Letadla

1/72 A-20B Havoc "MTO", MPM Production

titul

Pohled do krabičky s modelem spojeneckého letounu - legendyBombardovací legenda se vrací

Zdeněk Fabík

Model: A-20B Havoc "MTO"
Měřítko: 1/72
Katalogové číslo: 72557
Výrobce: MPM Production
Materiál: Plast
Počet dílů: 100 ks plastových a 7 ks plastových čirých dílů
Pozn. počet dílů dle číslování stavebního návodu výrobce, některé díly jsou násobeny.

Firma MPM Production vydala první stavebnici Havocu na jaře 2008, asi v jeho nejslavnější verzi A-20G, první se objevily krabičky s nabídkou strojů sloužících v tichomořském bojišti, potom obtisková verze věnovaná vylodění v Normandii, resp. letadlům, které jej podporovaly. Vzhledem k filozofii firmy se dalo čekat, že další - rané - verze budou následovat. Koneckonců tento typ letadla je pro to přímo předurčen – nabízí se bezpočet variant, uživatelů a v neposlední řadě i krásných zbarvení, markingů či nose-artů tohoto "tažného koně" taktického letectva. Tušení se potvrdilo a firma MPM již vydala "ruské" Bostony a nedávno souběžně dvě stavebnice, a to Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" a A-20B Havoc "MTO", ta se stala předmětem mého zájmu.

Obal

Historie typu:
Popisovat podrobný vznik, vývoj jednotlivých verzí a bojové využití tak slavného letounu, jakým A-20 Havoc/Boston bezesporu rozhodně byl, je nad rámec této recenze modelu, ale stručný popis si tento letoun USAF, RAF i dalších letectev zcela jistě zaslouží. Typ vznikl na základě požadavku pro Attack Bomber (proto A v jeho označení typu) na jaře 1937, firma Douglas proto připravila projekt letounu Model 7B. Později bylo zadání na budoucí letoun upřesněno velením USAAC (předchůdce USAAF) v létě 1938 na víceúčelový bombardér. Soutěže se zúčastnily i konkurenční firmy, dodejme, že ze soutěže vzešly typy jako Martin Maryland a zejména slavný střední bombardér North American Mitchell. Soutěžní projekty se zpočátku netěšily pozornosti objednavatele, jejich vývoj byl financován na firemní náklady. To se týkalo dokonce i vítěze soutěže - firmy Douglas a jejího projektu. Není divu, že Douglas se rozhodl hledat zájemce v zahraničí, zájem o nadějný typ projevili Francouzi, kteří objednali 100 kusů a tím vlastně umožnili vznik legendy. Letoun byl výrazně upraven, např. vyšší trup změna konfigurace křídel na středoplošnou, pohon zajišťovaly motory P&W R-1830, současně se změnilo i jeho označení, nyní na DB-7 (Douglas Bomber Seven). Typ zaujal i Velkou Británii, resp. její letecké složky zodpovědné za vyzbrojování RAF, ty jej objednaly, ale pod názvem Boston, stroje pro RAF byly dále modernizovány, další verze již obdržely silnější motory Wright R-2600, pro stroje s těmito motory se ujalo jméno Havoc.

Ale vraťme se k Američanům, ti nekladli Douglasu překážky v exportu, což se jim vyplatilo, když firma začala financovat další vývoj pro USAAC sama ze zisků od zahraničních zákazníků. Typ DB-7 byl přeznačen už na konečný A-20, upravený pro domácí letectvo a jeho požadavky, motory byly Wright R-2600, posílena byla výzbroj kulomety ráže 12,7 mm, bojové jméno bylo převzato od Britů - Havoc. Pochopitelně zase následovala řada verzí, lišících se vybavením, výzbrojí atd. Produkce běžela do léta 1944, letouny Boston/Havoc úspěšně sloužily od počátku války do jejího konce, vybaveny jimi byly letectva mnoha zemí, plnily řadu úkolů včetně stíhacích, kdy byly použity po nutných úpravách včetně radarové zástavby i jako noční stíhačky.

