1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby

Autor: Zdeněk "ujík" Uj <ujik(at)seznam.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 13. 01. 2011

V poslední době populární balení dvou modelů v jedné krabici se nevyhnulo ani firmě Special Hobby a vypustila do světa také dvojmodel s označením 2 in 1. Tentokráte se jedna o stavebnice letounů P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk.IIA "RAF and FAFL".Model: P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk.IIA "RAF and FAFL"
Výrobce: Special Hobby 2 in 1
Měřítko: 1/72
Katalogové číslo: SH 72211

Stručná historie letounů:
Curtiss P-40F byla nová verze P-40E, vybavená motorem Rolls-Royce Merlin 28, který měl oproti původnímu Allisonu V-1710-39 zajistit lepší výkony ve větších výškách. První prototyp vzlétl 30. června 1941. Z počátku měly P-40F stejný trup jako P-40E a po té, co se objevily problémy se směrovou stabilitou a vybočováním při startu, dostaly od verze P-40F-5 prodlouženou ocasní část trupu o 48 cm. RAF zařadilo tyto letouny k 3. a 450. sqr. RAAF bojující v Africe a Itálii a označovalo stroje s krátkým i dlouhým trupem Kittyhawk Mk. II. Letectvo svobodné Francie získalo P-40F pro přezbrojení jednotky SPA 167, operující v severní Africe.

V poslední době populární balení dvou modelů v jedné krabici se nevyhnulo ani firmě Special Hobby a vypustila do světa také dvojmodel s označením 2 in 1. Dvoudílná krabička, na které jsou místo obvyklé kresby náhledy na možné varianty zbarvení a několik upozornění, že se jedná o dva modely v jedné krabici (jen na titulní straně je to zmíněno třikrát), ukrývá již známé výlisky Curtissu P-40F s dlouhým trupem, přidaný další trup pro krátkou verzi P-40F, arch obtisků, lepty a fólii palubních přístrojů.

Stavebnice:
Na první pohled velmi čistě vylisované díly mají hladký povrch a čistý povrch. Paneláž je znázorněna jemným negativním rytím a pokud ho vyloženě nezalijete barvou, nebude třeba ho ani protahovat. Krátký trup P-40F a prodloužený trup P-40F-20 jsou vylisovány samostatně, zbylé díly jsou pro oba typy shodné.

Při podrobnějším prozkoumání výlisků jsem vidět na některých dílech otřepy, na podvozkových nohách, výfucích, výškovkách a vrtuli je slabě patrná dělicí rovina formy. Propadlinu jsem objevil na vrtulovém kuželu a na směrovkách obou trupů. Na horní levé polovině křídla jsou u odtokové hrany škrábance, naštěstí v pozitivu, takže bude stačit jen přebroušení. Otvory vyhazování nábojnic bude potřeba začistit, jsou částečně zalité. Hlavně zbraní budou chtít nahradit jehlou. Drobné díly jsou v pořádku, to samé platí o dílech interiéru, který je solidně vybaven. Hlavní díly mají jemné, ostré rytí.

Čiré díly jsou pěkně průhledné, nepoškrábané, ale mají otřepy. U čelního štítku je možno vybírat ze dvou variant, návod na toto upozorňuje.

V malé planžetce leptů jsou díly na vylepšení kokpitu, chladiče, podvozku a závěsníky přídavné nádrže.

Obtisky:
Obtisky jsou vytištěny u Aviprintu, soutisk je přesný. Obsahují znaky na tři francouzské Warhawky a tři britské Kittyhawky. Toto se bohužel netýká kokard, které zde jsou pouze na jeden britský a jeden francouzský stroj. Toto mě velmi zamrzelo, protože jsem chtěl postavit dlouhého i krátkého Curtisse ve francouzských barvách. To samé platí, pokud by někdo chtěl dva Brity. Pokud si tedy neseženete další obtisky, nebo nepoužijete masky na stříkání kokard, lze z krabice postavit jen jednoho Brita a jednoho Francouze.

Kamufláže:
Z nabízených obtiskových verzí lze postavit britské Kittyhawky Mk. IIA 3. sqr. RAAF z Itálie 1943, 3. sqr. RAAF z Malty 1943 a 450. sqr. RAAF z Tunisu 1943. Z francouzských Warhawků lze postavit tři letouny z GC II/5 "La Fayette" FAFL z Tunisu 1943. V návodu jsou jednotlivá schémata nakreslena černobíle, nicméně je možno si jednotlivá zbarvení v barevné podobě stáhnout na stránkách výrobce, na což odkazuje poznámka u každého zbarvení.

Návod:
Stavební návod je jednoduchý, ale pěkně rozkreslený, přehledný, upozorňuje na odlišnosti jednotlivých verzí. Obsahuje stručnou historii letounu, náhled rámečků s očíslováním dílů, stavební postup a seznam použitých barev. Zbarvení jednotlivých dílů i kamufláže jsou uváděny v odstínech Gunze.

Závěr:
Celkově bych P-40 od Special Hobby po pohledu do krabičky hodnotil jako pěkný short run, jak to půjde do sebe a jestli bude pozitivní hodnocení trvat, uvidím, až je budu stavět.

Zdeněk "ujík" Uj

Redakce Modelwebu děkuje firmě MPM Production za poskytnutí vzorku k recenzi.