Letadla

1/48 Nieuport Ni-17 ProfiPACK - Eduard

Pohled do krabičky stavebnice Nieuport Ni-17 ProfiPACK v měřítku 1/48 firmy Eduard.

Stavbu můžete sledovat na ModelForu zde.



Nieuport Ni-17 alá Eduard Escadrille Lafayette

Jakub 'Timi' Houška

Model: Nieuport Ni-17
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Materiál: plast
Katalogové číslo: 8051

Historie (Zdroj: www.vojsko.net)
Nieuport 17 byl nejznámější z rodiny letounů Nieuport vyráběný firmou Société Anonyme des Établissements Nieuport. Vznikl vývojem z Nieuportu 12, jeho zvětšením křídel, zástavbou silnějšího motoru o 110 ks Le Rhone či 130 ks Clerget (značený jako Nieuport 17bis) a dalšími menšími změnami. Konstrukcí se jednalo o jedenapůlplošník přičemž tento způsob byl kompromisem nízkého čelního odporu jednoplošníku a manévrovatelností dvojplošníku. Mimo to, měla zvolená konstrukce ještě další výhodu - výrazné zlepšení pilotova výhledu dolů. Nejhmotnější komponenty letouny byly umístěny v těžišti čemuž napomáhal i úzký rotační motor. Díky tomu letoun dobře manévroval a měl dobré výkony obzvláště ve stoupání. Bohužel se objevily i problémy, když při vyšším zatěžování docházelo k praskání spodního křídla.

Typ 17 se objevil na západní frontě v květnu 1916 a brzy dal nepříteli pocítit svojí přítomnost. Letoun neztratil nic na svém lesku ani později, když se letecké bitvy rozrostly do masivních rozměrů a objevily se novější a výkonnější typy. Konstrukce se ukázala jako velmi zdařilá a německé firmy po důkladném prostudování ukořistěných letounů se jí nechaly inspirovat a do výroby se dostaly buď přímo kopie (Siemens-Schuckert D.I) nebo podobné (fy Albatros, Euler, Fokker).

Nieuport 17 vstupil do služby 2. května 1916 a spolu s britskými D.H.2 dokázal zlomit převahu německých letounů Fokker, které do té doby decimovaly spojenecké zvědné letouny. Nedostatek britských letounů vedl k zavedení typu Nieuport 17 do služeb R.F.C a zde se díky Albertu Ballovi a jiným pilotům stal metlou německých letadel. Britské stroje byly jako první vyzbrojeny kulomety na horním křídle uchycenými na "posuvné lafetě" což jim umožňovalo i palbu vzhůru do nejcitlivějších míst nepřátelských letadel Kromě Francouzů a Britů používaly stroje Nieuport 17 i další spojenecké státy - Belgie a Itálie. Italské stroje byly vyráběny přímo v Itálii firmou Macchia sloužily u prvoliniových jednotek v letech 1916-17. Nesmíme zapomenout na Rusko, které stroje vyrábělo v licenci, jejich výrobky však nedosahovaly kvality originálu, přesto však pro nás mají určitou váhu, neboť byly některé ukořistěné stroje používány Čs. legiemi v Rusku.

Stavebnice
Firma Eduard vydala další přebal této slavné stíhačky z 1. světové války, tentokrát ve verzi Profipack. V krabici klasických rozměrů s pěknou kresbou letadla ve službách slavné Escadrille Lafayette najdeme 3 sáčky plastových dílů, planžetu s lepty, krycí masky, obtisky a barevný stavební návod.

Plastové díly
Stavebnice obsahuje 76 plastikových dílů z šedozeleného plastu rozdělených do 3 rámečků a jeden díl odstříknutý z čirého plastiku. Díly určené pro stavbu modelu najdeme ve dvou velkých rámečcích. Ve třetím malém rámečku najdeme motor Le Rhone 9J 110 hp (92 kW). Motor vypadá velmi pěkně a pokud ho nepoužijeme určitě se nám hodí jako náhrada pro stavebnice jiných výrobců. Díly jsou odstříknuty čistě s minimem otřepů a přesazení. Dělící rovinu najdeme pouze na válcích motoru, u kterého se zároveň místy ztrácí žebrování válců a bude potřeba ho trochu proškrábnout. Motor je poměrně zjednodušen, chybí hlavy válců s vahadly a trubky pro rozvod paliva jsou řešeny leptem. Měl jsem trochu obavy jak to bude vypadat, ale jelikož je motor celý zakrytovaný je toto řešení dostačující. Povrch plastových dílů je i přes stáří formy hladký bez škrábanců. Jediné problematické místo najdeme na spodní straně horního křídla, které má obnažený centroplán. Střední část křídla byla potažena celonem a byla vidět konstrukce křídla. Tato konstrukce je ve stavebnici hodně zjednodušená a čirý potah chybí úplně. Propadliny jsem našel pouze dvě, jednu na dílu pro interiér a  druhou na pravé polovině trupu. Obě propadliny jsou na dobře přístupných místech a nebude problém je opravit. Stopy po vyhazovačích najdeme pouze na vnitřku trupu, které nebudou po sestavení vidět.

