Letadla

1/48 Albatros D.III OEFFAG 253, Eduard

Pohled do krabičky a sestavitelnost nové lahůdky pro milovníky chmelnic.Rakouskouherský Albatros D.III OEFFAG

Sláva Vaňous


Model: Albatros D.III OEFFAG 253
Měřítko: 1/48
Materiál: plast
Výrobce: Eduard
Katalogové číslo: 8242

Historie:
Od předchozí stavebnice Albatrosu, vydané u Eduardů, už uběhla pěkná řádka let. Pomalu jsem začal mít strach, že se dočkáme pouze obtiskových variant stávajících stavebnic. Nicméně chlapci od Eduardů zariskovali a stvořili velmi zajímavý typ Albatrosu D.III. Jedná se o typ vyráběný v Rakousku licenčně firmou OEFFAG. Co je u této licence zajímavé, že se nejednalo o pouhou výrobu, ale že se zde vlastním firemním vývojem objevila zcela svébytná odnož Albatrosu s řadou markantních změn proti původnímu typu. V Rakousko-uherském letectvu se jednoznačně jednalo o nejlepší stíhací letoun domácí produkce. Další velmi zajímavou skutečností je, že tento oblíbený a bojově úspěšný stroj pilotovala v první světové válce řada českých pilotů.

Nyní k vlastní stavebnici:
Zde se musím omluvit, původně jsem se chystal napsat článek – pohled do krabice. Neumím však mentorovat o modelu nad díly v rámečcích a obtiscích v  archu a navíc mě "předběhl" Marek Mincbergr se svou recenzí v Modeláři č. 8. Vzhledem k tomu, že jsem stavěl pro Eduardy předváděcí model – prakticky čistou krabičku a nyní stavím druhý model již s úpravami, mohu se s Vámi podělit o své poznatky a ušetřit Vás případných problémů při stavbě. Takže pojďme se podívat, co nám stavebnice nabízí, jak se staví a co je potřeba kde upravit.

krabice

Co se týká výlisků, jedná se rozhodně o další kvalitativní krok, který u Eduardů udělali v důsledku změny způsobu výroby forem. Nyní jsou díly přímo frézovány do duralového bloku formy. Výsledek je zřetelný na první pohled, přesněji na pohled pod lupou. Díly mají jemnější a ostřejší detaily. Téměř zcela vymizelo na dílech přesazení forem a otřepy. V dělící rovině forem zbyla nepatrná linka, snadno odstranitelná přejetím hranou skalpelu. Na zabrušování tak zbylo pouze odstraňování vtoků. O otiscích po vyhazovačích je pomalu zbytečné se u stavebnic od Eduardů zmiňovat. Jsou pouze na vnitřní straně trupu v místech, kde nebudou vidět. Výrazný posun v detailech zpracování je zřejmý i u motoru.

rámečky
rámečky
rámečky

rámečky
rámečky
Motor

Z hlediska zpracování detailů, jako je kování, šití, kulomety, motor, vzpěry a podobně mohu s klidným svědomím říci, že ve stříkaných stavebnicích období WWI v měřítku 1:48 byla stanovena nová kvalitativní úroveň.

Křídla
Detaily křídla

Obtisky vyrobené firmou Cartograf mají dokonalý soutisk, jsou nádherně jemné, tenké a krásně se nanášejí. S vodičkami Gunze reagují tak jak je popsáno v příručkách. Velmi mile mne překvapily obtisky na ciferníky přístrojů s velmi jemným tiskem, který výrazně převyšuje kvalitu ciferníků znázorněných v potištěných leptech.

Obtisky - detaily přístrojů

Lepty jsou částečně potištěné a v rozsahu, na který jsme si u Eduardů zvykli. Nicméně u dalších sérií stavebnic budou přepracovány a doplněny o leptanou sedačku typickou pro OEFAGy a další detaily.

Lepty

Návod je luxusní, barevný na křídovém papíru. A kdyby někomu nestačil, může si prohlédnout na Eduardích stránkách 3D animovaný.

