Letadla

1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition

Krabice

Náhled do krabičky limitované edice stavebnice Suchoj Su-25K of firmy Eduard.Hrábě také v českých barvách

Martin Glogar

Krabice

Model: Suchoj Su-25K Frogfoot – Limited edition
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/48
Kat. č.: 1150

Troška historie:
Su-25 byl vyvinut na základě požadavku na odolný frontový útočný letoun poskytující podporu pozemním složkám vojska. Požadavek byl specifikován na základě zkušeností už z 2. světové války, války ve Vietnamu a dalších lokálních konfliktů. Žádná z do té doby v Sovětském svazu vyráběných či projektovaných konstrukcí takovému požadavku nevyhovovala. Problémem byla především slabá ochrana prostoru pilota a dalších důležitých částí letounu proti střelbě ze země.

Soutěže na takto specifický typ letounu vyhlášené v roce 1969 se zúčastnily konstrukční kanceláře MiG, Jakovlev, Iljušin a konečně Suchoj. Té se podařilo předčít své soupeře včetně nejvážnější konkurence v podobě projektu Il-102 z prkna Iljušinovy OKB. První prototyp Suchojova typu T8 byl dokončen v květnu 1974, poprvé pak vzlétnul v únoru 1975. Výroba typu označeného již Su-25 byla zahájena v roce 1978 v Tbilisi, kde běžela až do roku 1989. Počet vyrobených kusů se zastavil na čísle 582.

Do výroby byla rovněž zařazena exportní verze stroje, typ Su-25K (komerčnyj). Výroba dala v letech 1984 – 1989 vzniknout 180 exemplářům. Ty byly exportovány do Československa, Bulharska, Iráku, Angoly a Severní Koreje.

(zdroj: Stavební návod Eduard)

První pohled:
Firmou Eduard v limitované edici vydaná stavebnice stroje Su-25K je po Su-7 a Su-22/Su-17M3 další z řady přebalů čtvrtkových výlisků majících svůj původ v závodě OEZ Letohrad, které obrničtí uvedli na trh. Oproti starším ročníkům důvěrně známé modré krabici opatřené cenovkou s maloobchodní cenou 70 Kčs však nabízí vysokou přidanou hodnotu. Kromě šesti plastových rámečků (včetně jednoho čirého) výrobce přibalil rezinové díly zkonstruované v rámci vlastní, relativně nové produktové řady BRASSIN, dvě planžety leptaných kovových dílů, krycí masky a na první pohled velice pěkné obtisky pro šest variant zbarvení.

Výlisky:
Českým modelářům dobře známé výlisky jsou oproti původním z krabice OEZ odstříknuty ze světlejšího plastu. Na první pohled se mi jevily hladší, jako by byla forma krapet vyleštěná. Již na pohled druhý, podrobnější, mi však rozdíl nijak markantní nepřišel. Možná vyleštěna byla, možná jen přání, jež je otcem myšlenky; nedokážu to s jistotou posoudit.

Rámeček 1
Rámeček 2
Rámeček 3
Rámeček 4
Rámeček 5

Plastové díly jsou ryty do hloubky. Spáry jsou širší a mělčí, než odpovídá trendu, který udávají špičkoví výrobci v dnešní době, rytí by nicméně mohlo být i bez větších úprav stále ještě relativně použitelné. Komu však bude záležet na co možná nejdokonalejším povrchu, patrně se se stavem, který nabízí stavebnice, nespokojí a jistou formu nápravy sestávající z prohloubení spár, přebroušení povrchu a (u největších perfekcionistů) možná i všemu předcházejícího přetmelení bude nucen absolvovat.