Lepty a masky
Planžeta leptů obsahuje díly pro vylepšení interiéru jako perforované sedadlo, páku pro ovládání plynu, její konstrukci, barevné poutací pásy a budíky. Další díly jsou určeny pro vylepšení zbraňových systémů a to dva typy konstrukce pro kulomet Lewis umístěný na horním křídle a díly pro vylepšení trupového kulometu Vickers. Dalším dílem je již zmiňovaný rozvod paliva. Zbylé díly jsou určeny pro vylepšení ovládacích ploch a podvozku. Na malém aršíku jsou přiložené masky z pásky Kabuki na zakrytí disků kol a větrného štítku.

Obtisky a kamufláže
Na archu najdeme obtisky najdeme vše potřebné pro všechny nabízené kamufláže. Obtisky vypadají velmi pěkně, mají dobrý soutisk a jak je u firmy Eduard zvykem jistě se s nimi bude dobře pracovat.

Na výběr máme celkem 6 různých kamufláží, vždy po dvou ve francouzských, britských a italských službách. Všechny kamufláže jsou velmi atraktivní ať už jde o zbarvení, osobní značení nebo použité výzbroje.

 1. Nieuport 17, N1887, Stg. Edward Hinkle, Esc. N124 Lafayette, západní fronta, jaro 1917.
  Tento Nieuport prodělal vcelku dlouhou kariéru u jednotky Američanů bojujících v sestavě francouzského letectva, u Escadrille Lafayette, kam přišel v listopadu 1916. Nejprve s ním létal Willis Haviland, na jaře následujícího roku jej převzal Edward Hinkle. V té době letoun také dostal svoji konečnou podobu. Na konci dubna 1917 se letoun vrátil do skladu.
 2. Nieuport 17, Lt. Marius Ambrogi, Esc. N90, západní fronta, 1917 až 1918
  Marius Ambrogi, rodák z francouzského Marseilles, narukoval do armády v září 1914. Po dvou letech strávených u pozemního vojska byl převelen k letectvu. Sloužil u Esc. N90 (po přezbrojení na letouny SPAD byla přeznačena na Spa90) a dosáhl 14 sestřelů;. Z toho byl třikrát úspěšný v kokpitu Nieuportu, jedenáctkrát v letounu SPAD. Zatímco první tři oběti představovaly německé dvoumístné stroje, další byly výhradně pozorovací balóny. Marius Ambrogi patří k nemnoha stíhačům, kteří slavili úspěchy v obou světových válkách. Dne 18. května 1940 totiž sestřelil v kokpitu Blochu 152 nad Cambrai německý Dornier Do 17.
 3. Nieuport 23, B‘3474, Capt. William C. Campbell, No. 1 Sqn RFC, západní fronta, červenec 1917
  Ve Francii narozený Skot William C. Campbell dosáhl v kokpitech Nieuportů 17 a 23 všech svých 23 sestřelů jako pilot 1. Sqn RFC a to během pouhých tří měsíců. Službu u peruti nastoupil 1. května 1917 a již dva týdny poté poslal k zemi svého prvního protivníka. V druhé polovině července začal létat na zobrazeném Nieuportu 23 B‘3474, v jehož kokpitu dosáhl posledních 6 sestřelů. V tomto stroji utrpěl 31. července zranění způsobené Eduardem von Dostlerem, velitelem Jasta 6 (Dostlerův 21. ze 26 sestřelů). Nešťastná událost ho vyřadila z další bojové činnosti a v pozdější dobí sloužil jako letecký instruktor.
 4. Nieuport 23, B‘3578, Lt. Laurence Kert, No. 29 Sqn RFC, západní fronta, listopad 1917
  Tento Nieuport opustil výrobní závod v srpnu 1917 s označením N4012. V září putoval k 29. peruti pod novou, britskou identitou B‘3578. Svého druhého sestřelu z celkových pěti za jeho řízením dosáhl Lt. Philip de Fontenay dne 12. listopadu 1917, kdy poslal k zemi dvoumístný Albatros. Avšak již 27. listopadu se s ním z ofenzivní hlídky nevrátil Lt. Laurence Kert.
 5. Nieuport 17, N3139, ten. Fulco Ruffo di Calabria, 91 Squadriglia, italská fronta, jaro 1917
  Fulco VIII, princ Ruffo di Calabria se narodil v roce 1884. K letectvu se dobrovolně přihlásil již na konci roku 1914, tedy ještě před vstupem Itálie do války. Po létání na Caudronech se v létě 1916 přeškolil na stíhače a již 23. srpna mu byl přiznán první sestřel. Na obrazeném Nieuportu N3139 dosáhl minimálně jednoho sestřelu, když na rakouské straně fronty přinutil k přistání Hansu Brandenburg C.I 27.56 od Flik 34. Jeho celkové skóre čítá 20 sestřelů, poslední si připsal v červnu 1918. Za pozornost stojí fakt, že jeho nejmladší dcera Paola je současnou belgickou královnou.
 6. Nieuport 17, N3139, ten. Fulco Ruffo di Calabria, 91 Squadriglia, italská fronta, jaro 1917
  Nieuport 17 používaný Fulcem Ruffo di Calabria byl součástí první francouzské dodávky těchto strojů italskému letectvu, která se uskutečnila v prosinci 1916. Za pozornost stojí několik detailů, především zamalované francouzské výsostné znaky na horním křídle, které pod novým nátěrem prosvítaly. Ačkoliv výzbroj prvních Nieuportů tvořily kulomety Vickers, jejich nedostatek v italských ozbrojených silách vedl k jejich brzké demontáži a použití jinde. Proto N3139 po nějakou dobu létal vyzbrojen pouze kulometem Lewis nad horním křídlem.