Vlastní stavebnice je velmi detailní s bohatě vybaveným interiérem. Při zkoušce sesazení trupu na sucho jsem nastrkal přepážky do osazení v trupu a secvakl poloviny trupu k sobě. Připojil horní díl zakrývající motorový a pilotní prostor a celé to pospojoval Gunze páskou. Vše přesně a lehce sedlo, zbyly vlasové škvíry – jen přejet štětečkem se "svařovacím lepidlem". Ano takhle jsem si vždy přál, aby stavebnice seděly. Stejně dobře lícují do výřezů v trupu obě části spodního křídla a výškovky. Křídla a výškovka jsou řešeny s oddělenými ovládacími plochami, které opět bez problémů nasuneme na vystupující kování.

Lícování trupu
sestavený trup
sestavený trup

Tento přesný způsob lícování má pro nás, z hlediska stavby, jeden důležitý dopad, který musíme respektovat, jinak si stavbu nepříjemně zkomplikujeme. Stavebnice je konstruována tak, že není počítáno se zvětšením rozměru nánosem lepidla nebo barvy. To znamená, že styčné - lepené plochy musí být čisté, nasucho sesazené a zakápnuté řídkým svařovacím lepidlem. Zde se mi velmi osvědčilo nové lepidlo Gunze Mr. CEMENTS. Lepidlo krásně vzlíná do spár a naopak se na povrchu rychle odpařuje, aniž by po sobě zanechalo mapy poleptaných ploch. Skoro bych řekl, že je stavebnice pro použítí tohoto lepidla koncipována.

Úpravy:
Přátelé, zřejmě Vás z výše uvedeného přepadá obava, že vše výrobce vyřešil za nás. Asi se bojíte, že vaše modelářská invence bude zahálet a vše jen nudně poskládáme a poté nabarvíme. Trápí vás nemalé peníze investováné do sklapelů, mikrovrtáčků, nýtovacích koleček, rydel a dalších nezbytností.

Mohu vás uklidnit, neupadejte do deprese, i zde se skalpel do plastu zařízne a vrtáček svou šponku odvrtá.

Takže pěkně popořadě pár poznámek k úpravám při vlastní stavbě:

1. Trup, interiérová část

 1. Motorová přepážka A2 – zde odřízněte obdélníkový výstupek po levé straně - má sloužit pro ustavení plechové schránky A10, ale ve skutečnosti překáží, dodržíte-li schéma v návodu a vlepíte přepážky do pravé poloviny trupu.

  Motorová přepážka

 2. Sedačka pilota – je hezká, čisté odstříknutá, ale bohužel německá a my stavíme rakouskouherský Albatros, takže ji upravíme - stěny ztenčíme na přibližnou tlouštku překližky a odvrtáme 4 větší díry do zad a 2 větší do područek. Dále se můžeme pokusit znázornit čalouněný buřtovaný sedák.

  Sedačka pilota
  Upravená sedačka a kokpit

 3. Poutací pásy – jsou pěkné, barvené, proto je nebudeme vyhazovat, ale pěkně si je shováme pro víkendovou stavebnici německého Albatrosu. Místo nich použijeme široké bederní pásy používané v rakouských letadlech z doplňkové sady č. 49 030 s barvenými pásy. Pásy protáhneme oválnými otvory v područkách sedačky.
 4. Knipl a pedály řízení – pouze doplníme lanka ovládání kormidel.
 5. Motor - je skvělý, zde stačí doplnit kabely svíček a odvrtat výfuky. Znázornění vahadel společně v jednom bloku (díly X11) překvapivě neruší vzhled. Pouze musíme vahadla od sebe opticky oddělit černou barvou. Poznámka pro modeláře se silnými sadomasochistickými sklony – jednotlivá vahadla oddělíme a doplníme ručně svinuté pružiny.

  Motor

 6. Kulomety – další z krásně ztvárněných lahůdek, zde pouze odvrtáme ústí hlavní.

  Kulomety

2. Trup exteriérová část

 1. Přední aerodynamická kapotáž motoru B21 – zde si zřejmě při programování frézky u výroby formy zařádil šotek a místo pěti otvorů pro chlazení motorového prostoru pod hřídelí vrtule je na modelu ztvárněno 5 výstupků. Zde máme možnost buď výstupky natřít matně černou a doufat, že si těchto pozitivních otvorů nikdo nevšimne, nebo odvrtat a vyříznout jeden velký obdélníkový otvor s tím, že na tenké otvůrky jej rozdělíme vlepenými vyššími pásky plastu tl. 0,3 mm, které následně vyrousíme vypouklého tvaru krytu.