Detail rytí trupu
Detail rytí křídla - vzdálený
Detail rytí křídla - bližší
Detail rytí SOP

Co se otřepů týče, výlisky jich sice nejsou prosty, na samotných stavebních dílech jsem je však hledal docela dlouho. V podstatě se jich ani netýkají, ve většině případů jsou k vidění kolem rámečků a vtoků, na nichž jsou díly uchyceny, což je nepodstatné. Jestli je jich více nebo méně než v původní stavebnici nedokážu posoudit, je však zřejmé, že se vyskytují v místech, kde v původní stavebnici chybí, a naopak. Jak jsem však uvedl, stavebních dílů samotných se příliš netýkají. Při opravdu podrobném zkoumání jsem otřepy nalezl např. na lopatkách dílů výstupní trysky (díly č. 18), vstupech vzduchu dílu motorové gondoly či na dílech trupu v místě, které bude zakryto přední částí překrytu kabiny. Rozhodně ale čištěním otřepů strávíme nepoměrně kratší dobu oproti času, který budeme muset věnovat začišťování poněkud hrubších vtoků. Stavebnice je na tom ohledně otřepů velice solidně.

Otřep kolem kabiny
Otřep ve vstupu vzduchu

Totéž se dá konstatovat stran vtaženin, i když se především na menších dílech tu a tam vyskytují. Jmenovitě se jedná o řídicí páku, díly podvozku či pumy, není to však nic, co nespraví troška tmelu a několik tahů jehlovým pilníkem. S viditelnou dělící rovinou je vzhledem k době vzniku stavebnice třeba počítat, začištění dílů bude v tomto ohledu nutné věnovat zvýšenou pozornost, což zdrží.

Vtaženina na přední podvozkové noze
Vtaženiny na zadní podvozkové noze
Vtaženiny na pumách

Dvě ošklivé stopy po vyhazovačích, jejichž odstranění nebude triviální, jsem nalezl uvnitř dílu přední podvozkové šachty. Jedné z nich, té hlouběji umístěné, však vzhledem k částečnému zakrytí podvozkové šachty krytem i v případě vysunutého podvozku nebude nutné věnovat zvláštní pozornost, nepůjde na ní vidět. Další jsem pak nalezl uvnitř potrubí sání vzduchu k motorům. Jinak je na tom stavebnice i v tomto ohledu velice dobře.

Stopy po vyhazovačích - přední podvozková šachta
Stopy po vyhazovačích ve vstupech vzduchu

Rozměry a tvarovou shodu se vzorem jsem, přiznám se, nijak podrobně nezkoumal, všechny výkresy, kterými disponuji a do kterých bych mohl případně nakouknout, jsou nakresleny v měřítku 1/72. Za daných okolností to ani nepokládám za příliš důležité, stavebnice je jaká je a zkompletovaná svůj vzor představuje dostatečně věrně, pokud tedy mohu podle výsledku, který jsem před patnácti lety jako ještě docela čerstvě náctiletý v žabí kamufláži spatlal.

Výlisky jsou, alespoň dle mého, vzhledem k době vzniku formy velice detailní (např. bočnice kokpitu), a to s jednou nikoliv nepodstatnou výjimkou. Tou jsou podvozkové šachty, které jsou jakéhokoliv detailu zcela prosty. U přední šachty bych to jako přílišný problém nevidět, jak jsem již uvedl, i při vysunutém podvozku bývala z významné části zakrytá. Hlavní podvozkové šachty však v této konfiguraci i přes částečné zakrytí před zraky zcela ukryty nejsou.

Detail bočních panelů kokpitu

Čiré díly jsou pěkně průzračné, výrobce je zabalil do samostatného sáčku majícího zabránit jejich poškrábání.

Rámeček s čirými díly

Odlévané díly:
Oba doposud v limitované edici vydané suchoje Eduardi opatřili detailními rezinovými díly z vlastní produktové řady BRASSIN. Ani Su-25K není výjimkou. V tomto případě výrobce v rezinu ztvárnil sedačku K-36 včetně samostatně odlité opěrky hlavy, blatník předního kola podvozku, lapače vzduchu s odvrtanými ústí a vystupující výmetnice klamných cílů umístěné na motorových gondolách, které dle návodu použijeme jen u stroje v markingu B ze základny Demmin-Tütow v Německu (standardní zapuštěné výmetnice klamných cílů v ocasní části jsou ztvárněny fotoleptanými díly). Pokud se zastavím u sedačky K-36, odlitek přibalený ve stavebnici má údajně znázorňovat jinou verzi než verzi L, kterou byly letouny Su-25 opatřeny. Jisté rozdíly odlitku oproti verzi L jsou pro odborníky na problematiku pravděpodobně patrné, já si toho však nevšiml a i nyní, když o tom vím, příliš mě to netrápí. Odlitek bude vypadat mnohem lépe než sedačka z plastu a i když tam v drobnostech jisté rozdíly budou, je to cena, kterou jsem ochoten zaplatit.