Kamufláž A
Kamufláž B
Kamufláž C
Kamufláž D
Kamufláž D
Kamufláž F

Návod
Klasický Eduardovský návod je barevně vytištěn na dvanácti stránkách křídového papíru. Obsahuje stručnou historii letounu, rozkreslený postup stavby, schéma výpletů a barevná schémata kamufláži včetně doporučených barev.

Závěr
Do rukou se nám dostává kvalitní a ověřená stavebnice, která po sestavení jen tak z krabičky určitě obohatí naše sbírky. Míst pro vylepšení modelu také pár najdeme a z rukou zkušeného modeláře může vzniknout opravdu nádherný model. Pro jednoduchost vzpěrového systému a minimu výpletů se do stavby Nieuportu 17 mohou pustit i méně zkušení modeláři.

Jakub 'Timi' Houška

Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí stavebnice na recenzi.


Související články:
1/48 kola a vykrývací masky na Macchi MC.200 Saetta od firmy Aires (27.02.2011)
1/72 PV-2 Harpoon "PWFS" Special Hobby (25.02.2011)
Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32 (21.02.2011)
AH-64 Apache – detailní a konverzní sady ArmyCast M&M (19.02.2011)
Vykrývací masky na Bf-109G-6 od firmy AML pro měřítka 1/72, 1/48, 1/32 (17.02.2011)
1/32 Doplňky pro P-40E na od CMK (30.01.2011)
1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda (26.01.2011)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (stavební recenze) (22.01.2011)
1/72 Supermarine Sea Otter Mk.I/ASR Mk.II "Foreign service" a Supermarine Sea Otter ASR Mk.II "FAA Post war service" od firmy Azur (15.01.2011)
1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby (13.01.2011)
1/48 Fockewulf Fw-190D JV-44 Limited Edition Dual Combo - Eduard (11.01.2011)
1/72 Flettner Fl-282B-0 a Fl-282B-2 od firmy RS models (09.01.2011)
1/48 IL-10 Special Hobby (05.01.2011)
1/32 Caudron C.714 firmy Azur (03.01.2011)
1/48 Zlin Z-50LA, AZ model stavebni recenze (27.12.2010)
1/72 Spitfire Mk. 22, Mk. 24, Seafire Mk. 46 firmy Admiral (25.12.2010)
1/48 Vánoce po Italsku (23.12.2010)
1/72 Fiat G.50 "Freccia over Finland" - AML (21.12.2010)
1/48 Aires a Quickboost sady pod drobnohledem ... (19.12.2010)
1/72 MiG-17F srovnání stavebnic AZ Model a Bílek (07.12.2010)
1/48 F-15 "Speed Brake" - Resin Art (05.12.2010)
1/48 Stavba Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (03.12.2010)
1/48 Lavočkin La-7 Profipack - Eduard (01.12.2010)
1/48 Vought F-156V Vindicator in French Navy service - stavební recenze (29.11.2010)
1/48 Suchoj Su-22M-4 Fitter - Limited edition Eduard (27.11.2010)
1/72 Hawker Hurricane Mk.IV - AZ Model (25.11.2010)
1/48 Heinkel He-51B-2 (W) "Float Plane" (23.11.2010)
1/72 F-82G Twin Mustang - MPM Production (16.11.2010)
1/72 L-60 Brigadýr a L-60F Brigadýr od AZ Model (11.11.2010)
1/48 P-39 Airacobra over New Guinea - Eduard (07.11.2010)
1/72 X-15A-2 "With Dummy Scramjet" od firmy MPM Production (30.10.2010)
1/72 P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" - Special Hobby (26.10.2010)
1/72 Nakajima Ki-115 Tsurugi (What-if) (24.10.2010)