  Kryt motoru - místo otvorů výstupky
  Otvory chlazení - upravené

 2. Ohřebíčkování – na modelu jsou znázorněny základní řady hřebíčků okolo panelů. V případě, že jste si za drahý peníz pořídili nýtovací kolečko a je Vám líto, že zahálí, řiďte se jednoduchým návodem od Marka Mincbergra uveřejněným v modeláři č. 8 nebo nastudujte fotografie repliky a nýtujte jednořadě ... a nýtujte dvojřadě ... a nýtujte trojřadě ... až ... až do úplného unýtování.
 3. Kulaté krytky na spodní straně trupu – pěkně jsem se u prvního modelu potrápil ve snaze je nepoškodit při začišťování spáry. Nakonec jsem je odstranil a vyrobil nové z hliníkové fólie. Na druhý model jsem si chtěl objednat doplňkovou sadu leptů pro německé Albatrosy, kde je velké množství leptaných krytek a kování. Jenže ouha – sada je vyprodaná a nová se leptat nebude. Doufám, že se co nevidět objeví podobná sada koncipovaná přímo pro tento model.
 4. Křídla, výškovka, ovládací plochy - zde je situace jednoduchá, pouze nahradíme leptané páky ovládání výškovky č. PE19 za páky podstatně menší páky v odpovídajícím měřítku. Vše ostatní lícuje, sedí a hlavně vypadá jak má.

  Ovládání pohyblivých ploch

 5. Podvozek - je krásný se spoustou detailů včetně znázorněných gumových provazců odpružení - zde doplníme drát dorazu odpružení. Spoj vzpěr podvozkových nohou s trupem je řešen natupo. Vzhledem ke zkušenostem s namáháním modelů při přepravě doporučuji vyztužit spoje podvozkových vzpěr s trupem zavrtáním a vlepením mosazných drátků do spoje.

  Podvozek - vzpěra

A to je překvapivě z hlediska úprav a doplnění stavebnice v podstatě vše.

Co říci závěrem?
Ze stavebnice mám jednoznačné pozitivní dojem. Jak se to dá poznat? Jednoduše:

 1. že nemusím smetat hromady pilin z broušení
 2. že se těším na to, kdy se dostanu do dílny a budu pokračovat ve stavbě.
 3. že při stavbě mimořádně nesakruju
 4. že jsem ihned po dodělání prvního modelu navázal rovnou dalším
Nevěříte? Tak si to vyzkoušejte sami!

Fotografie mého již hotového modelu si můžete prohlédnout v galerii chmelnic na Modelforu.

Sláva Vaňous, IPMS Nymburk

Redakce Modelwebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí stavebnice k recenzi.


