1:35 Vojenské holubníky od firmy Hauler

Autor: Tomáš Ťupa <tomastupa(at)centrum.cz>, Téma: Diorama, Vydáno dne: 05. 02. 2011

Firma Hauler přišla na trh s velmi vhodným doplňkem pro diorámy i samotnou vojenskou techniku, a to s mobilními holubníky. Nápad je to velmi neotřelý a jeho použití jistě přiláká oko diváka svojí originalitou a nestandardním tvarem.Holubníky na obou stranách fronty …

Tomáš Ťupa

Model : HLU 35031 – U.S. Pigeons of war
Model : HLU 35032 – German Pigeons of war
Výrobce : Hauler
Měřítko: 1/35

Historická předmluva
Odesílání zpráv pomocí poštovních holubů je jednou z nejstarších metod. Dokumentováno je již užívání Římany před více než 2000 lety. Ke kurýrní činnosti se využívalo holubů zcela běžně i v první světové válce. Již v této době vynikala přednost tohoto způsobu doručení zpráv - absence šifrování. Spolehlivost doručení byla tak vysoká, že se šifrovalo nejvíce 1% zpráv. Oficiální místo v "Signal Corps" si poštovní holubi zasloužili v roce 1917 díky pokynu Johna Pershinga (tehdejší velitel amerických expedičních sborů vyslaných na francouzské území, později náčelník generálního štábu). Během druhé světové války se služby holubi uplatňovali jako doplňkový a nouzový komunikační prostředek. Od roku 1941 se veřejně prezentovala armádní potřeba získat kvalitní plemena holubů od chovatelů. Výsledkem bylo zřízení mnoha základen chovu křížení nejkvalitnějších a nejvitálnějších plemen s výchovou doletu. Na frontě se za použití jednoduchých triků dosahovalo přesného navrácení holuba. Jednou z možností byl potravinový deficit, ale mnohem účelnější se projevil sexuální pud a žárlivost. Před odvelením na frontu byl poštovní holub krátce konfrontován s rivalem u samičky, a tímto kontaktem bylo zaručeno jeho rychlé navrácení do mobilního holubníku. Při vlastním nasazení byl holub vypouštěn buď z klece, kterou představuje recenzovaná stavebnice, nebo např. u výsadkářů byl držen v náprsním pouzdře. Na konci války se na straně USA rozrostlo "holubí hospodářství" na počet 150 důstojníků, 3000 mužů a hlavně 54 000 holubů. Rozvoj komunikačních technologií po válce zcela jasně směroval k zániku holubí sekce "Signal Corps", a to v roce 1975. Většina již vycvičených a zdatných holubů byla rozprodána v aukcích v USA nebo rozdána do zoologických zahrad.

Německý holubník - obsah stavebnice
Německý holubník - lept
Německý holubník - návod
Německý holubník - resin

Popis setu
Pro zjednodušení budu popisovat oba sety současně, podobnost je celkem velká. Každý set obsahuje planžetu fotoleptů, resinové holuby a návod. "Americká" i "německá" stavebnice obsahují díly pro jeden holubník, ovšem ten "německý" se skládá ze dvou oddělených kójí. Lepty jsou ve vynikající kvalitě, která je pro Hauler dnes již standardní. Plech je silnější, a tím umožňuje vykreslit jemné detaily možná i jinou technologií leptání, než jiné firmy. Toto lze spatřit např. na petlicích a nožičkách holubů. Je to také jediný díl, který resinového holuba "updatuje". Pletivo na holubí kleci je excelentní. Vlastní holubi, kterých jsou v každé sadě 3 kusy, jsou zcela bezchybní. Bude jen na každém modeláři, aby jemným barevným odlišením zvýraznil rozdílnost plemen.

Americký holubník - obsah stavebnice
Americký holubník - lept
Americký holubník - návod
Americký holubník - resin

Stavba
Stavba je bezproblémová, doporučuji použít ohýbačku vzhledem k jisté tuhosti plechu, která ovšem není na závadu. Zásadní slabinu bych viděl v návodu. Jeho digitální vznik a výsledná podoba se nezapře, zásadní ohyby jsou méně výrazné a jasné, což je při ohýbání leptů zásadní. Doporučuji nástřik interiéru holubníku před dolepením jedné z velkých podlah.

Postup
Postup
Postup

Závěr
Sety jsou odpočinkovou a relaxační záležitostí, jejich aplikaci se meze nekladou a rozhodně vyplňují prázdné místo na trhu s doplňky. Jednoznačně doporučuji.

Tomáš Ťupa, KPM Plzeň

Redakce ModelWebu děkuje za poskytnutý vzorek firmě HAULER.