1/32 Nakajima Ki-27 Nomonhan Aces Special Hobby (10.10.2010)
1/72 Avia B-534 II a IV od HR model (08.10.2010)
1/72 Sabre F-86K, Azur (04.10.2010)
1/72 IA-58 A Pucara "In Foreign Service", Special Hobby (30.09.2010)
1/48 Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (26.09.2010)
1/72 Kawasaki Ki 78a "Ken" AZmodel - stavba (22.09.2010)
1/48 Fokker D.VII MÁG Dual combo Eduard - stavební recenze (20.09.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby + doplňky od HGW - Stavba (16.09.2010)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (11.09.2010)
1/48 Albatros D.III OEFFAG 253, Eduard (09.09.2010)
1/72 Ki-115 Tsurugi, Special Hobby (03.09.2010)
1/72 Avia Ba. 122, RS Models (30.08.2010)
1/72 Avia Ba-122 (verzia s motorom Rk 17), RS models (28.08.2010)
1/48 Suchoj Su-22/Su-17M3 Fitter - Limited edition Eduard (20.08.2010)
1/48 Polikarpov UTI-4 AML48024 konverzní set určený pro stavebnici Eduard (18.08.2010)
1/32 Mitsubishi A5M2b Claude "Over China", Special Hobby (16.08.2010)
1/48 Průzkumné přídě pro IAF Mirage IIICJ - AML (12.08.2010)
1/32 L-29A Delfín Akrobat - HpH models (10.08.2010)
1/72 Hughes MD-500E, AZ model (08.08.2010)
1/72 S-70B-2 Seahawk RAN early, S-70B-6 Greek variant with FLIR, konverzní sady Armycast (29.07.2010)
1/72 Gloster Meteor Mk.III - MPM production (27.07.2010)
1/72 A-20B Havoc "MTO", MPM Production (25.07.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk.Vc "RAAF service", Special Hobby (19.07.2010)
1/72 Modely vrtulníků řady H-500 od AZ model (17.07.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby (15.07.2010)
1/48 Breda Ba. 65/A.80 - Special Hobby (13.07.2010)
1/72 Kawasaki Ki-78 „Ken“ 2 in 1, AZ model (07.07.2010)
Novinky firmy RS models na červenec 2010 (03.07.2010)
1/48 Lavočkin La-5FN UTI (26.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby - stavební recenze (22.06.2010)
1:32 KATAPULT pro ARADO Ar-196 HpH models (21.06.2010)
1/32 ARADO Ar-196 HpH models (20.06.2010)
Doplňky na modely firem AZ models a RS models od firmy AP modely (16.06.2010)
1/72 Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" MPM production (15.06.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I Prototyp Special Hobby - stavební recenze (13.06.2010)
1/48 Eduard Brassin pro F-16 Tamiya kit (08.06.2010)
1/48 Vought V-156F Vindicator in French Navy service, Azur (02.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby (30.05.2010)
1/48 Zlín Z-50 L, LA, LS a Zlín Z-50 M, AZ model (28.05.2010)
1/48 Martin Maryland Mk. I/II, Special Hobby (24.05.2010)
1/48 Messerschmit Bf-110G-4 Weekend - Eduard (22.05.2010)
1/48 Macchi Mc 200 Saetta, Italeri (20.05.2010)
1/48 Fw 190D-11/D-13 DUAL COMBO Profipack (19.05.2010)
1/72 Gloster Meteor PR. Mk. 10 „High Reconnaissance Plane“ MPM Production (17.05.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby (16.05.2010)