Související články:
1/48 kola a vykrývací masky na Macchi MC.200 Saetta od firmy Aires (27.02.2011)
1/72 PV-2 Harpoon "PWFS" Special Hobby (25.02.2011)
Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32 (21.02.2011)
AH-64 Apache – detailní a konverzní sady ArmyCast M&M (19.02.2011)
Vykrývací masky na Bf-109G-6 od firmy AML pro měřítka 1/72, 1/48, 1/32 (17.02.2011)
1/32 Doplňky pro P-40E na od CMK (30.01.2011)
1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda (26.01.2011)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (stavební recenze) (22.01.2011)
1/72 Supermarine Sea Otter Mk.I/ASR Mk.II "Foreign service" a Supermarine Sea Otter ASR Mk.II "FAA Post war service" od firmy Azur (15.01.2011)
1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby (13.01.2011)
1/48 Fockewulf Fw-190D JV-44 Limited Edition Dual Combo - Eduard (11.01.2011)
1/72 Flettner Fl-282B-0 a Fl-282B-2 od firmy RS models (09.01.2011)
1/48 IL-10 Special Hobby (05.01.2011)
1/32 Caudron C.714 firmy Azur (03.01.2011)
1/48 Zlin Z-50LA, AZ model stavebni recenze (27.12.2010)
1/72 Spitfire Mk. 22, Mk. 24, Seafire Mk. 46 firmy Admiral (25.12.2010)
1/48 Vánoce po Italsku (23.12.2010)
1/72 Fiat G.50 "Freccia over Finland" - AML (21.12.2010)
1/48 Aires a Quickboost sady pod drobnohledem ... (19.12.2010)
1/72 MiG-17F srovnání stavebnic AZ Model a Bílek (07.12.2010)
1/48 F-15 "Speed Brake" - Resin Art (05.12.2010)
1/48 Stavba Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (03.12.2010)
1/48 Lavočkin La-7 Profipack - Eduard (01.12.2010)
1/48 Vought F-156V Vindicator in French Navy service - stavební recenze (29.11.2010)
1/48 Suchoj Su-22M-4 Fitter - Limited edition Eduard (27.11.2010)
1/72 Hawker Hurricane Mk.IV - AZ Model (25.11.2010)
1/48 Heinkel He-51B-2 (W) "Float Plane" (23.11.2010)
1/72 F-82G Twin Mustang - MPM Production (16.11.2010)
1/72 L-60 Brigadýr a L-60F Brigadýr od AZ Model (11.11.2010)
1/48 P-39 Airacobra over New Guinea - Eduard (07.11.2010)
1/72 X-15A-2 "With Dummy Scramjet" od firmy MPM Production (30.10.2010)
1/72 P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" - Special Hobby (26.10.2010)
1/72 Nakajima Ki-115 Tsurugi (What-if) (24.10.2010)
1/48 Nieuport Ni-17 ProfiPACK - Eduard (12.10.2010)
1/32 Nakajima Ki-27 Nomonhan Aces Special Hobby (10.10.2010)
1/72 Avia B-534 II a IV od HR model (08.10.2010)
1/72 Sabre F-86K, Azur (04.10.2010)
1/72 IA-58 A Pucara "In Foreign Service", Special Hobby (30.09.2010)
1/48 Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (26.09.2010)
1/72 Kawasaki Ki 78a "Ken" AZmodel - stavba (22.09.2010)
1/48 Fokker D.VII MÁG Dual combo Eduard - stavební recenze (20.09.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby + doplňky od HGW - Stavba (16.09.2010)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (11.09.2010)
1/72 Ki-115 Tsurugi, Special Hobby (03.09.2010)
1/72 Avia Ba. 122, RS Models (30.08.2010)
1/72 Avia Ba-122 (verzia s motorom Rk 17), RS models (28.08.2010)
1/48 Suchoj Su-22/Su-17M3 Fitter - Limited edition Eduard (20.08.2010)
1/48 Polikarpov UTI-4 AML48024 konverzní set určený pro stavebnici Eduard (18.08.2010)
1/32 Mitsubishi A5M2b Claude "Over China", Special Hobby (16.08.2010)
1/48 Průzkumné přídě pro IAF Mirage IIICJ - AML (12.08.2010)
1/32 L-29A Delfín Akrobat - HpH models (10.08.2010)
1/72 Hughes MD-500E, AZ model (08.08.2010)