Douglas A-20B Havoc:
Verze A-20B vzniklo 999 kusů na základě objednávky z října 1940, byly vyráběny v závodě v Long Beach. Pouhá třetina (334 ks) zůstala ve službách USAAC, zbytek byl exportován v rámci dodávek vojenské pomoci do Velké Británie a SSSR. Od verze A-20A se lišil zesílenou výzbrojí a jinou konstrukcí pumovnice, ta umožňovala vodorovné zavěšení bomb i možné její využití pro přídavné palivové nádrže. Letouny A-20B sloužily jako bombardéry, bitevní i průzkumné letouny, současně sloužily i k výcviku posádek, osm letounů bylo dodáno pod označením BD-2 k US námořnictvu, kde sloužily k vlekání terčů. Z modelářského hlediska typ A-20B charakterizuje prosklená příď se stupňovitým přechodem mezi pevnou a průhlednou části trupu.

Stavebnice:
MPM Production vydalo stříkanou stavebnici "Havocu" pod katalogovým číslem 72557 A-20B Havoc "MTO" Jedná se o rámečky z kovové formy, která zajišťuje precizní povrch a čistotu i zpracování detailů. Výlisky jsou ukryty v krabičce, ta se skládá ze dvou dílů – což osobně velmi vítám. Na víku je znázorněna kresba formace tří Havoců kdesi nad pobřežím Afriky. Samotná kresba signovaná jmény Starý-Hájek stojí za připomenutí, je prostě perfektní, přitáhne pozornost případného kupce a potěší určitě i majitele kitu. Výrobce je třeba už v úvodu pochválit za pečlivé a důsledné zabalení výlisků, odděleně jsou umístěny v plastových sáčcích čiré díly a obtisky.

Plastové díly středně šedé barvy jsou umístěny na pěti rámečcích. Na několika místech jsou drobné otřepy, ale musel jsem se snažit, abych je našel. Žádné přesazení forem, negativní jemné rytí plně odpovídá měřítku. Na spodní straně trupu je rytí o poznání mělčí, zde plochy "zabíhají" za formu, opravu zajistí pár tahů rydlem. Díly jsou zcela prosty stop po vyrážecích, resp. jsou tam, kde nebudou vidět a překážet – výborně MPM Production!

Výlisky
výlisky
Výlisky
Křídla
Výlisky

Motory a vrtule
Vybavení kokpitu
Díly podvozku
Detail plastových dílů
Krytky a detaily křídla

Průhledné díly jsou stříkané, krásně čiré, horní odklápěcí překryt kabiny pilota má i charakteristické prolisy z vnitřní strany. Ale musím zmínit, že ani oddělené zabalení čirých dílů nezabránilo při dopravě vylomení obou variant přídě (z nichž se jedna nepoužije, je pro verze A-20C resp. Boston Mk. III). Zde bych doručil výrobci pro příště konstrukčně upravit samotný rámeček, tak aby vhodným tvarováním ochránil výlisky. Naštěstí vtoky výlisků přídí jsou umístěny v místech, kde byl u předlohy plech a tak oprava vylomeného místa nebude nijak obtížná.

Čiré díly
Čiré díly

Určitou výhradu mám k absenci masek pro stříkání, kdo jednou zkusil, nechce jinak. Havoc má průhledných částí požehnaně a masky by byly jistě vřele vítány. Nebo aspoň kdyby výrobce lobboval – úspěšně – u Eduardů…

Stavebnici jsem letmo zkontroloval dle výkresů zveřejněných v monografii vydavatelství Aj-Press určené pro tento typ, honiči milimetrů budou trpce zklamáni. V půdorysu je mírná odchylka v umístění motorových a podvozkových gondol, u stavebnice jsou posunuty o cca 3 mm směrem k trupu, ale zde věřím výrobci a předpokládám, že měl k dispozici věrohodnější podklady. Jako nedostatek vnímám špatně ztvárněné krytky na bocích přídě – na předloze pod nimi byly příďové pevné kulomety. Krytky se na modelu ocitly na technologickém rozhraní univerzálního trupu a průhledné přídě. Zde se vyplatí zhotovit si svépomocí šablonu, tvar krytek je dost charakteristický pro Havocy raných verzí a poměrně složitý tvar od ruky asi vyryje jen pár vyvolených.

Ve stavebním návodu je postup stavby hlavního podvozku umístěn časově před slepením křídelních gondol, dle stavebních recenzí, které jsem četl, je možno slepit podvozek i dodatečně. Osobně bych volil tuto možnost, měl bych obavy z dodržení geometrie podvozku. Doručuji věnovat pozornost stavbě, aby nedošlo k pomýlení dílů z jiných verzí, zejména u gondol motorů a jejich vybavení. Ve stavebním návodu je drobná chyba, díl G28 – kryt sání je na straně 2 návodu popsán správně, ale na straně 4 je zašifrován jako G37, díl G37 se u verze A-20B vůbec nepoužijeme a naštěstí má zcela jiný tvar, takže nehrozí záměna. Nezapomeňte na umístění zátěže do přídě, návod tento krok připomíná.

