Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32

Autor: Vladimír 'Glock' Říha <riha(at)alsoft.cz>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 21. 02. 2011

titul k článku

Jako horká novinka firmy AML se redakci ModelWebu dostaly na stůl čtyři sady obsahující vykrývací masky a obtisky určené pro modely Spitfiru Mk IX. Sady jsou nabízeny v měřítkách 1/32 a 1/48.Každá sada obsahuje masky a drobný aršík obtisků pro dva Spitfiry československých pilotů v RAF. Dále je v každé obsažen barevný třípohledový obrázek na obě varianty nabízeného markingu, který použijeme jako návod. Materiál použitý na masky je podobný tomu, který znám z výrobků firmy Montex.

Sada AMLC 8 005 / AMLC 2 008
Sadu lze použít na dva Spitfiry HF Mk IX.C 313 perutě. RYoC a RYoE.

Aršík masek obsahuje šablony na nástřik výsostného značení a kódových písmen. Na obtiskovém aršíku naleznete výrobní čísla, malý československý znak pod kabinu a také perutní znak na kapotu motoru. Bohužel soutisk československého znaku a zejména znaku perutě (tento je absolutně nepoužitelný) není u našeho vzorku (v měřítku 1/48) dobrý.

Sada AMLC 8 006 / AMLC 2 009
Jedná se o "Smikovskou sadu". Je určená pro osobní letouny Otto Smika a to NNoN (invazní zbarvení) a DUoN.

Sada obsahuje vykrývací masky výsostného označení a kódových písmen. Mezi obtisky naleznete sériové číslo pro stroj DUoN (pro NNoN obsaženo není) sestřely pro oba stroje a označení perutě pro DUoN. V sadě jsou i masky (z jiného materiálu na písmena NN N) Jedná se o masky, které mají zakrýt písmena při nástřiku invazních pruhů.

Sada AMLC 8 007 / AMLC 2 010
Jak byla druhá sada věnována Ottu Smikovi, je třetí určena pro dva stroje W/Cdr. Tomáše Vybírala. Jedná se o dva Spitfiry označené VY, jeden sérového čísla MK483 a druhý ML171.

Výsostné znaky a písmena VY naleznete na maskách. Obtisky obsahují sérová čísla, funkční označení W/Cdr, znak perutě na kapotu motoru a malý československý znak pod čelní štítek (jehož soutisk není na dodaných vzorcích dobrý ani v sadě pro měřítko 1/48 ani pro 1/32).

Sada AMLC 8 008 / AMLC 2 011
Sada obsahuje obtisky a masky pro dva stroje DUoL. Jeden používal v době invaze Karel Pošta, druhý Ladislav Světlík. Ten na tomto letounu dosáhl ověřeného sestřelu Fw-190 v březnu 1944.

Obsah sady je obdobný jako v případě sady na Spitfiry Otto Smika. Masky na výsostné označení a perutní písmena, obtiskový aršík se sériovým číslem (na Světlíkův Spitfire), československým znakem (opět ne moc dobrý soutisk), znakem 312 perutě a také masky na zakrytí písmen při nástřiku invazního značení.

Co říci závěrem? Tyto masky modeláři umožní postavit model Spitfire v "našich barvách". Zvláště při kombinaci sad v měřítku 1/32 s modelem firmy Tamiya získá do svého "hangáru" nepřehlédnutelný kousek.

Mirek "Glock" Říha

Redakce ModelWebu děkuje výrobci za poskytnutí vzorku.