BRASSIN sedačka čelní pohled
BRASSIN sedačka zadní pohled
BRASSIN výmetnice klamných cílů
BRASSIN ostatní

BRASSINy, které byly zkonstruovány výhradně s využitím počítačových technologií, vzhledu modelu vysloveně prospějí. Jsou odlity velice čistě, s ostrými detaily a zcela bez bublin. Kromě blatníku předního kola s nimi žádná práce nebude. Zmíněný blatník je třeba očistit od blan vyplňujících perforovaná místa (viz foto). Aby byl výsledek stoprocentní, bude nutné pracovat při odstraňování velice pečlivě. Původní plastový blatník se však odlévanému nemůže v ostrosti detailů zdaleka rovnat, navíc sestává ze dvou kusů, které je nutné slepit a tmelit, jakékoliv perforace postrádá a je poznamenán dvěma stopami po vyhazovačích. Rozdíl v kvalitě je tak nebetyčný.

BRASSIN blatník levá strana
Brassin blatník pravá strana

Leptané kovové díly:
Ve stavebnici jsou obsaženy dvě planžety leptaných kovových dílů, jedna barevná a jedna nebarvená. V rámci barevné planžety je ztvárněna vrstvená palubní deska, upínací pásy, rukojeť odpalu vystřelovacího sedadla a několik drobných ovládacích prvků do kokpitu. Do diskuze stran kvality barevných leptů příliš nepřispěji. Uvedu jen, že srovnám-li ve stavebnici přiložené lepty např. s lepty obsaženými v Profipacku Bf-109E-1, je nutné konstatovat, že výrobce na kvalitě barvení opravdu zapracoval. Dle mého se mu podařilo modeláři často kritizované jevy prakticky odstranit. Za sebe musím říci, že tak, jak lepty nabízí výrobce, bych je ani náhodou nevybarvil, a vzhledem k jejich velikosti není z klasické "okukovací" vzdálenosti (cca 20 cm) žádný rastr patrný. Já jsem s provedením barevných leptů velice spokojený.

Nebarvená planžeta nabízí např. detail vnitřní konstrukce překrytu pilotního prostoru, již zmíněné výmetnice klamných cílů na ocasní část, nástupní žebřík, detaily kokpitu za opěrkou hlavy pilota, perforovaný kryt kanonu a mnoho dalších povrchových detailů.

Lepty barevná planžeta
Lepty nebarevná planžeta

Masky:
Standardní masky vyříznuté z oblíbené japonské pásky Kabuki umožní vymaskovat kola podvozku, reflektory a překryt kabiny. Výrobce se i zde drží svého usu nabízet možnost vymaskovat pouze rámování kabiny z vnější strany. Více než kdy jindy by se právě v tomto případě hodily masky také na vnitřní stranu překrytu pilotního prostoru, kterou budeme muset vzhledem k nabízeným detailům jeho vnitřní konstrukce tak jako tak opatřit nástřikem interiérovou barvou. Maskování zevnitř se tedy nevyhneme, má-li být výsledek věrohodný.

Masky

Obtisky:
Obtisky vypadají na první pohled velice hezky, jsou krásně tenké a s drobnou výhradou bez chyb v soutisku. Tou je na první pohled nepatrné, velice lehké přesazení u některých z československých/českých kokard, kdy je modrá výseč posunuta, to ale pouze v řádu desetiny milimetru. Jak jsem uvedl, napřed jsem si toho vůbec nevšiml a našel jsem, až když jsem hledal opravdu podrobně. Za vadu, natož pak zásadní, to skutečně nepovažuji, je to prkotina. Mimo označení pro šest kamuflážních variant obtisky obsahují přes stovku popisek. Na rozdíl od Su-7 a Su-22 však nenesou informaci o tom, že by byly vytištěny italským Cartografem, jsou opatřeny popiskem Made in Czech Republic. Dovolím si však podle vzhledu tipovat, že práce s nimi bude bezproblémová. Alespoň se tak jeví.