Stavebnice obsahuje značný počet dílů, velká část z nich patří do interiéru kokpitu a na podvozek. Pro naprostou většinu stavitelů bude interiér vyhovovat tak, jak je ztvárněn ve stavebnici, maximálně doplní poutací pásy na sedadle pilota či nábojové pásy ke kulometu střelce. Detaily jsou zpracovány obstojně modelově, povedl se zaměřovač Norden. Obecně platí, že detailově to Tamiya není, ale podívejme se např. na Hasegawu a její zpracování některých detailů a zejména na jejich počet! Zde vychází Havoc od MPM Production velmi, velmi dobře. Zpracování podvozku je přesvědčivé, zejména chválím příkladně tenké vzpěry hlavního podvozku.

Zbarvení a označení, návod:
Stavebnice MPM Production nabízí tři různé možnosti zbarvení, jak anoncuje obal všechny z oblasti Středomoří.

  • Prvním zbarvením je letoun S/N 41-3157 z 84. BS, 47. BG ze severní Afriky. Atraktivní zbarvení, kde na základní kamuflážní schéma Olive Drab/Neutral Grey byly na horní plochy hustě naneseny skvrny pískové barvy. Ta mohla mít výrazný růžový nádech. Pokud umíte se stříkací pistolí, je tento letoun výzvou a výsledkem bude zaručený tahák na všech soutěžích či milášek do vitríny.
  • Druhé zbarvení přestavuje letoun S/N 41-3117 "Lady Jean" ze 47. BG, Alžír. Standardní zbarvení OD/NG se skvrnami střední zelené, jež "rozbíjí" kontury letadla na hranách křídla a ocasních ploch. Marking doplňují netypické americké vlajky na křídle z obou stran a na SOP.
  • Poslední kamufláží je Havoc S/N 41-3148 "Miss Burma", 86. BS, 47. BG. Italský veterán, jehož příď zdobí úctyhodné skóre "bombiček". Návod upozorňuje na značné opotřebení povrchu, takže se nabízí výborná příležitost pro mistry finiše.

Kamufláž č. 1
Kamufláž č. 2
Kamufláž 3

Obtisky jsou s logem MPM Production, mají výborný soutisk i sytost barev, zdají se tenké. Použitá modrá barva na výsostných znacích se mi jeví jako příliš tmavá, při finiši bych ji utlumil přestříkáním silně zředěnou barvou světlého odstínu. V obtiskové sadě jsou i popisky a piktogramy výstrah.

Obtisky

Výrobce se odvolává ve zbarvení detailů během stavby na barvy Gunze (resp. GSI Creos), obou řad; Mr. Hobby Color – značeny v návodu H resp. Mr. Color – značeny C. Stejný systém je použit i u zbarvení kamufláží modelu. Vhodnou pomůckou o představě zbarvení je možnost stažení barevných náhledů použitých kamufláží a markingů z webových stánek výrobce – CMK.

Závěr:
Chvála. Jednak za výběr předlohy, spojenecký letoun – legenda. Stejně tak za provedení. Firma MPM Production odvedla chvályhodný kus práce. Jen tak dále, pokud možno Handley Page Hampden!

Děkuji firmě MPM Production za poskytnutí vzorku k recenzi.

