Diorama

1/48 holubník od firmy Hauler

Nápaditý resinový doplněk pro autory diorám.Hledám dům holubí ...

Petr "Chmell" Chmelík

Model: Pigeonry
Výrobce: Hauler
Měřítko: 1/48
Kat. č.: HLF48012

Stavebnice:
Stavebnice holubníku je u firmy Hauler další počinem na poli doplňků pro stavitele dioramat. Ve standardním balení firmy, tedy sáčku se štítkem, nalezneme 24 PUR dílů a stavební návod. Díly jsou odlity přesně a čistě, ale na některých dílech jsem nalezl bublinky.

Hlavní díl holubníku je šestihran, který má jemně naznačenou strukturu dřeva. Otvory pro holuby jsou zakryty jemnou blankou a z vnitřní strany je konstrukce profilů, které slouží krom zesílení konstrukce i jako doraz pro dno. Uvnitř dílu se ještě nachází čtyři díly podpěr.

Střecha má krásně naznačenou šindelovou pokrývku, i když u obou částí s nepříjemnou dírkou v rohu. Na stejném nálitku nalezneme i opěry dna holubníku, bohužel každá s malou bublinkou.

Dno holubníku má naznačenou strukturu dřeva a v jednom rohu nalezneme zoubek, který nám dopomůže k přesnému lícování. Na tomto dílu jsou bublinky jen pod povrchem, i když na fotografii to vypadá jinak. Na dalších dvou nálitcích nalezneme "stupátka" do holubníku. Dílky jsou velmi jemné a mají také naznačenou strukturu dřeva. Na většině těchto dílů je mikrobublinka v přední části.

Stavebnice obsahuje celkem čtyři holuby, kteří jsou ztvárněni velmi realisticky. Spodní s malou bublinkou.

Posledním dílem je samotná noha, je odlita bez sebemenších závad a má také naznačení struktury dřeva. V horní části je zahloubení, které nám pomůže udržet přesnou pozici se dnem.

Stavební návod je vcelku přehledný, i když by měl v kroku jedna upozorňovat i na výrobu podlahy mezi patry holubníku. A v posledním kroku upozornit na použití třech výztuh (díl r4).

Stavba:
Stavbu jsem zahájil oddělením dílů od nálitků. Většina odlitků je přichycena velmi tenkou blankou a tak oddělení nebude činit problémy ani začátečníkům. Odstranění blanky v každém z 12 okýnek holubníku, také nečinilo problém. Místo návodem doporučované metody složení černého papíru, který je jako podklad v balení, jsem z plastikových destiček (tl.0,2 mm) vyrobil zcela nové přepážky a podlahu mezi patry (na fotografii není tento celek moc zřetelný). Následovalo přilepení "stupátek" jenž jsem od nálitku jen odlamoval pinzetou a po přebroušení styčné plochy lepil na svojí pozici.

Další sestava spočívala v slepení nohy a dna holubníku. Na noze jsem nechal část nálitku, tím jsem chtěl naznačit kovový základ sloupu, aby nehnil. Nad tuto část jsem doplnil pásek plastiku (tl.0,2 mm) jako zpevnění. Tím jsem se vyhnul použití oper v dolní části. Slepení nohy a dna bylo bezproblémové jen jsem musel pohlídat geometrii. Závěrem jsem nalepil opěrky dna a zatmelil jejich bublinky.

Poslední sestavou se stala střecha. Po obroušení styčných ploch a zatmelení bublinek jsem si všiml, že jedna část je o něco nižší a tím v napojení je menší zub. Ale s tímto neduhem jsem si nelámal hlavu. I v reálu asi vše nesedělo přesně a časem se některé části posunuly či zdeformovaly. Po přiložení střechy na hlavní díl jsem zjistil, že moc nesedí. Vše vyřešila horká voda, které strany srovnala.

Závěr:
Stavebnice holubníku je velmi příjemným doplňkem nejen pro stavitele dioramat, ale dá se použít i jako vertikální prvek do malé vinětky.

Za poskytnutý vzorek děkuje redakce Modelwebu firmě Hauler.

Petr "Chmell" Chmelík, KPM Plzeň


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Petr Chmelík | Vydáno dne 28. 01. 2011 | 7163 přečtení | Počet komentářů: 923 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server