Obtisky

Návod:
Již klasický eduardí stavební návod je barevně vytištěn na 16 stranách křídového papíru. Obsahuje stručný historický popis vývoje letadla, schéma rozložení a očíslování dílů, přehledně rozkreslený stavební postup, legendu k umístění krycích masek, šest čtyřpohledových kamuflážních schémat a konečně schéma rozmístění popisek.

Co bych návodu vytknul je absence upozornění, že před slepením trupu je nutné do přídě umístit závaží. To je sice u letounu s příďovou konfigurací podvozku samozřejmost, nicméně zapomnětlivost modelářovu nelze vyloučit, tak proč potenciálnímu problému nepředejít. Já si upozornění s mnoha vykřičníky do návodu na příslušné místo raději vepsal.

Je také třeba upozornit na lehký zmatek v označení barev Mr. Color, a sice u posledních dvou v návodu uvedených položek nemetalických odstínů. Položky H406 Chocolate brown a H417 Light blue jsou dle oficiálních českých stránek Gunze k dispozici. Položky C406 a C417 však (alespoň dle stejných stránek) v nabídce nejsou, pokud se tedy nejedná o horké novinky, o barvy dostupné např. jen na domácím trhu výrobce či podobně. Nabídka odstínů v řadě C končí položkou C340. Ekvivalent (alespoň papírový, jak je to se shodou "stejných" odstínů Gunze v řadě C a v řadě H netuším) položky H417 v řadě C lze identifikovat poměrně snadno. Dle slovního popisu by se u položky H417 mělo jednat o odstín RLM76, který je v řadě C nabízen pod číslem C117. S identifikací ekvivalentu odstínu H406 to bude těžší, odstín pojmenovaný Chocolate brown se v řadě C nenabízí. V popisku odstínu H406 je uvedeno "Tanky Německo 2. sv.v.", tomu by mohl odpovídat snad odstín C041, jediná hnědá v řadě C určená dle popisek na německou druhoválečnou obrněnou techniku. Jedná se však o odstín Red brown, který je nabízen v řadě H pod číslem H047 … no, opravdu těžko říci.

Kamuflážní schémata:
Stavebnice umožňuje postavit Su-25, respektive Su-25K v šesti následujících kamuflážích:

 1. Su-25, 160. UAP, Letectvo vojenského námořnictva Ruské federace, základna Borisoglebsk, léto 2000
  Su-25 sloužící u ruského námořního letectva lze postavit ze stavebnice bez úprav. Jediné odchylky by se mohly týkat avioniky (ta však ve stavebnici ztvárněna není) a modernizovaného vybavení v kokpitu.
 2. Su-25, 368. OŠAP VVS SSSR, Demmin-Tütow, Německo, 1993
  Jedná se o letoun z prvních sérií, čemuž by mělo odpovídat starší provedení brzdících štítů na koncích křídla. Model však znázorňuje letouny sérií pozdějších (s pozdním provedením brzdících štítů), většina rytí by tak na brzdících štítech měla být zatmelena (viz např. výkres v publikaci 4+). Stroj byl opatřen vystupujícími výmetnicemi klamných cílů umístěnými nad motory (afghánská úprava), ty jsou v modelu znázorněny krásnými odlitky z řady BRASSIN.
 3. Su-25, červená 29, 378. OŠAP VVS SSSR, Bagram, Afghánistán, 1988
  U stroje působícího v Afghánistánu platí totéž, co v případě markingu B, opět se jednalo o stroj z časných sérií. I u tohoto exempláře lze s docela vysokou pravděpodobní předpokládat, že jej mechanici v poli opatřili výmetnicemi klamných cílů nad motory, přeci jenom, proti Stingerům šlo o život.
 4. Su-25K, No. 6019 "Anča", 30. bilp, Letectvo ČSLA, ČSSR, letiště Malacky, srpen 1988
  Letoun byl barevnou verzí "československé pin-up girl", kterou výrobce v obtiscích nabízí, opatřen během leteckého cvičení v Malackách 25.8.1988. S touto variantou kresby však nikdy nevzlétnul. Letěl pouze s bílou, křídou namalovanou siluetou ženy, tu však výrobce v obtiscích nenabízí. Vzhledem k tomu, že se barevná Anča nikdy neproletěla, je patrně nesmysl podvěsit pod tento stroj jakoukoliv výzbroj. Přídavné nádrže však na stroji v inkriminovanou dobu dle fotografické dokumentace umístěny byly. Letoun lze z krabice postavit bez úprav.
 5. Su-25K, No. 1002, 32. zTL, Letectvo Armády České republiky, základna Pardubice, květen 1996
  Žralok je nesmírně atraktivním kamuflážním schématem, v měřítku 1/48 jej však věrohodně dokážou ztvárnit jen opravdoví mistři. Na horních plochách trupu, křídla, VOP a na SOP je stroj opatřen třemi kamuflážními barvami, jejichž rozhraní jsou velice členitá, tvořena jakousi jemnou vlnovkou. Také modrého žraloka na přídi je nutné nastříkat pistolí. Rozvržení kamuflážních polí v návodu odpovídá fotodokumentaci až na drobné odchylky věrně.
 6. Su-25K, No. 3009, Irácké vzdušné síly
  Letoun Iráckých vzdušných sil byl stejného provedení jako stroje dodávané Československé armádě, lze jej z krabice postavit bez úprav.