Zdeněk Fabík – MK 518 Děčín


Související články:
1/48 kola a vykrývací masky na Macchi MC.200 Saetta od firmy Aires (27.02.2011)
1/72 PV-2 Harpoon "PWFS" Special Hobby (25.02.2011)
Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32 (21.02.2011)
AH-64 Apache – detailní a konverzní sady ArmyCast M&M (19.02.2011)
Vykrývací masky na Bf-109G-6 od firmy AML pro měřítka 1/72, 1/48, 1/32 (17.02.2011)
1/32 Doplňky pro P-40E na od CMK (30.01.2011)
1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda (26.01.2011)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (stavební recenze) (22.01.2011)
1/72 Supermarine Sea Otter Mk.I/ASR Mk.II "Foreign service" a Supermarine Sea Otter ASR Mk.II "FAA Post war service" od firmy Azur (15.01.2011)
1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby (13.01.2011)
1/48 Fockewulf Fw-190D JV-44 Limited Edition Dual Combo - Eduard (11.01.2011)
1/72 Flettner Fl-282B-0 a Fl-282B-2 od firmy RS models (09.01.2011)
1/48 IL-10 Special Hobby (05.01.2011)
1/32 Caudron C.714 firmy Azur (03.01.2011)
1/48 Zlin Z-50LA, AZ model stavebni recenze (27.12.2010)
1/72 Spitfire Mk. 22, Mk. 24, Seafire Mk. 46 firmy Admiral (25.12.2010)
1/48 Vánoce po Italsku (23.12.2010)
1/72 Fiat G.50 "Freccia over Finland" - AML (21.12.2010)
1/48 Aires a Quickboost sady pod drobnohledem ... (19.12.2010)
1/72 MiG-17F srovnání stavebnic AZ Model a Bílek (07.12.2010)
1/48 F-15 "Speed Brake" - Resin Art (05.12.2010)
1/48 Stavba Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (03.12.2010)
1/48 Lavočkin La-7 Profipack - Eduard (01.12.2010)
1/48 Vought F-156V Vindicator in French Navy service - stavební recenze (29.11.2010)
1/48 Suchoj Su-22M-4 Fitter - Limited edition Eduard (27.11.2010)
1/72 Hawker Hurricane Mk.IV - AZ Model (25.11.2010)
1/48 Heinkel He-51B-2 (W) "Float Plane" (23.11.2010)
1/72 F-82G Twin Mustang - MPM Production (16.11.2010)
1/72 L-60 Brigadýr a L-60F Brigadýr od AZ Model (11.11.2010)
1/48 P-39 Airacobra over New Guinea - Eduard (07.11.2010)
1/72 X-15A-2 "With Dummy Scramjet" od firmy MPM Production (30.10.2010)
1/72 P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" - Special Hobby (26.10.2010)
1/72 Nakajima Ki-115 Tsurugi (What-if) (24.10.2010)
1/48 Nieuport Ni-17 ProfiPACK - Eduard (12.10.2010)
1/32 Nakajima Ki-27 Nomonhan Aces Special Hobby (10.10.2010)
1/72 Avia B-534 II a IV od HR model (08.10.2010)
1/72 Sabre F-86K, Azur (04.10.2010)
1/72 IA-58 A Pucara "In Foreign Service", Special Hobby (30.09.2010)
1/48 Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (26.09.2010)
1/72 Kawasaki Ki 78a "Ken" AZmodel - stavba (22.09.2010)
1/48 Fokker D.VII MÁG Dual combo Eduard - stavební recenze (20.09.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby + doplňky od HGW - Stavba (16.09.2010)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (11.09.2010)
1/48 Albatros D.III OEFFAG 253, Eduard (09.09.2010)
1/72 Ki-115 Tsurugi, Special Hobby (03.09.2010)
1/72 Avia Ba. 122, RS Models (30.08.2010)
1/72 Avia Ba-122 (verzia s motorom Rk 17), RS models (28.08.2010)
1/48 Suchoj Su-22/Su-17M3 Fitter - Limited edition Eduard (20.08.2010)
1/48 Polikarpov UTI-4 AML48024 konverzní set určený pro stavebnici Eduard (18.08.2010)
1/32 Mitsubishi A5M2b Claude "Over China", Special Hobby (16.08.2010)
1/48 Průzkumné přídě pro IAF Mirage IIICJ - AML (12.08.2010)
