011
Martin Oude Vrielink přislíbil svou účast na Modell Brnu 2011, zorganizujeme při této příležitosti diskusi, na které se jej budete moci ptát na vše, co vás ohledně modelů Wingscale zajímá. Anglicky, německy (případně nizozemsky) a také česky s využitím tlumočníka. Otázky můžete již dnes psát zde.

Připravil: Richard Plos, Wingscale CZ