1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur (13.05.2010)
1/48 Eduard Fokker D.VII MÁG Dual Combo (09.05.2010)
1/72 EH 101 Merlin HM.1 (04.05.2010)
1/48 Gloster E.28/38 Pioneer (SH) stavební recenze (02.05.2010)
1/32 Messerschmitt Bf 109E-7 Trop (30.04.2010)
1/72 - Westland Whirlwind F Mk. I “Cannon Fighter” od Special Hobby (28.04.2010)
1/72 L-39C od Eduardu (27.04.2010)
1/48 Nové doplňkové sety od SBS Model (27.04.2010)
1/48 Fiat G-55A Post war service Special Hobby (22.04.2010)
1/72 DECARLI model Evektor EV-97 "CIVIL" (18.04.2010)
1/72 Westland Whirlwind FB Mk.I „Fighter-Bomber“ Special Hobby (16.04.2010)
1/72 Breda Ba.88 Lince, Special Hobby - preview (14.04.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk. VC "Czechoslovak Squadron" (12.04.2010)
1/48 Eduard Focke Wulf Fw 190D-9 ProfiPACK - stavební recenze (08.04.2010)
1/72 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (03.04.2010)
1/48 Morane Saulnier Limited Edition od Special Hobby - preview (31.03.2010)
1/48 Special Hobby SH48068 - Fiat Br. 20 Cicogna - stavební recenze (30.03.2010)
1/32 Morane-Saulnier MS.406C.1 od Special Hobby (27.03.2010)
1/48 Su-7BKL/BMK od Eduardu (22.03.2010)
1:32 Eduard Bf-109E-1 Stavební recenze (20.03.2010)
1/48 Fokker D.VII od Eduardu (18.03.2010)
1/48 Hanriot HD.1 od Eduardu (17.03.2010)
1/48 Messerschmitt Bf 110D-3 od Cyber Hobby (14.03.2010)
1/32 Bloch MB 152C.1 "Battle of France" od Azuru (12.03.2010)
1/72 DB-8 od MPM production (05.03.2010)
1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard (04.03.2010)
1/48 Gloster E.28/39 Pioneer „late version“ od Special Hobby (15.02.2010)
1/72 Nakajima Ki-43-II Ko Hayabusa (Oscar) od Special Hobby (11.02.2010)
1/72 Junkers W34Hi od Special Hobby (09.02.2010)
1/72 Bermuda Mk.I od Special Hobby (29.01.2010)
1/72 BV-155V-1 Karawanken od Special Hobby (27.01.2010)
1/72 Vickers Wellingon Mk. IC "Reissue 2009" od MPM Production. (24.01.2010)
1/48 T-2C Buckeye od TwoBobs (23.01.2010)
1/48 F-100C Super Sabre od Trumpeteru (22.01.2010)
1/32 Dewoitine D.520 "Hi-tech detailed interior" od Azuru. (17.01.2010)
1/72 Supermarine Spitfire PR XIX od Airfixu (13.12.2009)
1/48 Fairey Fulmar NF Mk.II od MPM Production (09.12.2009)
1/48 BAC Lightning II od Eduardu (03.12.2009)
1/48 F2G Supercorsair od Special Hobby (29.11.2009)
1/72 Sea Harrier FA.2 „Hi-Tech“ od MPM (24.11.2009)
1/72 Blackburn Roc Mk.I od Special Hobby (03.11.2009)
1/48 Fairey Albacore Mk.1 od Special Hobby (02.10.2009)
1/48 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (29.09.2009)
1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby (28.09.2009)
1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby (25.09.2009)
1/48 Douglas D-558-1 Skystreak od Special Hobby (21.09.2009)
1/32 LVG C.VI od Wingnut Wings - preview (01.05.2009)
1/48 Nieuport 10 od Special Hobby - preview (04.04.2009)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (14.11.2008)