1/32 L-29A Delfín Akrobat - HpH models (10.08.2010)
1/72 Hughes MD-500E, AZ model (08.08.2010)
1/72 S-70B-2 Seahawk RAN early, S-70B-6 Greek variant with FLIR, konverzní sady Armycast (29.07.2010)
1/72 Gloster Meteor Mk.III - MPM production (27.07.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk.Vc "RAAF service", Special Hobby (19.07.2010)
1/72 Modely vrtulníků řady H-500 od AZ model (17.07.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby (15.07.2010)
1/48 Breda Ba. 65/A.80 - Special Hobby (13.07.2010)
1/72 Kawasaki Ki-78 „Ken“ 2 in 1, AZ model (07.07.2010)
Novinky firmy RS models na červenec 2010 (03.07.2010)
1/48 Lavočkin La-5FN UTI (26.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby - stavební recenze (22.06.2010)
1:32 KATAPULT pro ARADO Ar-196 HpH models (21.06.2010)
1/32 ARADO Ar-196 HpH models (20.06.2010)
Doplňky na modely firem AZ models a RS models od firmy AP modely (16.06.2010)
1/72 Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" MPM production (15.06.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I Prototyp Special Hobby - stavební recenze (13.06.2010)
1/48 Eduard Brassin pro F-16 Tamiya kit (08.06.2010)
1/48 Vought V-156F Vindicator in French Navy service, Azur (02.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby (30.05.2010)
1/48 Zlín Z-50 L, LA, LS a Zlín Z-50 M, AZ model (28.05.2010)
1/48 Martin Maryland Mk. I/II, Special Hobby (24.05.2010)
1/48 Messerschmit Bf-110G-4 Weekend - Eduard (22.05.2010)
1/48 Macchi Mc 200 Saetta, Italeri (20.05.2010)
1/48 Fw 190D-11/D-13 DUAL COMBO Profipack (19.05.2010)
1/72 Gloster Meteor PR. Mk. 10 „High Reconnaissance Plane“ MPM Production (17.05.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby (16.05.2010)
1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur (13.05.2010)
1/48 Eduard Fokker D.VII MÁG Dual Combo (09.05.2010)
1/72 EH 101 Merlin HM.1 (04.05.2010)
1/48 Gloster E.28/38 Pioneer (SH) stavební recenze (02.05.2010)
1/32 Messerschmitt Bf 109E-7 Trop (30.04.2010)
1/72 - Westland Whirlwind F Mk. I “Cannon Fighter” od Special Hobby (28.04.2010)
1/72 L-39C od Eduardu (27.04.2010)
1/48 Nové doplňkové sety od SBS Model (27.04.2010)
1/48 Fiat G-55A Post war service Special Hobby (22.04.2010)
1/72 DECARLI model Evektor EV-97 "CIVIL" (18.04.2010)
1/72 Westland Whirlwind FB Mk.I „Fighter-Bomber“ Special Hobby (16.04.2010)
1/72 Breda Ba.88 Lince, Special Hobby - preview (14.04.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk. VC "Czechoslovak Squadron" (12.04.2010)
1/48 Eduard Focke Wulf Fw 190D-9 ProfiPACK - stavební recenze (08.04.2010)
1/72 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (03.04.2010)
1/48 Morane Saulnier Limited Edition od Special Hobby - preview (31.03.2010)
1/48 Special Hobby SH48068 - Fiat Br. 20 Cicogna - stavební recenze (30.03.2010)
1/32 Morane-Saulnier MS.406C.1 od Special Hobby (27.03.2010)
1/48 Su-7BKL/BMK od Eduardu (22.03.2010)
1:32 Eduard Bf-109E-1 Stavební recenze (20.03.2010)
1/48 Fokker D.VII od Eduardu (18.03.2010)
1/48 Hanriot HD.1 od Eduardu (17.03.2010)
1/48 Messerschmitt Bf 110D-3 od Cyber Hobby (14.03.2010)
1/32 Bloch MB 152C.1 "Battle of France" od Azuru (12.03.2010)
1/72 DB-8 od MPM production (05.03.2010)
1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard (04.03.2010)
1/48 Gloster E.28/39 Pioneer „late version“ od Special Hobby (15.02.2010)
