1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda

Autor: Jaroslav "J.T.C" Supík <J.T.C(at)seznam.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 26. 01. 2011

Náhled do krabičky s modelem sovětského vrtulníku Mil Mi-24V/VP Hind E od firmy Zvezda v měřítku 1/72.Po zuby ozbrojený bojovník z Afganistánu.

Jaroslav "J.T.C. Supík

Model: Mil Mi-24V/VP Hind E
Výrobce: Zvezda
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 7293

Historie:
Historii typu naleznete třeba zde.

Stavebnice:
Je nabízena v modrobílé do boku otvírající se měkčí krabičce. Vrchní strana se nás snaží nalákat ke koupi kresbou letícího sovětského Hinda. Bok a spodní strana nám nabízí pohledy na různé fáze ze stavby modelu.

Pozor !!! Na informačních fotkách stavitel špatně uhlídal geometrii. Správně mají trup i osa rotoru mít při pohledu zepředu náklon do leva vůči svislé ose. Kokpity operátora a pilota jsou při správné geometrii ve svislé ose.

Po otevření krabičky vysuneme ještě jednu shora otevřenou krabičku z tuhého kartonu. V ní nalezneme návod, výlisky, obtisky a igelitový uzavíratelný sáček s čirými díly.

Vylisky:
Díly rozložené v pěti rámečcích z šedé, dobře opracovatelné hmoty s místními minimálními otřepy. Zbavit se jich není problém, stačí je lehce přejet ostřím skalpelu. Povrch některých dílů je poset jemnou krupičkou a všimneme si i mikropropadlin.

Velké propadliny jsou na dílech A14, A33, F52 a na všech dílech tvořících osádku tj. A58 až A65. Starosti s nimi bychom ale mít neměli, neboť jde převážně o styčné plochy. Výjimkou je díl F52, který budeme muset vytmelit.

Rytí je jemné a bez zjevných kazů. Doporučuji jej pro jistotu protáhnout rydlem jako prevenci odstranění při případném broušení. Provedení detailů je na vysoké urovni. Jen škoda, že při takové kvalitě výrobce řeší palubní desky a různé přepínače pouze obtiskem. Dále bude třeba odvrtat různé otvory například na raketnicích, neboť u nich se výrobce ani nepokusil o zahloubení.

Na vnitřních bocích trupu (díly A1 a F6), z vnitřní strany, a na dílech C3, C4, F63 je několik stop po vyrážečích, které doporučuji preventivně zatmelit, neboť při jistých úhlech pohledu na ně bude vidět.

Čiré díly:
Jsou čiré, bez zjevných kazů a čočkového efektu. Umožňují nám model bez řezání postavit jak v otevřené, tak v uzavřené konfiguraci.

Obtisky:
Jsou polomatné a obsahují kromě budíku a hlavních znaků ke třem kamuflážním schématum i popisky. Jejich slabinou jsou neostré okraje. Je to znát při pohledu z blízka hlavně u černé barvy. Dále nás asi bude zlobit odstínově modrý pruh na ruské vlajce (číslo obtisku 51), neboť jeho vrchní polovina je na bílém podkladě a je to znát už i v obtiskovém archu.

Návod:
Je dvojjazyčný a to v ruštině a angličtině. Obsahuje schémata zbarvení, umístění popisek, rozložení dílů v rámečcích a hlavně stavební postup.

Stavební kroky jsou zobrazeny v 35 krocích. V nich se dozvíme zbarvení částí a použití dílů dle varianty, kterou budeme stavět. Rozhodnout se můžeme mezi zavřenou či rozkrytovanou variantou a také bychom měli mít jasno, které zbarvení budeme stavět.

Ze tří kamuflážních schémat jsou dvě sovětské na Mi-24V z Afganistánu a jednu Mi-24VP ruského námořnictva. Bohužel pro Mi-24V jsou schémata zbarvení jen z levé strany.

Sestavitelnost:
Spasování dílu se jeví docela slušně. Na mém vzorku k sobě moc nechtěly přilnout poloviny trupu. Stavba bude poněkud náročnější díky rozkouskování trupu. Proto doporučuji si podsestavy lícovat na sucho a kontrolovat případné usazení, ale i tak si myslím, že se tmelení nevyhneme.

Závěr:
Zvezda nám touto stavebnici nabízí za rozumnou cenu hodně muziky oproti konkurenci, neboť málokterá stavebnice nám už v základu umožní postavit rozkrytovaný model bez řezání. Dalším velkým plusem je správné vychýlení trupu vůči svislé ose, které konkurence opominula.

Další informace k modelu, zvláště pro ty co by si chtěli postavit stroj AČR jsou zde.

Jaroslav "J.T.C" Supík

Za tento model velmi moc děkuji Ježíškovi (manželce).