1/32 Special Hobby Morane-Saulnier Type N "RFC Service" (22.08.2008)
Připravované modely Special Hobby (16.08.2008)
1/48 Tamiya A6M5/5a Zero Fighter (Zake) (11.07.2008)
1/72 Profiline L-13 Blaník (23.06.2008)
1/48 Trumpeter C-47A Skytrain (16.06.2008)
1/48 Special Hobby D-558-1 Skystreak (12.06.2008)
1/32 Hasegawa P-40E Warhawk (12.06.2008)
1/72 Special Hobby D-558-2 Skyrocket (10.06.2008)
1/48 AZ Model Fairey Firefly F.1 (05.06.2008)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (21.05.2008)
1/48 Trumpeter Mig-3 Late Type (19.05.2008)
1/48 Tamiya F-16C [Block 25/32] Fighting Falcon ANG (23.04.2008)
1/32 Trumpeter P-47N Thunderbolt (21.04.2008)
1/48 Trumpeter Hawker Sea Fury FB.11 (21.04.2008)
1/48 Hasegawa J35F/J Draken (03.04.2008)
1/72 MPM Production Wellington Mk.II "Merlin-powered Wimpy" (27.03.2008)
1/72 Special Hobby Ju-87A Stuka a Blenheim MK.IVF (11.03.2008)
1/48 Special Hobby Fokker D.XXI (update) (04.02.2008)
Novinky Planet Models (21.01.2008)
1/48 Tamiya Fiseler Fi156C Storch (27.12.2007)
1/72 Hasegawa B-24D Liberator (20.12.2007)
1/32 Trumpeter P-51B Mustang (20.12.2007)
1/32 Trumpeter Me 262B-1a/U1 Night Fighter (20.12.2007)
1/48 Hasegawa Ki-45 Kai Koh Toryu (Nick) w/ Isuzu TX40 Fuel Truck (14.12.2007)
1/32 Best Choice Heinkel He 162A-2 (01.12.2007)
1/72 Special Hobby X-1A/D "Second Generation" (01.12.2007)
1/72 Special Hobby D-558-1 Skystreak (update) (01.12.2007)
1/72 Special Hobby A-20G Havoc (update) (29.11.2007)
1/48 AZ Model F3H-2N / 2 "short tail" Demon (23.11.2007)
1/48 Special Hobby Avro Anson Mk.I. "Colorful Annie" (02.11.2007)
1/48 Trumpeter F9F-3 Panther (26.10.2007)
1/32 Dragon F-6D Mustang (24.10.2007)
1/72 Special Hobby CH-37 (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (update) (19.09.2007)
Srpnové modely firmy MPM Production (Update) (11.09.2007)
1/48 Hobby Boss F/A-18C/D Hornet (27.08.2007)
1/72 Trumpeter F-105D Thunderchief (21.08.2007)
1/32 Special Hobby P-39D Airacobra (15.08.2007)
1/32 Trumpeter F-100D Super Saber (update) (09.08.2007)
1/32 Trumpeter F6F-5N Hellcat (03.08.2007)
1/32 Hasegawa Kawasaki KI-61 Hien Type I-Hei (15.06.2007)
1/32 Trumpeter P-47D Tunderbolt `Razorback` (UPDATE) (13.06.2007)
Novinky firmy Trumpeter na říjen 2007 (07.06.2007)
1/35 Dragon UH-1D Huey (28.05.2007)
1/32 Hasegawa Fw 190A-7 (23.05.2007)
1/32 Special Hobby Nieuport Nie 11 Bébé (16.05.2007)
1/48 Special Hobby Blackburn Skua / Roc (15.05.2007)
1/72 Special Hobby Avro Anson Mk.I "Late Version in RAF Service" (06.05.2007)
1/72 Special Hobby PV-2 Harpoon (06.05.2007)
1/32 Hasegawa P-47D Thunderbolt (19.04.2007)
1/72 Azur Dewoitine D.373/376 (11.04.2007)
1/48 Azur Potez 630 (02.04.2007)
1/48 Tamiya F-16CJ (Block 50) (26.03.2007)
1/32 Trumpeter F-100 a F6F Hellcat (26.03.2007)
1/24 Trumpeter Hawker Hurricane Mk I (22.02.2007)
Na noční oblohu s Hasegawou (24.01.2007)
1/48 Trumpeter F9F-2 Panther (18.01.2007)
1/72 Tamiya F4U-1A Corsair (22.12.2006)