Schema A
Schema B
Schema C
Schema D
Schema E
Schema F

Námět pro perfekcionisty:
Na zadní části trupu a motorových gondolách jsou na skutečných strojích použity nýty s vystupující půlkulatou hlavou, což samozřejmě stavebnice neznázorňuje. Perfekcionisté mohou využít nabídky firmy HGW a pokusit se věrně napodobit tuto konstrukční zvláštnost charakteristickou pro Su-25, výsledek tím jistě posunou o další kus blíže ke skutečnosti.

Závěr:
Ač výlisky vzhledem k době svého vzniku před více než dvaceti lety logicky nemohou zcela odpovídat kvalitativním trendům ve zpracování, které dnes svými novými počiny udávají špičkoví výrobci (Eduard nevyjímaje), rozhodně mohou kvalitu nabídnout. Jsou zpracovány na velice solidní úrovni, jistá vylepšení si však zaslouží a potřebují. Eduard nám přímo v krabici přiloženými špičkově zpracovanými doplňky skvělý základ pro taková vylepšení poskytuje. Navíc nabízí (především co se těch československých/českých týče) velice atraktivní možnosti, jak své hrábě zbarvit.

Škoda jen, že se Eduard spokojil se zjednodušenou variantou podvěšené výzbroje, jak ji nabízel původní výrobce OEZ Letohrad. Su-25 nabízí mnohem více atraktivních výzbrojních schémat (které jsou zpracovány v přehledné tabulce v již zmiňované monografii 4+). Snad se této skutečnosti "chytí" některý z výrobců odlévaných doplňků stavebnic. Hrábě by tímto ještě získaly na atraktivitě.

Celý projekt oprášení starších domácích čtvrtkových výlisků strojů Suchého konstrukční kanceláře a jejich zásadního zatraktivnění přidáním kvalitních doplňků a obtisků nezapomínajících na československé modeláře považuji za velice chvályhodný a zdařilý. Osobně jsem jím byl nadmíru potěšen již v době, kdy se o něm začalo mluvit, a nutno konstatovat, že mé potěšení setrvalo i poté, co se mi krabice dostaly do rukou.

Vzhledem k limitovanému počtu kusů stavebnic lze s pravděpodobností hraničící s jistotou předpokládat, že se na trhu příliš neohřejí. Doufejme, že je modeláři nenakoupí pouze jako ceněné položky svých kitníků, ale že pár nově zkompletovaných sucharů v průběhu doby budeme mít možnost spatřit na soutěžích či si o jejich stavbě přečíst na Modelforu.

Za provedený rozbor výrobcem nabízených kamuflážních schémat děkuji svému klubovému kolegovi Petrovi Kolibovi.