1/72 S-70B-2 Seahawk RAN early, S-70B-6 Greek variant with FLIR, konverzní sady Armycast (29.07.2010)
1/72 Gloster Meteor Mk.III - MPM production (27.07.2010)
1/72 A-20B Havoc "MTO", MPM Production (25.07.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk.Vc "RAAF service", Special Hobby (19.07.2010)
1/72 Modely vrtulníků řady H-500 od AZ model (17.07.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby (15.07.2010)
1/48 Breda Ba. 65/A.80 - Special Hobby (13.07.2010)
1/72 Kawasaki Ki-78 „Ken“ 2 in 1, AZ model (07.07.2010)
Novinky firmy RS models na červenec 2010 (03.07.2010)
1/48 Lavočkin La-5FN UTI (26.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby - stavební recenze (22.06.2010)
1:32 KATAPULT pro ARADO Ar-196 HpH models (21.06.2010)
1/32 ARADO Ar-196 HpH models (20.06.2010)
Doplňky na modely firem AZ models a RS models od firmy AP modely (16.06.2010)
1/72 Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" MPM production (15.06.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I Prototyp Special Hobby - stavební recenze (13.06.2010)
1/48 Eduard Brassin pro F-16 Tamiya kit (08.06.2010)
1/48 Vought V-156F Vindicator in French Navy service, Azur (02.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby (30.05.2010)
1/48 Zlín Z-50 L, LA, LS a Zlín Z-50 M, AZ model (28.05.2010)
1/48 Martin Maryland Mk. I/II, Special Hobby (24.05.2010)
1/48 Messerschmit Bf-110G-4 Weekend - Eduard (22.05.2010)
1/48 Macchi Mc 200 Saetta, Italeri (20.05.2010)
1/48 Fw 190D-11/D-13 DUAL COMBO Profipack (19.05.2010)
1/72 Gloster Meteor PR. Mk. 10 „High Reconnaissance Plane“ MPM Production (17.05.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby (16.05.2010)
1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur (13.05.2010)
1/48 Eduard Fokker D.VII MÁG Dual Combo (09.05.2010)
1/72 EH 101 Merlin HM.1 (04.05.2010)
1/48 Gloster E.28/38 Pioneer (SH) stavební recenze (02.05.2010)
1/32 Messerschmitt Bf 109E-7 Trop (30.04.2010)
1/72 - Westland Whirlwind F Mk. I “Cannon Fighter” od Special Hobby (28.04.2010)
1/72 L-39C od Eduardu (27.04.2010)
1/48 Nové doplňkové sety od SBS Model (27.04.2010)
1/48 Fiat G-55A Post war service Special Hobby (22.04.2010)
1/72 DECARLI model Evektor EV-97 "CIVIL" (18.04.2010)
1/72 Westland Whirlwind FB Mk.I „Fighter-Bomber“ Special Hobby (16.04.2010)
1/72 Breda Ba.88 Lince, Special Hobby - preview (14.04.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk. VC "Czechoslovak Squadron" (12.04.2010)
1/48 Eduard Focke Wulf Fw 190D-9 ProfiPACK - stavební recenze (08.04.2010)
1/72 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (03.04.2010)
1/48 Morane Saulnier Limited Edition od Special Hobby - preview (31.03.2010)
1/48 Special Hobby SH48068 - Fiat Br. 20 Cicogna - stavební recenze (30.03.2010)
1/32 Morane-Saulnier MS.406C.1 od Special Hobby (27.03.2010)
1/48 Su-7BKL/BMK od Eduardu (22.03.2010)
1:32 Eduard Bf-109E-1 Stavební recenze (20.03.2010)
1/48 Fokker D.VII od Eduardu (18.03.2010)
1/48 Hanriot HD.1 od Eduardu (17.03.2010)
1/48 Messerschmitt Bf 110D-3 od Cyber Hobby (14.03.2010)
1/32 Bloch MB 152C.1 "Battle of France" od Azuru (12.03.2010)
1/72 DB-8 od MPM production (05.03.2010)
1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard (04.03.2010)
1/48 Gloster E.28/39 Pioneer „late version“ od Special Hobby (15.02.2010)
