1/72 I-153 Correct cowling, Quickboost

Autor: Jan Jezl <jezl.model(at)gmail.com>, Téma: Letadla, Vydáno dne: 01. 02. 2011

LOGO Quickboost

Recenze opravné sady motorového krytu na model I-153 od Směru.I-153 Correct cowling

Jan Jezl

Model: I-153 Correct Cowling
Výrobce: Quickboost
Měřítko: 1/72
Kat. č.: QB 72268

Letitý model I-153 od Helleru (my jej známe především jako přebal od Směru) má řadu chyb jak tvarových tak povrchových a jednou ze slabších částí modelu je kapota motoru. Tento problém se snaží vyřešit opravná sada od Quickboostu. A jak se jí to povedlo?

Obsah sady:

I-153-01
I-153-02

Sada obsahuje tři odlitky – kapotu motoru, sání chladiče nad kapotou a samostatný výfuk. Vše je poměrně čistě odlito v jednom bloku, nicméně na čelní straně kapoty motoru je několik bublinek. Sestavení je jednoduché, prakticky se jedná o výměnu dílu ze stavebnice a dolepení chladiče i výfuku.

Kvalita a věrnost dílů:

I-153-03
obr.1
I-153-04
obr.2
I-153-05
obr.3
I-153-06
obr.4

  1. Na čele kapoty jsou bublinky, které jsou jediným kazem odlitků. Uvnitř kapoty jsou nějaké zarážky, ale ve stavebnici Směru (Helleru) není nic, co by se na zarážky dalo umístit.
  2. Oproti výlisku Směru je opraven základní tvar kapoty (ve stavebnici od Směru je z bočního pohledu kapota příliš "hubená"). Možná by ještě stálo za to udělat spodní část kapoty o něco méně kónickou, ale to je z mého pohledu nepodstatný detail. Na kapotě jsou pěkně dodělány vyústění výfuků (ve stavebnici Směru prakticky chybí), stejně jako pás obepínající kapotu. Oboje je ale bohužel chybně umístěno – pás i výfuky by měly být mnohem více vzadu.
  3. Plastový díl žaluzií před motorem nelze použít, je příliš malý.
  4. Je nutno použít leptaný díl, který ale obsahuje pouze hi-tech přebal stavebnice od Směru, na což návod neupozorňuje. Na druhou stranu je tento krok logický, správné rozměry má právě leptaný díl. Za povšimnutí stojí ještě sání chladiče na horní straně kapoty, který pouze kopíruje tvar ze stavebnice, skutečný stroj měl sání oválné.

Lícování:

I-153-07
obr.5
I-153-08
obr.6

Lícování je bezproblémové.

Závěr:
Z opravného setu mám rozporuplné pocity. Podstatnou tvarovou nepřesnost stavebnice opravil, ale nově doplněné detaily (výfuky i pás okolo kapoty) jsou posunuté příliš dopředu a sání chladiče na horní straně kapoty má špatný tvar. Set lze navíc použít pouze v kombinaci s Hi-tech přebalem stavebnice od Směru. Přesto je odlitek mnohem lepší volbou než původní díl stavebnice.

Jan Jezl

Redakce ModelWebu děkuje firmě Quickboost za poskytnutí vzorku na recenzi.