1/72 Nakajima Ki-43-II Ko Hayabusa (Oscar) od Special Hobby (11.02.2010)
1/72 Junkers W34Hi od Special Hobby (09.02.2010)
1/72 Bermuda Mk.I od Special Hobby (29.01.2010)
1/72 BV-155V-1 Karawanken od Special Hobby (27.01.2010)
1/72 Vickers Wellingon Mk. IC "Reissue 2009" od MPM Production. (24.01.2010)
1/48 T-2C Buckeye od TwoBobs (23.01.2010)
1/48 F-100C Super Sabre od Trumpeteru (22.01.2010)
1/32 Dewoitine D.520 "Hi-tech detailed interior" od Azuru. (17.01.2010)
1/72 Supermarine Spitfire PR XIX od Airfixu (13.12.2009)
1/48 Fairey Fulmar NF Mk.II od MPM Production (09.12.2009)
1/48 BAC Lightning II od Eduardu (03.12.2009)
1/48 F2G Supercorsair od Special Hobby (29.11.2009)
1/72 Sea Harrier FA.2 „Hi-Tech“ od MPM (24.11.2009)
1/72 Blackburn Roc Mk.I od Special Hobby (03.11.2009)
1/48 Fairey Albacore Mk.1 od Special Hobby (02.10.2009)
1/48 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (29.09.2009)
1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby (28.09.2009)
1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby (25.09.2009)
1/48 Douglas D-558-1 Skystreak od Special Hobby (21.09.2009)
1/32 LVG C.VI od Wingnut Wings - preview (01.05.2009)
1/48 Nieuport 10 od Special Hobby - preview (04.04.2009)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (14.11.2008)
1/32 Special Hobby Morane-Saulnier Type N "RFC Service" (22.08.2008)
Připravované modely Special Hobby (16.08.2008)
1/48 Tamiya A6M5/5a Zero Fighter (Zake) (11.07.2008)
1/72 Profiline L-13 Blaník (23.06.2008)
1/48 Trumpeter C-47A Skytrain (16.06.2008)
1/48 Special Hobby D-558-1 Skystreak (12.06.2008)
1/32 Hasegawa P-40E Warhawk (12.06.2008)
1/72 Special Hobby D-558-2 Skyrocket (10.06.2008)
1/48 AZ Model Fairey Firefly F.1 (05.06.2008)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (21.05.2008)
1/48 Trumpeter Mig-3 Late Type (19.05.2008)
1/48 Tamiya F-16C [Block 25/32] Fighting Falcon ANG (23.04.2008)
1/32 Trumpeter P-47N Thunderbolt (21.04.2008)
1/48 Trumpeter Hawker Sea Fury FB.11 (21.04.2008)
1/48 Hasegawa J35F/J Draken (03.04.2008)
1/72 MPM Production Wellington Mk.II "Merlin-powered Wimpy" (27.03.2008)
1/72 Special Hobby Ju-87A Stuka a Blenheim MK.IVF (11.03.2008)
1/48 Special Hobby Fokker D.XXI (update) (04.02.2008)
Novinky Planet Models (21.01.2008)
1/48 Tamiya Fiseler Fi156C Storch (27.12.2007)
1/72 Hasegawa B-24D Liberator (20.12.2007)
1/32 Trumpeter P-51B Mustang (20.12.2007)
1/32 Trumpeter Me 262B-1a/U1 Night Fighter (20.12.2007)
1/48 Hasegawa Ki-45 Kai Koh Toryu (Nick) w/ Isuzu TX40 Fuel Truck (14.12.2007)
1/32 Best Choice Heinkel He 162A-2 (01.12.2007)
1/72 Special Hobby X-1A/D "Second Generation" (01.12.2007)
1/72 Special Hobby D-558-1 Skystreak (update) (01.12.2007)
1/72 Special Hobby A-20G Havoc (update) (29.11.2007)
1/48 AZ Model F3H-2N / 2 "short tail" Demon (23.11.2007)
1/48 Special Hobby Avro Anson Mk.I. "Colorful Annie" (02.11.2007)
1/48 Trumpeter F9F-3 Panther (26.10.2007)
1/32 Dragon F-6D Mustang (24.10.2007)
1/72 Special Hobby CH-37 (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (update) (19.09.2007)
Srpnové modely firmy MPM Production (Update) (11.09.2007)
1/48 Hobby Boss F/A-18C/D Hornet (27.08.2007)
1/72 Trumpeter F-105D Thunderchief (21.08.2007)
1/32 Special Hobby P-39D Airacobra (15.08.2007)
1/32 Trumpeter F-100D Super Saber (update) (09.08.2007)
1/32 Trumpeter F6F-5N Hellcat (03.08.2007)