1/72 Nakajima Ki-43-II Ko Hayabusa (Oscar) od Special Hobby (11.02.2010)
1/72 Junkers W34Hi od Special Hobby (09.02.2010)
1/72 Bermuda Mk.I od Special Hobby (29.01.2010)
1/72 BV-155V-1 Karawanken od Special Hobby (27.01.2010)
1/72 Vickers Wellingon Mk. IC "Reissue 2009" od MPM Production. (24.01.2010)
1/48 T-2C Buckeye od TwoBobs (23.01.2010)
1/48 F-100C Super Sabre od Trumpeteru (22.01.2010)
1/32 Dewoitine D.520 "Hi-tech detailed interior" od Azuru. (17.01.2010)
1/72 Supermarine Spitfire PR XIX od Airfixu (13.12.2009)
1/48 Fairey Fulmar NF Mk.II od MPM Production (09.12.2009)
1/48 BAC Lightning II od Eduardu (03.12.2009)
1/48 F2G Supercorsair od Special Hobby (29.11.2009)
1/72 Sea Harrier FA.2 „Hi-Tech“ od MPM (24.11.2009)
1/72 Blackburn Roc Mk.I od Special Hobby (03.11.2009)
1/48 Fairey Albacore Mk.1 od Special Hobby (02.10.2009)
1/48 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (29.09.2009)
1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby (28.09.2009)
1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby (25.09.2009)
1/48 Douglas D-558-1 Skystreak od Special Hobby (21.09.2009)
1/32 LVG C.VI od Wingnut Wings - preview (01.05.2009)
1/48 Nieuport 10 od Special Hobby - preview (04.04.2009)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (14.11.2008)
1/32 Special Hobby Morane-Saulnier Type N "RFC Service" (22.08.2008)
Připravované modely Special Hobby (16.08.2008)
1/48 Tamiya A6M5/5a Zero Fighter (Zake) (11.07.2008)
1/72 Profiline L-13 Blaník (23.06.2008)
1/48 Trumpeter C-47A Skytrain (16.06.2008)
1/48 Special Hobby D-558-1 Skystreak (12.06.2008)
1/32 Hasegawa P-40E Warhawk (12.06.2008)
1/72 Special Hobby D-558-2 Skyrocket (10.06.2008)
1/48 AZ Model Fairey Firefly F.1 (05.06.2008)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (21.05.2008)
1/48 Trumpeter Mig-3 Late Type (19.05.2008)
1/48 Tamiya F-16C [Block 25/32] Fighting Falcon ANG (23.04.2008)
1/32 Trumpeter P-47N Thunderbolt (21.04.2008)
1/48 Trumpeter Hawker Sea Fury FB.11 (21.04.2008)
1/48 Hasegawa J35F/J Draken (03.04.2008)
1/72 MPM Production Wellington Mk.II "Merlin-powered Wimpy" (27.03.2008)
1/72 Special Hobby Ju-87A Stuka a Blenheim MK.IVF (11.03.2008)
1/48 Special Hobby Fokker D.XXI (update) (04.02.2008)
Novinky Planet Models (21.01.2008)
1/48 Tamiya Fiseler Fi156C Storch (27.12.2007)
1/72 Hasegawa B-24D Liberator (20.12.2007)
1/32 Trumpeter P-51B Mustang (20.12.2007)
1/32 Trumpeter Me 262B-1a/U1 Night Fighter (20.12.2007)
1/48 Hasegawa Ki-45 Kai Koh Toryu (Nick) w/ Isuzu TX40 Fuel Truck (14.12.2007)
1/32 Best Choice Heinkel He 162A-2 (01.12.2007)
1/72 Special Hobby X-1A/D "Second Generation" (01.12.2007)
1/72 Special Hobby D-558-1 Skystreak (update) (01.12.2007)
1/72 Special Hobby A-20G Havoc (update) (29.11.2007)
1/48 AZ Model F3H-2N / 2 "short tail" Demon (23.11.2007)
1/48 Special Hobby Avro Anson Mk.I. "Colorful Annie" (02.11.2007)
1/48 Trumpeter F9F-3 Panther (26.10.2007)
1/32 Dragon F-6D Mustang (24.10.2007)
1/72 Special Hobby CH-37 (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (update) (19.09.2007)
Srpnové modely firmy MPM Production (Update) (11.09.2007)
1/48 Hobby Boss F/A-18C/D Hornet (27.08.2007)
1/72 Trumpeter F-105D Thunderchief (21.08.2007)
1/32 Special Hobby P-39D Airacobra (15.08.2007)
1/32 Trumpeter F-100D Super Saber (update) (09.08.2007)
1/32 Trumpeter F6F-5N Hellcat (03.08.2007)