1/72 Hasegawa B-26B/C Marauder (22.12.2006)
1/48 Hobby Boss Mirage IIIC/IIICJ (21.12.2006)
1/48 Trumpeter Wellington Mk3 (19.12.2006)
1/48 Academy F-14A Bombcat (14.12.2006)
1/48 Classic Airframes B-57B Canberra (14.12.2006)
1/48 Dragon Me-163B Komet w/Engine (08.12.2006)
1/48 Hasegawa P-39Q/N AiraCobra (08.12.2006)
1/48 Special Hobby F2G Super Corsair (28.11.2006)
1/48 MPM Production He 177A-5 Hi-tech (update) (28.11.2006)
1/48 Academy CH-46A/D "U.S. MARINES-VIETNAM" (10.11.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (08.11.2006)
1/48 Special Hobby Barracuda Mk.5 (12.10.2006)
1/48 Azur A051 Loire 130M (12.10.2006)
1/72 Meteor FR.Mk9 (update) (10.10.2006)
1/18 HPH B-17F Nose (02.10.2006)
1/72 Tamiya F4U-1 Bird Cage Corsair (29.09.2006)
1/72 Trumpeter Gannet AS.Mk1/4 (23.09.2006)
1/48 Trumpeter Wyvern S.4 (17.09.2006)
1/32 Revell Hawker Hunter F. MK.6 (08.09.2006)
1/32 Hasegawa Ju87D Stuka (28.08.2006)
1/72 Academy SB2C-4 HELLDIVER "SPECIAL EDITION" (17.08.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (09.08.2006)
1/48 Hasegawa Bell P-400 Airacobra (03.08.2006)
1/72 Hasegawa Junkers Ju88A-4 (27.07.2006)
1/48 Italeri B-25C/D Mitchell (25.07.2006)
1/32 Special Hobby F2A-2 Buffalo (18.07.2006)
1/32 Trumpeter SBD 3/4/A-24A Dauntless (05.07.2006)
1/32 Tamiya Zero Fighter Type21 (23.06.2006)
1/48 Hasegawa Fw190A-4 (15.06.2006)
1/48 Dragon He-162 MISTEL (13.06.2006)
1/48 Hasegawa F-104DJ Start Fighter J.A.S.D.F. (08.06.2006)
1/32 Trumpeter SBD 1/2 Dauntless (návod) (31.05.2006)
1/48 Trumpeter Vickers Wellington Mk IC / III (27.05.2006)
1/72 Special Hobby F2A-3 Buffalo "Defender of Midway" (25.05.2006)
1/48 Italeri MiG-23 Flogger (05.05.2006)
1/72 MPM Production Lockheed Hudson (05.05.2006)
1/72 MPM Production Fokker D.XXI 4.sarja "Slot Less Wing" (04.05.2006)
1/32 Trumpeter A-7D Corsair II (02.05.2006)
1/48 Academy CH-53E Super Sea Stallion (27.04.2006)
1/48 Tamiya He-162 Salamander (update) (26.04.2006)
1/72 Italeri SM.79 Sparviero I Serie (24.04.2006)
1/72 Revell Supermarine Walrus Mk. I (22.04.2006)
1/72 Italeri Fiat CR.42 Falco (20.04.2006)
Francouzký Jestřáb (13.04.2006)
1/72 Hasegawa Draken Austrian A.F. Farewell Special (28.03.2006)
1/48 Avia B.35 - CMK Planet Models (update) (24.03.2006)
1/72 Academy F-8P Crusader (20.03.2006)
1/48 Dragon Ta154 Moskito 3in1 (16.03.2006)
1/32 Hasegawa Ki-84 Type 4 Hayate Type Otsu (12.03.2006)
1/32 Trumpeter MIG-29K ?Fulcrum?Fighter (12.03.2006)
1/32 Hasegawa Fw190A-6 Checker Nose (14.02.2006)
1/35 Trumpeter CH-47A/D Chinook (19.01.2006)
1/48 Classic Airframes Messerschmitt Bf 109 A (19.01.2006)
1/48 Hasegawa F-104S StarFighter 50th Anniversary (17.01.2006)
1/48 Revell Spirit of St. Louis (16.01.2006)
1/48 Italeri F-4J Phantom II (28.12.2005)
1/72 Italeri B-26K Counter Invader (21.12.2005)
1/32 Hasegawa Ju87G Stuka 'Kannonenvogel' (19.12.2005)
1/48 Tamiya P-47M Thunderbolt (15.12.2005)