Martin Glogar, KPM Apolo Kopřivnice.

Užitečné prameny:

 1. Bašný, J., Brázda, J. a kol.: Su-25 all variants/všechny verze. 1. vydání. Nakladatelství 4+, Praha, 1996.
 2. Butowski, P.: Su-25, Su-34. Agencja A.J.-PRESS, Gdaňsk, 1993.
 3. Soukup, P. a kol.: Czech Tigers in detail. 1. vydání. RAK – František Kořán, Praha, 2000.
 4. Režňák, L.: 30. bitevní letecký pluk Pardubice. Dana Režňáková, Pardubice, 1992.
 5. Modelář EXTRA; sešit 11. Aeromedia a.s., Praha, 2008.

Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí stavebnice na recenzi.


Související články:
1/48 kola a vykrývací masky na Macchi MC.200 Saetta od firmy Aires (27.02.2011)
1/72 PV-2 Harpoon "PWFS" Special Hobby (25.02.2011)
Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32 (21.02.2011)
AH-64 Apache – detailní a konverzní sady ArmyCast M&M (19.02.2011)
Vykrývací masky na Bf-109G-6 od firmy AML pro měřítka 1/72, 1/48, 1/32 (17.02.2011)
1/32 Doplňky pro P-40E na od CMK (30.01.2011)
1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda (26.01.2011)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (stavební recenze) (22.01.2011)
1/72 Supermarine Sea Otter Mk.I/ASR Mk.II "Foreign service" a Supermarine Sea Otter ASR Mk.II "FAA Post war service" od firmy Azur (15.01.2011)
1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby (13.01.2011)
1/48 Fockewulf Fw-190D JV-44 Limited Edition Dual Combo - Eduard (11.01.2011)
1/72 Flettner Fl-282B-0 a Fl-282B-2 od firmy RS models (09.01.2011)
1/48 IL-10 Special Hobby (05.01.2011)
1/32 Caudron C.714 firmy Azur (03.01.2011)
1/48 Zlin Z-50LA, AZ model stavebni recenze (27.12.2010)
1/72 Spitfire Mk. 22, Mk. 24, Seafire Mk. 46 firmy Admiral (25.12.2010)
1/48 Vánoce po Italsku (23.12.2010)
1/72 Fiat G.50 "Freccia over Finland" - AML (21.12.2010)
1/48 Aires a Quickboost sady pod drobnohledem ... (19.12.2010)
1/72 MiG-17F srovnání stavebnic AZ Model a Bílek (07.12.2010)
1/48 F-15 "Speed Brake" - Resin Art (05.12.2010)
1/48 Stavba Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (03.12.2010)
1/48 Lavočkin La-7 Profipack - Eduard (01.12.2010)
1/48 Vought F-156V Vindicator in French Navy service - stavební recenze (29.11.2010)
1/48 Suchoj Su-22M-4 Fitter - Limited edition Eduard (27.11.2010)
1/72 Hawker Hurricane Mk.IV - AZ Model (25.11.2010)
1/48 Heinkel He-51B-2 (W) "Float Plane" (23.11.2010)
1/72 F-82G Twin Mustang - MPM Production (16.11.2010)
1/72 L-60 Brigadýr a L-60F Brigadýr od AZ Model (11.11.2010)
1/48 P-39 Airacobra over New Guinea - Eduard (07.11.2010)
1/72 X-15A-2 "With Dummy Scramjet" od firmy MPM Production (30.10.2010)
1/72 P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" - Special Hobby (26.10.2010)
1/72 Nakajima Ki-115 Tsurugi (What-if) (24.10.2010)
1/48 Nieuport Ni-17 ProfiPACK - Eduard (12.10.2010)
1/32 Nakajima Ki-27 Nomonhan Aces Special Hobby (10.10.2010)
1/72 Avia B-534 II a IV od HR model (08.10.2010)
1/72 Sabre F-86K, Azur (04.10.2010)
1/72 IA-58 A Pucara "In Foreign Service", Special Hobby (30.09.2010)
1/48 Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (26.09.2010)
1/72 Kawasaki Ki 78a "Ken" AZmodel - stavba (22.09.2010)