1/32 Hasegawa Kawasaki KI-61 Hien Type I-Hei (15.06.2007)
1/32 Trumpeter P-47D Tunderbolt `Razorback` (UPDATE) (13.06.2007)
Novinky firmy Trumpeter na říjen 2007 (07.06.2007)
1/35 Dragon UH-1D Huey (28.05.2007)
1/32 Hasegawa Fw 190A-7 (23.05.2007)
1/32 Special Hobby Nieuport Nie 11 Bébé (16.05.2007)
1/48 Special Hobby Blackburn Skua / Roc (15.05.2007)
1/72 Special Hobby Avro Anson Mk.I "Late Version in RAF Service" (06.05.2007)
1/72 Special Hobby PV-2 Harpoon (06.05.2007)
1/32 Hasegawa P-47D Thunderbolt (19.04.2007)
1/72 Azur Dewoitine D.373/376 (11.04.2007)
1/48 Azur Potez 630 (02.04.2007)
1/48 Tamiya F-16CJ (Block 50) (26.03.2007)
1/32 Trumpeter F-100 a F6F Hellcat (26.03.2007)
1/24 Trumpeter Hawker Hurricane Mk I (22.02.2007)
Na noční oblohu s Hasegawou (24.01.2007)
1/48 Trumpeter F9F-2 Panther (18.01.2007)
1/72 Tamiya F4U-1A Corsair (22.12.2006)
1/72 Hasegawa B-26B/C Marauder (22.12.2006)
1/48 Hobby Boss Mirage IIIC/IIICJ (21.12.2006)
1/48 Trumpeter Wellington Mk3 (19.12.2006)
1/48 Academy F-14A Bombcat (14.12.2006)
1/48 Classic Airframes B-57B Canberra (14.12.2006)
1/48 Dragon Me-163B Komet w/Engine (08.12.2006)
1/48 Hasegawa P-39Q/N AiraCobra (08.12.2006)
1/48 Special Hobby F2G Super Corsair (28.11.2006)
1/48 MPM Production He 177A-5 Hi-tech (update) (28.11.2006)
1/48 Academy CH-46A/D "U.S. MARINES-VIETNAM" (10.11.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (08.11.2006)
1/48 Special Hobby Barracuda Mk.5 (12.10.2006)
1/48 Azur A051 Loire 130M (12.10.2006)
1/72 Meteor FR.Mk9 (update) (10.10.2006)
1/18 HPH B-17F Nose (02.10.2006)
1/72 Tamiya F4U-1 Bird Cage Corsair (29.09.2006)
1/72 Trumpeter Gannet AS.Mk1/4 (23.09.2006)
1/48 Trumpeter Wyvern S.4 (17.09.2006)
1/32 Revell Hawker Hunter F. MK.6 (08.09.2006)
1/32 Hasegawa Ju87D Stuka (28.08.2006)
1/72 Academy SB2C-4 HELLDIVER "SPECIAL EDITION" (17.08.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (09.08.2006)
1/48 Hasegawa Bell P-400 Airacobra (03.08.2006)
1/72 Hasegawa Junkers Ju88A-4 (27.07.2006)
1/48 Italeri B-25C/D Mitchell (25.07.2006)
1/32 Special Hobby F2A-2 Buffalo (18.07.2006)
1/32 Trumpeter SBD 3/4/A-24A Dauntless (05.07.2006)
1/32 Tamiya Zero Fighter Type21 (23.06.2006)
1/48 Hasegawa Fw190A-4 (15.06.2006)
1/48 Dragon He-162 MISTEL (13.06.2006)
1/48 Hasegawa F-104DJ Start Fighter J.A.S.D.F. (08.06.2006)
1/32 Trumpeter SBD 1/2 Dauntless (návod) (31.05.2006)
1/48 Trumpeter Vickers Wellington Mk IC / III (27.05.2006)
1/72 Special Hobby F2A-3 Buffalo "Defender of Midway" (25.05.2006)
1/48 Italeri MiG-23 Flogger (05.05.2006)
1/72 MPM Production Lockheed Hudson (05.05.2006)
1/72 MPM Production Fokker D.XXI 4.sarja "Slot Less Wing" (04.05.2006)
1/32 Trumpeter A-7D Corsair II (02.05.2006)
1/48 Academy CH-53E Super Sea Stallion (27.04.2006)
1/48 Tamiya He-162 Salamander (update) (26.04.2006)
1/72 Italeri SM.79 Sparviero I Serie (24.04.2006)
1/72 Revell Supermarine Walrus Mk. I (22.04.2006)
1/72 Italeri Fiat CR.42 Falco (20.04.2006)
Francouzký Jestřáb (13.04.2006)
1/72 Hasegawa Draken Austrian A.F. Farewell Special (28.03.2006)
1/48 Avia B.35 - CMK Planet Models (update) (24.03.2006)
1/72 Academy F-8P Crusader (20.03.2006)
1/48 Dragon Ta154 Moskito 3in1 (16.03.2006)
1/32 Hasegawa Ki-84 Type 4 Hayate Type Otsu (12.03.2006)
1/32 Trumpeter MIG-29K ?Fulcrum?Fighter (12.03.2006)
1/32 Hasegawa Fw190A-6 Checker Nose (14.02.2006)
