Letadla

1/72 Blackburn Skua MK.II od Special Hobby - review


Review na jednu z posledních novinek firmy MPM Production, kterou je v měřítku 1/72 Blackburn Skua MK.II.Zhruba před měsícem kolega Luboš Pavel uvedl preview na novinku f. Special Hobby – Blackburn Skua 1/72. Následně jsem si model převzal do svého kitníku s úmyslem podívat se mu na zoubek jak bude pasovat dohromady při „suchém“ sestavení.
Výsledek si můžete prohlédnout na následujících fotografiích.

Povrch výlisků je čistý , sametově matný , nicméně před nástřikem Surfaceru bude lepší výlisky přebrousit smirkem zrnitosti 1500 –2000, trocha práce bude s drobnými díly, kde se objevují sem tam větší otřepy, či stopy po dělení formy . Výlisky jsou ryty velmi pěkným negativem, přiměřeně hlubokým a širokým, některé výztuhy či dekly jsou řešeny jako pozitivní - vystupující nad povrch. Kabinka a ostatní čiré díly jsou odstříknuty z krastenu, tloušťka stěn je přiměřená, průhlednost velice dobrá.

Prvotní pohled na stavebnici ve mně budí dobrý dojem, uvidíme jak to půjde dále….

Sestavení interiéru je poměrně snadné, návod je nakreslen srozumitelně. Nádrže umístěné za pilotem bude lepší pro jistotu přetmelit na spojích. Na vnitřních stranách trupu jsou jakési výstupky, někdo to může považovat za kazy, ale jsou to aretační plochy pro přilepení interiéru do trupu ve správné poloze, takže neobrušovat! Interiér jde do trupu zavřít bez větších potíží, stačí jen najít správnou polohu vůči aretačním dorazům, nemusí se nic přibrušovat nebo uřezávat.

Motor a výfukové potrubí jsou odlévané z PUR , průměrově odlévaný motor pasuje do slepeného cowlingu velmi dobře, není potřeba nikde ubírat materiál, celkový dojem ovšem kazí mírně oválný plastový cowling.Trochu nešťastné je provedení podvozkových šachet kdy na kruhové otvory v křídle lepíme miskovitá dna šachet, jak jsem dopředu tušil, nebude to pasovat a nemýlil jsem se. Po obvodě v místě spoje se šklebí nepěkná spára, jejíž tmelení a následné broušení bude dřina. Škoda že výrobce nezpracoval šachty jinak, třeba s nalisovaným osazením- bok šachty a následním dolepením samotného dna šachty.Křídlo- trup ,tuto pasáž zvládl výrobce uspokojivě, nekonalo se žádné velké drama po mírném roztažení trupu rozpěrkou se eliminují případné spáry na horní straně přechodu, vespod za motorem to sedí dobře a nepatrné obtíže nás čekají u zadního spoje, kde musí zapadnou, kus křídla pod potah trupu. U mé stavebnice měl trup v těchto místech rozdílné zaoblení, nicméně po domáčknutí trupu k sobě vše do sebe zaklaplo, i samostatně dolepovaný díl v ukotvení záchytného háku. Nemyslel jsem si, že bych se obešel bez tmelu v této pasáži stavby, čekal jsem to horší a výsledkem jsem mile překvapen.Náběžnou hranu jednodílné VOP „zdobí“ dva vtoky a poměrně výrazný otřep od dělení formy, není to nic nepřekonatelného, ale zdržuje to.Místo pro přilepení VOP bude potřeba upravit, nebo následně po přilepení tmelit. Vybrání na trupu je o něco hlubší než profil VOP a vznikne drobná, leč nepříjemná spára. Na zatmelení bude nejlepší použít nějaký dvousložkový tmel, např. Miliput a uhladit na čisto vodou.Zkusmé přiložení kabinky na trup ukázalo, že vnitřní ochranný rám za pilotem je moc vysoký a široký. Úpravu rámu je tedy nutné provést ještě před slepením interiéru, zakrácení rámu odhaduji na necelé 2 mm a jistě pomůže u přibroušení jeho horního oblouku.

To je ve zkratce vše o novince z dílny Special Hobby. Po stavbě jejich „čtvrtkového“ Spitfiru Mk.Vc je to pro mě příjemné překvapení, že pokud se chce, tak lze udělat i short-run pořádně.

Za poskytnutí vzorku děkuji firmě MPM Production.


[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 21] 1 2 3 4 5
| Autor: Martin Černý | Vydáno dne 31. 05. 2009 | 4305 přečtení | Počet komentářů: 596 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server