1/48 Vánoce po Italsku

Autor: Vladimír 'Glock' Říha <riha(at)alsoft.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 23. 12. 2010

1/48 Něco pod stromeček od firem Aires, Quickboost a EduardVánoce
na italský způsob

Mirek "glock" Říha

Aires 4493 - Macchi C.202/205 Wheels & paint masks
Quickboost QB 48350 Mc.200 Saetta Exhaust
Eduard 49631 S.A. Mc.200

Zítra je Štědrý den a každý se těší, co najde za dárek pod stromečkem. Modelář si většinou svou srdeční záležitost nadělí sám :-). Já jsem to nevydržel a rozbalil něco dopředu. Tři doplňkové sady pro modely italských letadel v měřítku 1:48.

Aires 4493 - Macchi C.202/205 Wheels & paint masks:
Jak název sady napovídá, jedná se o kola a vykrývací masky. Kola (v nezatížené variantě) jsou odlita čistě z šedé hmoty a představují pozdní provedení se vzorkem na pneumatice používané na Macchi 202 a 205. Návod na použití masek je přehledný a neměl by činit problém i zkušenému modeláři. Sada je primárně určena pro modely firmy Hasegawa (jediné Macchi 202 a 205 v tomto měřítku běžně dostupné na trhu), ale je možné ji použít i pro modely Macchi 200 a to u letounů pozdních sérií a také u těch, které se udržely ve službě do kapitulace v roce 1943 a po tomto období (doporučuji se řídit dle fotografií).

Quickboost QB 48350 Mc.200 Saetta Exhaust
Další ze sad Quickboostu určená pro model firmy Italeri. Obsahuje dva čistě odlité a zahloubené výfuky. V modelu se tento díl lepí ze dvou částí. Díky tomu je otvor v plastikových dílech hlubší než v dílech z resinu. Je jen na modeláři, zda zvolí snažší variantu z jednoho dílu, či zda použije díly ze stavebnice.

Eduard 49631 S.A. Mc.200
Eduard nepřehlédl nový model od Italeri a vydal krom masek i 3 sady leptaných dílů. Zoom do kokpitu, sadu pro vytvoření otevřených klapek a zde představovanou sadu. Ta obsahuje dvě planžety.

Barevný Zoom do kabiny a nebarvenou planžetu pro "vyšperkování" exteriéru. Lepty do kokpitu obsahují palubní desku, upínací pásy, různé páčky a budíky na boky kokpitu a díly pro vylepšení nožního řízení. Nebarvené díly jsou určeny do podvozkové šachty a podvozkové instalace, pro motor a mechanismus otvírání kabiny. Dále planžeta obsahuje různé vnější krytky, což je velká slabina modelu (viz recenze na tomto odkazu) a jsem opravdu rád, že toto u Eduardů neopomenuli. Návod je přehledný a srozumitelný. Tato sada se jeví velice přínosně i přesto, že model nějaké lepty (ale nebarvené) do kokpitu obsahuje. Malá douška na závěr, sada je označena S.A. - obsahuje tedy "samolepící lepty".

Italský Štědrý den se evidentně vydařil. Tolik doplňkových sad na model jako Macchi 200 od Italeri jsem ještě v českých modelářských vodách nezaznamenal. Před časem jsem recenzoval jiné dvě sady od Quickboostu, a to se do tohoto "ringu" pustila i firma Pavla. Jsem tomu rád, vlastní model potřebuje vylepšení "jako sůl". Jako bonus působí fakt, že některé představené sady se dají použít i pro modely Macchi 200 od firem Special Hobby a Pacific Coast Model.

Za poskytnuté vzorky děkuji Ježískovi a firmám Aires, Quickboost a Eduard.

Buon Natale

Mirek "glock" Říha