1/35 Trumpeter CH-47A/D Chinook (19.01.2006)
1/48 Classic Airframes Messerschmitt Bf 109 A (19.01.2006)
1/48 Hasegawa F-104S StarFighter 50th Anniversary (17.01.2006)
1/48 Revell Spirit of St. Louis (16.01.2006)
1/48 Italeri F-4J Phantom II (28.12.2005)
1/72 Italeri B-26K Counter Invader (21.12.2005)
1/32 Hasegawa Ju87G Stuka 'Kannonenvogel' (19.12.2005)
1/48 Tamiya P-47M Thunderbolt (15.12.2005)
1/72 Trumpeter TU-160?BLACKJACK?BOMBER (14.12.2005)
1/72 Hasegawa Lancaster Mk.III Dambusters (08.12.2005)
1/72 Curtiss SB2C-4 Helldiver Academy (07.12.2005)
1/32 Trumpeter Mig-29M Fulcrum (15.11.2005)
Novinky Revell (update) (13.11.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18E Super Hornet (11.11.2005)
1/48 Hasegawa Fieseler&Skoda FiSk 199 (07.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-1C Helldiver (04.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-4 Helldiver (04.11.2005)
1/48 Hasegawa Fw-190A-3 (31.10.2005)
1/32 Trumpeter Me 262 A-2a (31.10.2005)
1/32 Trumpeter A-7E Corsair II (26.10.2005)
1/48 Tamiya Focke Wulf Fw190A-8/R-2 (21.10.2005)
1/48 Academy CH-46D/HH-46D Sea Knight "USN" (21.10.2005)
1/72 Hasegawa He-111 H-16 (18.10.2005)
1/48 Revell Spitfire Mk. IX / XVI (10.10.2005)
1/48 Classic Airframes Bf 109 (26.09.2005)
1/48 Hasegawa Focke-Wulf Fw 190A-3 (11.09.2005)
1/48 Revell Mig-15bis (06.09.2005)
1/72 Lockheed P-38J Lightning (29.08.2005)
1/48 Italeri Grumman TBF/TBM 1 Avenger (22.08.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18F Super Hornet (29.07.2005)
1/72 Hasegawa Avro Lancaster B.I/B.III (26.07.2005)
1/32 Trumpeter Messerschmitt Me 262A (19.07.2005)
1/32 Polikarpov I-16 Type 10/17 (19.07.2005)
1/48 F/A-18E Super Hornet (14.07.2005)
1/48 Focke Wulf Fw200 C-4 Condor (30.06.2005)
1/72 Nakajima Ki-43-III AML (28.06.2005)
F/A-18D Hornet 'Night Attack' (25.06.2005)
1/48 Revell F4U-7 Corsair (22.06.2005)
1/72 Sopwith 2F1 Camel ("Ships Camel") Roden (20.06.2005)
1/48 Brewster Model 239 Buffalo (18.06.2005)
1/72 Italeri Jaguar T.2 (15.06.2005)
Diorama Set Eurofighter Typhoon & Shelter (11.06.2005)
1/72 Jermolajev Jer-2 A-Model (10.06.2005)
1/48 Classic Airframes Buffalo F2A-1 a Model 239 (08.06.2005)
Focke Wulf Fw 200 1/48 Trumpeter (27.05.2005)
Ju-87 G-2 (18.05.2005)
1:48 F2A-3 Buffalo ?Battle of Midway? Special hobby (12.05.2005)
1/72 Wyvern S.4 Trumpeter (09.05.2005)
1/72 Revell Mil Mi-8T (08.05.2005)
1/48 F.M. Handley Page Halifax (02.05.2005)
Accurate Miniatures 1/48 SB2U Vindicator (28.04.2005)
Heinkel He 70 G-1 "Blitz" (28.04.2005)
1/32 F-16 Falcon - Academy (27.04.2005)
1/72 AV-8B Harrier II Plus - Hasegawa (26.04.2005)
1/72 Westland Wywern Trumpeter (25.04.2005)
1/48 Fiat CR.42 LW Italeri (21.04.2005)
Curtiss P-40K-5 Warhawk (19.04.2005)
HH-53C "Jolly Green Giant" (14.04.2005)
Roden 1/48 OV-1B Mohawk (14.04.2005)
1/72 A-Model Jermolajev Jer-2 (13.04.2005)
Macchi 202 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
F6F-3 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
Srovnání modelů P-40 Hasegawa a Eduard (07.04.2005)
1/32 Fokker Dr.I Roden (07.04.2005)
P-400 Air a Cutie (06.04.2005)
1/72 RN Westland Wyvern S-4 (05.04.2005)
[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Sláva Vaňous | Vydáno dne 09. 09. 2010 | 5165 přečtení | Počet komentářů: 389 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server