1/72 Československý lehký objekt vzor 36 B - ŘOP. o.s. Samek models

Autor: Ondřej Koukal <OKoukal(at)seznam.cz>, Téma: Diorama, Vydáno dne: 24. 01. 2011

Náhled do krabičky stavebnice československého lehkého opevnění vzor 36 B.Československý lehký objekt
vzor 36 B

Ondřej Koukal

Model: Československý lehký objekt vzor 36 B
Výrobce: ŘOP. o.s. Samek models
Měřítko: 1/72
Materiál: sádra a polyuretan
Katalogové číslo: F72/103

ŘOP vzor 38B

Historie předlohy
Lehká opevnění vzor 36 B budované na jižní Moravě mají jednu střeleckou místnost se vstupem z týlové strany. V oblasti III. sboru se nachází mnoho atypických pevnůstek typu A, B, C a E různě umístěných v terénu. Námi popisovaný model objektu vzor 36 B č. 48, který se nachází na okraji vinic nad obcí Šatov byl dvoustřílnový a vstup do pevnůstky byl řešen šachtou se stupačkami v týlové části, který uzavírala plechová posuvná dvířka v kolejničkách. Střílny byly tvarované přímo z betonu a z vnější části opatřené ozuby a uvnitř uzavíratelné 30 mm silnými ocelovými deskami posuvnými v ocelovém rámu. V boční stěně na pravé straně blízko vchodu byl umístěn větrací otvor. Všechny objekty byly vybaveny dvěma granátovými skluzy k vypouštění ručních granátů do bezprostředního okolí objektu při jeho napadení. Vnitřní výbava pevnůstek vz. 36 byla velmi jednoduchá, jednalo se o dva dřevěné stolky umístěné pod střílnami pro umístění lehkých kulometů vz. 26 a na indisponovaných místech k umístění těžkých kulometů vz. 07/24. Materiál uskladněný v objektu tvořila zásoba střeliva, ručních granátů, proviantu a zásoba pitné vody pro osádku. Tu tvořilo 2 až 6 mužů. Objekty odolávaly dělostřeleckým rážím 7,5 cm a minometným střelám ráže 8 cm. Objekt vzor 36 B č. 48 byl v září 1938 při mobilizaci plně připraven k obraně.

Obsah krabičky
V krabičce je uložen návod, velmi pečlivě zabalený sádrový odlitek bunkru zasazeného do terénu, polyuretanový odlitek komínu a odlitek odznáčku ŘOP.

ŘOP vzor 38B
ŘOP vzor 38B
ŘOP vzor 38B

Kvalita modelu
Odlitky jsou odlity kvalitně. Povrch bunkru je hladký, na hranách se místy objevují malinké bubliny. Terén je členitý a detailní. Kolem bunkru jsou odlity i kameny, jak je znázorněno na kresbě na obalu stavebnice.

ŘOP vzor 38B
ŘOP vzor 38B
ŘOP vzor 38B

Zbarvení
Na obalu stavebnice je znázorněn objekt v barvě šedé. Pokud máte raději kamuflované bunkry, na internetu lze najít vhodné fotografie. Například na Bunkry.Cz.

Závěr
Model vypadá velmi hezky a vzhledem k propracovanému terénu nám zbývá si jen vyhrát s barvením. Hladký povrch bunkru vybízí k znázornění hrubé omítky, která se na bunkrech používala.

Ondřej Koukal

Redakce ModelWebu děkuje firmě ŘOP. o.s. Samek Models za poskytnutí vzorku na recenzi.