1/48 Fokker D.VII MÁG Dual combo Eduard - stavební recenze (20.09.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby + doplňky od HGW - Stavba (16.09.2010)
1/48 Albatros D.III OEFFAG 253, Eduard (09.09.2010)
1/72 Ki-115 Tsurugi, Special Hobby (03.09.2010)
1/72 Avia Ba. 122, RS Models (30.08.2010)
1/72 Avia Ba-122 (verzia s motorom Rk 17), RS models (28.08.2010)
1/48 Suchoj Su-22/Su-17M3 Fitter - Limited edition Eduard (20.08.2010)
1/48 Polikarpov UTI-4 AML48024 konverzní set určený pro stavebnici Eduard (18.08.2010)
1/32 Mitsubishi A5M2b Claude "Over China", Special Hobby (16.08.2010)
1/48 Průzkumné přídě pro IAF Mirage IIICJ - AML (12.08.2010)
1/32 L-29A Delfín Akrobat - HpH models (10.08.2010)
1/72 Hughes MD-500E, AZ model (08.08.2010)
1/72 S-70B-2 Seahawk RAN early, S-70B-6 Greek variant with FLIR, konverzní sady Armycast (29.07.2010)
1/72 Gloster Meteor Mk.III - MPM production (27.07.2010)
1/72 A-20B Havoc "MTO", MPM Production (25.07.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk.Vc "RAAF service", Special Hobby (19.07.2010)
1/72 Modely vrtulníků řady H-500 od AZ model (17.07.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby (15.07.2010)
1/48 Breda Ba. 65/A.80 - Special Hobby (13.07.2010)
1/72 Kawasaki Ki-78 „Ken“ 2 in 1, AZ model (07.07.2010)
Novinky firmy RS models na červenec 2010 (03.07.2010)
1/48 Lavočkin La-5FN UTI (26.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby - stavební recenze (22.06.2010)
1:32 KATAPULT pro ARADO Ar-196 HpH models (21.06.2010)
1/32 ARADO Ar-196 HpH models (20.06.2010)
Doplňky na modely firem AZ models a RS models od firmy AP modely (16.06.2010)
1/72 Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" MPM production (15.06.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I Prototyp Special Hobby - stavební recenze (13.06.2010)
1/48 Eduard Brassin pro F-16 Tamiya kit (08.06.2010)
1/48 Vought V-156F Vindicator in French Navy service, Azur (02.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby (30.05.2010)
1/48 Zlín Z-50 L, LA, LS a Zlín Z-50 M, AZ model (28.05.2010)
1/48 Martin Maryland Mk. I/II, Special Hobby (24.05.2010)
1/48 Messerschmit Bf-110G-4 Weekend - Eduard (22.05.2010)
1/48 Macchi Mc 200 Saetta, Italeri (20.05.2010)
1/48 Fw 190D-11/D-13 DUAL COMBO Profipack (19.05.2010)
1/72 Gloster Meteor PR. Mk. 10 „High Reconnaissance Plane“ MPM Production (17.05.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby (16.05.2010)
1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur (13.05.2010)
1/48 Eduard Fokker D.VII MÁG Dual Combo (09.05.2010)
1/72 EH 101 Merlin HM.1 (04.05.2010)
1/48 Gloster E.28/38 Pioneer (SH) stavební recenze (02.05.2010)
1/32 Messerschmitt Bf 109E-7 Trop (30.04.2010)
1/72 - Westland Whirlwind F Mk. I “Cannon Fighter” od Special Hobby (28.04.2010)
1/72 L-39C od Eduardu (27.04.2010)
1/48 Nové doplňkové sety od SBS Model (27.04.2010)
1/48 Fiat G-55A Post war service Special Hobby (22.04.2010)
1/72 DECARLI model Evektor EV-97 "CIVIL" (18.04.2010)
1/72 Westland Whirlwind FB Mk.I „Fighter-Bomber“ Special Hobby (16.04.2010)