1/32 Hasegawa Kawasaki KI-61 Hien Type I-Hei (15.06.2007)
1/32 Trumpeter P-47D Tunderbolt `Razorback` (UPDATE) (13.06.2007)
Novinky firmy Trumpeter na říjen 2007 (07.06.2007)
1/35 Dragon UH-1D Huey (28.05.2007)
1/32 Hasegawa Fw 190A-7 (23.05.2007)
1/32 Special Hobby Nieuport Nie 11 Bébé (16.05.2007)
1/48 Special Hobby Blackburn Skua / Roc (15.05.2007)
1/72 Special Hobby Avro Anson Mk.I "Late Version in RAF Service" (06.05.2007)
1/72 Special Hobby PV-2 Harpoon (06.05.2007)
1/32 Hasegawa P-47D Thunderbolt (19.04.2007)
1/72 Azur Dewoitine D.373/376 (11.04.2007)
1/48 Azur Potez 630 (02.04.2007)
1/48 Tamiya F-16CJ (Block 50) (26.03.2007)
1/32 Trumpeter F-100 a F6F Hellcat (26.03.2007)
1/24 Trumpeter Hawker Hurricane Mk I (22.02.2007)
Na noční oblohu s Hasegawou (24.01.2007)
1/48 Trumpeter F9F-2 Panther (18.01.2007)
1/72 Tamiya F4U-1A Corsair (22.12.2006)
1/72 Hasegawa B-26B/C Marauder (22.12.2006)
1/48 Hobby Boss Mirage IIIC/IIICJ (21.12.2006)
1/48 Trumpeter Wellington Mk3 (19.12.2006)
1/48 Academy F-14A Bombcat (14.12.2006)
1/48 Classic Airframes B-57B Canberra (14.12.2006)
1/48 Dragon Me-163B Komet w/Engine (08.12.2006)
1/48 Hasegawa P-39Q/N AiraCobra (08.12.2006)
1/48 Special Hobby F2G Super Corsair (28.11.2006)
1/48 MPM Production He 177A-5 Hi-tech (update) (28.11.2006)
1/48 Academy CH-46A/D "U.S. MARINES-VIETNAM" (10.11.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (08.11.2006)
1/48 Special Hobby Barracuda Mk.5 (12.10.2006)
1/48 Azur A051 Loire 130M (12.10.2006)
1/72 Meteor FR.Mk9 (update) (10.10.2006)
1/18 HPH B-17F Nose (02.10.2006)
1/72 Tamiya F4U-1 Bird Cage Corsair (29.09.2006)
1/72 Trumpeter Gannet AS.Mk1/4 (23.09.2006)
1/48 Trumpeter Wyvern S.4 (17.09.2006)
1/32 Revell Hawker Hunter F. MK.6 (08.09.2006)
1/32 Hasegawa Ju87D Stuka (28.08.2006)
1/72 Academy SB2C-4 HELLDIVER "SPECIAL EDITION" (17.08.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (09.08.2006)
1/48 Hasegawa Bell P-400 Airacobra (03.08.2006)
1/72 Hasegawa Junkers Ju88A-4 (27.07.2006)
1/48 Italeri B-25C/D Mitchell (25.07.2006)
1/32 Special Hobby F2A-2 Buffalo (18.07.2006)
1/32 Trumpeter SBD 3/4/A-24A Dauntless (05.07.2006)
1/32 Tamiya Zero Fighter Type21 (23.06.2006)
1/48 Hasegawa Fw190A-4 (15.06.2006)
1/48 Dragon He-162 MISTEL (13.06.2006)
1/48 Hasegawa F-104DJ Start Fighter J.A.S.D.F. (08.06.2006)
1/32 Trumpeter SBD 1/2 Dauntless (návod) (31.05.2006)
1/48 Trumpeter Vickers Wellington Mk IC / III (27.05.2006)
1/72 Special Hobby F2A-3 Buffalo "Defender of Midway" (25.05.2006)
1/48 Italeri MiG-23 Flogger (05.05.2006)
1/72 MPM Production Lockheed Hudson (05.05.2006)
1/72 MPM Production Fokker D.XXI 4.sarja "Slot Less Wing" (04.05.2006)
1/32 Trumpeter A-7D Corsair II (02.05.2006)
1/48 Academy CH-53E Super Sea Stallion (27.04.2006)
1/48 Tamiya He-162 Salamander (update) (26.04.2006)
1/72 Italeri SM.79 Sparviero I Serie (24.04.2006)
1/72 Revell Supermarine Walrus Mk. I (22.04.2006)
1/72 Italeri Fiat CR.42 Falco (20.04.2006)
Francouzký Jestřáb (13.04.2006)
1/72 Hasegawa Draken Austrian A.F. Farewell Special (28.03.2006)
1/48 Avia B.35 - CMK Planet Models (update) (24.03.2006)
1/72 Academy F-8P Crusader (20.03.2006)
1/48 Dragon Ta154 Moskito 3in1 (16.03.2006)
1/32 Hasegawa Ki-84 Type 4 Hayate Type Otsu (12.03.2006)
1/32 Trumpeter MIG-29K ?Fulcrum?Fighter (12.03.2006)
1/32 Hasegawa Fw190A-6 Checker Nose (14.02.2006)