1/72 Trumpeter TU-160?BLACKJACK?BOMBER (14.12.2005)
1/72 Hasegawa Lancaster Mk.III Dambusters (08.12.2005)
1/72 Curtiss SB2C-4 Helldiver Academy (07.12.2005)
1/32 Trumpeter Mig-29M Fulcrum (15.11.2005)
Novinky Revell (update) (13.11.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18E Super Hornet (11.11.2005)
1/48 Hasegawa Fieseler&Skoda FiSk 199 (07.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-1C Helldiver (04.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-4 Helldiver (04.11.2005)
1/48 Hasegawa Fw-190A-3 (31.10.2005)
1/32 Trumpeter Me 262 A-2a (31.10.2005)
1/32 Trumpeter A-7E Corsair II (26.10.2005)
1/48 Tamiya Focke Wulf Fw190A-8/R-2 (21.10.2005)
1/48 Academy CH-46D/HH-46D Sea Knight "USN" (21.10.2005)
1/72 Hasegawa He-111 H-16 (18.10.2005)
1/48 Revell Spitfire Mk. IX / XVI (10.10.2005)
1/48 Classic Airframes Bf 109 (26.09.2005)
1/48 Hasegawa Focke-Wulf Fw 190A-3 (11.09.2005)
1/48 Revell Mig-15bis (06.09.2005)
1/72 Lockheed P-38J Lightning (29.08.2005)
1/48 Italeri Grumman TBF/TBM 1 Avenger (22.08.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18F Super Hornet (29.07.2005)
1/72 Hasegawa Avro Lancaster B.I/B.III (26.07.2005)
1/32 Trumpeter Messerschmitt Me 262A (19.07.2005)
1/32 Polikarpov I-16 Type 10/17 (19.07.2005)
1/48 F/A-18E Super Hornet (14.07.2005)
1/48 Focke Wulf Fw200 C-4 Condor (30.06.2005)
1/72 Nakajima Ki-43-III AML (28.06.2005)
F/A-18D Hornet 'Night Attack' (25.06.2005)
1/48 Revell F4U-7 Corsair (22.06.2005)
1/72 Sopwith 2F1 Camel ("Ships Camel") Roden (20.06.2005)
1/48 Brewster Model 239 Buffalo (18.06.2005)
1/72 Italeri Jaguar T.2 (15.06.2005)
Diorama Set Eurofighter Typhoon & Shelter (11.06.2005)
1/72 Jermolajev Jer-2 A-Model (10.06.2005)
1/48 Classic Airframes Buffalo F2A-1 a Model 239 (08.06.2005)
Focke Wulf Fw 200 1/48 Trumpeter (27.05.2005)
Ju-87 G-2 (18.05.2005)
1:48 F2A-3 Buffalo ?Battle of Midway? Special hobby (12.05.2005)
1/72 Wyvern S.4 Trumpeter (09.05.2005)
1/72 Revell Mil Mi-8T (08.05.2005)
1/48 F.M. Handley Page Halifax (02.05.2005)
Accurate Miniatures 1/48 SB2U Vindicator (28.04.2005)
Heinkel He 70 G-1 "Blitz" (28.04.2005)
1/32 F-16 Falcon - Academy (27.04.2005)
1/72 AV-8B Harrier II Plus - Hasegawa (26.04.2005)
1/72 Westland Wywern Trumpeter (25.04.2005)
1/48 Fiat CR.42 LW Italeri (21.04.2005)
Curtiss P-40K-5 Warhawk (19.04.2005)
HH-53C "Jolly Green Giant" (14.04.2005)
Roden 1/48 OV-1B Mohawk (14.04.2005)
1/72 A-Model Jermolajev Jer-2 (13.04.2005)
Macchi 202 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
F6F-3 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
Srovnání modelů P-40 Hasegawa a Eduard (07.04.2005)
1/32 Fokker Dr.I Roden (07.04.2005)
P-400 Air a Cutie (06.04.2005)
1/72 RN Westland Wyvern S-4 (05.04.2005)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Jakub 'Timi' Houška | Vydáno dne 12. 10. 2010 | 5202 přečtení | Počet komentářů: 230 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server