Diorama

1:35 Vojenské holubníky od firmy Hauler

Firma Hauler přišla na trh s velmi vhodným doplňkem pro diorámy i samotnou vojenskou techniku, a to s mobilními holubníky. Nápad je to velmi neotřelý a jeho použití jistě přiláká oko diváka svojí originalitou a nestandardním tvarem.Holubníky na obou stranách fronty …

Tomáš Ťupa

Model : HLU 35031 – U.S. Pigeons of war
Model : HLU 35032 – German Pigeons of war
Výrobce : Hauler
Měřítko: 1/35

Historická předmluva
Odesílání zpráv pomocí poštovních holubů je jednou z nejstarších metod. Dokumentováno je již užívání Římany před více než 2000 lety. Ke kurýrní činnosti se využívalo holubů zcela běžně i v první světové válce. Již v této době vynikala přednost tohoto způsobu doručení zpráv - absence šifrování. Spolehlivost doručení byla tak vysoká, že se šifrovalo nejvíce 1% zpráv. Oficiální místo v "Signal Corps" si poštovní holubi zasloužili v roce 1917 díky pokynu Johna Pershinga (tehdejší velitel amerických expedičních sborů vyslaných na francouzské území, později náčelník generálního štábu). Během druhé světové války se služby holubi uplatňovali jako doplňkový a nouzový komunikační prostředek. Od roku 1941 se veřejně prezentovala armádní potřeba získat kvalitní plemena holubů od chovatelů. Výsledkem bylo zřízení mnoha základen chovu křížení nejkvalitnějších a nejvitálnějších plemen s výchovou doletu. Na frontě se za použití jednoduchých triků dosahovalo přesného navrácení holuba. Jednou z možností byl potravinový deficit, ale mnohem účelnější se projevil sexuální pud a žárlivost. Před odvelením na frontu byl poštovní holub krátce konfrontován s rivalem u samičky, a tímto kontaktem bylo zaručeno jeho rychlé navrácení do mobilního holubníku. Při vlastním nasazení byl holub vypouštěn buď z klece, kterou představuje recenzovaná stavebnice, nebo např. u výsadkářů byl držen v náprsním pouzdře. Na konci války se na straně USA rozrostlo "holubí hospodářství" na počet 150 důstojníků, 3000 mužů a hlavně 54 000 holubů. Rozvoj komunikačních technologií po válce zcela jasně směroval k zániku holubí sekce "Signal Corps", a to v roce 1975. Většina již vycvičených a zdatných holubů byla rozprodána v aukcích v USA nebo rozdána do zoologických zahrad.

Německý holubník - obsah stavebnice
Německý holubník - lept
Německý holubník - návod
Německý holubník - resin

Popis setu
Pro zjednodušení budu popisovat oba sety současně, podobnost je celkem velká. Každý set obsahuje planžetu fotoleptů, resinové holuby a návod. "Americká" i "německá" stavebnice obsahují díly pro jeden holubník, ovšem ten "německý" se skládá ze dvou oddělených kójí. Lepty jsou ve vynikající kvalitě, která je pro Hauler dnes již standardní. Plech je silnější, a tím umožňuje vykreslit jemné detaily možná i jinou technologií leptání, než jiné firmy. Toto lze spatřit např. na petlicích a nožičkách holubů. Je to také jediný díl, který resinového holuba "updatuje". Pletivo na holubí kleci je excelentní. Vlastní holubi, kterých jsou v každé sadě 3 kusy, jsou zcela bezchybní. Bude jen na každém modeláři, aby jemným barevným odlišením zvýraznil rozdílnost plemen.

Americký holubník - obsah stavebnice
Americký holubník - lept
Americký holubník - návod
Americký holubník - resin

Stavba
Stavba je bezproblémová, doporučuji použít ohýbačku vzhledem k jisté tuhosti plechu, která ovšem není na závadu. Zásadní slabinu bych viděl v návodu. Jeho digitální vznik a výsledná podoba se nezapře, zásadní ohyby jsou méně výrazné a jasné, což je při ohýbání leptů zásadní. Doporučuji nástřik interiéru holubníku před dolepením jedné z velkých podlah.

Postup
Postup
Postup

Závěr
Sety jsou odpočinkovou a relaxační záležitostí, jejich aplikaci se meze nekladou a rozhodně vyplňují prázdné místo na trhu s doplňky. Jednoznačně doporučuji.

Tomáš Ťupa, KPM Plzeň

Redakce ModelWebu děkuje za poskytnutý vzorek firmě HAULER.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Tomáš Ťupa | Vydáno dne 05. 02. 2011 | 4981 přečtení | Počet komentářů: 921 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server