1/35 Trumpeter CH-47A/D Chinook (19.01.2006)
1/48 Classic Airframes Messerschmitt Bf 109 A (19.01.2006)
1/48 Hasegawa F-104S StarFighter 50th Anniversary (17.01.2006)
1/48 Revell Spirit of St. Louis (16.01.2006)
1/48 Italeri F-4J Phantom II (28.12.2005)
1/72 Italeri B-26K Counter Invader (21.12.2005)
1/32 Hasegawa Ju87G Stuka 'Kannonenvogel' (19.12.2005)
1/48 Tamiya P-47M Thunderbolt (15.12.2005)
1/72 Trumpeter TU-160?BLACKJACK?BOMBER (14.12.2005)
1/72 Hasegawa Lancaster Mk.III Dambusters (08.12.2005)
1/72 Curtiss SB2C-4 Helldiver Academy (07.12.2005)
1/32 Trumpeter Mig-29M Fulcrum (15.11.2005)
Novinky Revell (update) (13.11.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18E Super Hornet (11.11.2005)
1/48 Hasegawa Fieseler&Skoda FiSk 199 (07.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-1C Helldiver (04.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-4 Helldiver (04.11.2005)
1/48 Hasegawa Fw-190A-3 (31.10.2005)
1/32 Trumpeter Me 262 A-2a (31.10.2005)
1/32 Trumpeter A-7E Corsair II (26.10.2005)
1/48 Tamiya Focke Wulf Fw190A-8/R-2 (21.10.2005)
1/48 Academy CH-46D/HH-46D Sea Knight "USN" (21.10.2005)
1/72 Hasegawa He-111 H-16 (18.10.2005)
1/48 Revell Spitfire Mk. IX / XVI (10.10.2005)
1/48 Classic Airframes Bf 109 (26.09.2005)
1/48 Hasegawa Focke-Wulf Fw 190A-3 (11.09.2005)
1/48 Revell Mig-15bis (06.09.2005)
1/72 Lockheed P-38J Lightning (29.08.2005)
1/48 Italeri Grumman TBF/TBM 1 Avenger (22.08.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18F Super Hornet (29.07.2005)
1/72 Hasegawa Avro Lancaster B.I/B.III (26.07.2005)
1/32 Trumpeter Messerschmitt Me 262A (19.07.2005)
1/32 Polikarpov I-16 Type 10/17 (19.07.2005)
1/48 F/A-18E Super Hornet (14.07.2005)
1/48 Focke Wulf Fw200 C-4 Condor (30.06.2005)
1/72 Nakajima Ki-43-III AML (28.06.2005)
F/A-18D Hornet 'Night Attack' (25.06.2005)
1/48 Revell F4U-7 Corsair (22.06.2005)
1/72 Sopwith 2F1 Camel ("Ships Camel") Roden (20.06.2005)
1/48 Brewster Model 239 Buffalo (18.06.2005)
1/72 Italeri Jaguar T.2 (15.06.2005)
Diorama Set Eurofighter Typhoon & Shelter (11.06.2005)
1/72 Jermolajev Jer-2 A-Model (10.06.2005)
1/48 Classic Airframes Buffalo F2A-1 a Model 239 (08.06.2005)
Focke Wulf Fw 200 1/48 Trumpeter (27.05.2005)
Ju-87 G-2 (18.05.2005)
1:48 F2A-3 Buffalo ?Battle of Midway? Special hobby (12.05.2005)
1/72 Wyvern S.4 Trumpeter (09.05.2005)
1/72 Revell Mil Mi-8T (08.05.2005)
1/48 F.M. Handley Page Halifax (02.05.2005)
Accurate Miniatures 1/48 SB2U Vindicator (28.04.2005)
Heinkel He 70 G-1 "Blitz" (28.04.2005)
1/32 F-16 Falcon - Academy (27.04.2005)
1/72 AV-8B Harrier II Plus - Hasegawa (26.04.2005)
1/72 Westland Wywern Trumpeter (25.04.2005)
1/48 Fiat CR.42 LW Italeri (21.04.2005)
Curtiss P-40K-5 Warhawk (19.04.2005)
HH-53C "Jolly Green Giant" (14.04.2005)
Roden 1/48 OV-1B Mohawk (14.04.2005)
1/72 A-Model Jermolajev Jer-2 (13.04.2005)
Macchi 202 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
F6F-3 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
Srovnání modelů P-40 Hasegawa a Eduard (07.04.2005)
1/32 Fokker Dr.I Roden (07.04.2005)
P-400 Air a Cutie (06.04.2005)
1/72 RN Westland Wyvern S-4 (05.04.2005)
[Akt. známka: 3,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Zdeněk Fabík | Vydáno dne 25. 07. 2010 | 5456 přečtení | Počet komentářů: 394 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server