1/72 Breda Ba.88 Lince, Special Hobby - preview (14.04.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk. VC "Czechoslovak Squadron" (12.04.2010)
1/48 Eduard Focke Wulf Fw 190D-9 ProfiPACK - stavební recenze (08.04.2010)
1/72 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (03.04.2010)
1/48 Morane Saulnier Limited Edition od Special Hobby - preview (31.03.2010)
1/48 Special Hobby SH48068 - Fiat Br. 20 Cicogna - stavební recenze (30.03.2010)
1/32 Morane-Saulnier MS.406C.1 od Special Hobby (27.03.2010)
1/48 Su-7BKL/BMK od Eduardu (22.03.2010)
1:32 Eduard Bf-109E-1 Stavební recenze (20.03.2010)
1/48 Fokker D.VII od Eduardu (18.03.2010)
1/48 Hanriot HD.1 od Eduardu (17.03.2010)
1/48 Messerschmitt Bf 110D-3 od Cyber Hobby (14.03.2010)
1/32 Bloch MB 152C.1 "Battle of France" od Azuru (12.03.2010)
1/72 DB-8 od MPM production (05.03.2010)
1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard (04.03.2010)
1/48 Gloster E.28/39 Pioneer „late version“ od Special Hobby (15.02.2010)
1/72 Nakajima Ki-43-II Ko Hayabusa (Oscar) od Special Hobby (11.02.2010)
1/72 Junkers W34Hi od Special Hobby (09.02.2010)
1/72 Bermuda Mk.I od Special Hobby (29.01.2010)
1/72 BV-155V-1 Karawanken od Special Hobby (27.01.2010)
1/72 Vickers Wellingon Mk. IC "Reissue 2009" od MPM Production. (24.01.2010)
1/48 T-2C Buckeye od TwoBobs (23.01.2010)
1/48 F-100C Super Sabre od Trumpeteru (22.01.2010)
1/32 Dewoitine D.520 "Hi-tech detailed interior" od Azuru. (17.01.2010)
1/72 Supermarine Spitfire PR XIX od Airfixu (13.12.2009)
1/48 Fairey Fulmar NF Mk.II od MPM Production (09.12.2009)
1/48 BAC Lightning II od Eduardu (03.12.2009)
1/48 F2G Supercorsair od Special Hobby (29.11.2009)
1/72 Sea Harrier FA.2 „Hi-Tech“ od MPM (24.11.2009)
1/72 Blackburn Roc Mk.I od Special Hobby (03.11.2009)
1/48 Fairey Albacore Mk.1 od Special Hobby (02.10.2009)
1/48 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (29.09.2009)
1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby (28.09.2009)
1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby (25.09.2009)
1/48 Douglas D-558-1 Skystreak od Special Hobby (21.09.2009)
1/32 LVG C.VI od Wingnut Wings - preview (01.05.2009)
1/48 Nieuport 10 od Special Hobby - preview (04.04.2009)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (14.11.2008)
1/32 Special Hobby Morane-Saulnier Type N "RFC Service" (22.08.2008)
Připravované modely Special Hobby (16.08.2008)
1/48 Tamiya A6M5/5a Zero Fighter (Zake) (11.07.2008)
1/72 Profiline L-13 Blaník (23.06.2008)
1/48 Trumpeter C-47A Skytrain (16.06.2008)
1/48 Special Hobby D-558-1 Skystreak (12.06.2008)
1/32 Hasegawa P-40E Warhawk (12.06.2008)
1/72 Special Hobby D-558-2 Skyrocket (10.06.2008)
1/48 AZ Model Fairey Firefly F.1 (05.06.2008)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (21.05.2008)
1/48 Trumpeter Mig-3 Late Type (19.05.2008)
1/48 Tamiya F-16C [Block 25/32] Fighting Falcon ANG (23.04.2008)
1/32 Trumpeter P-47N Thunderbolt (21.04.2008)
1/48 Trumpeter Hawker Sea Fury FB.11 (21.04.2008)
1/48 Hasegawa J35F/J Draken (03.04.2008)
1/72 MPM Production Wellington Mk.II "Merlin-powered Wimpy" (27.03.2008)
1/72 Special Hobby Ju-87A Stuka a Blenheim MK.IVF (11.03.2008)
1/48 Special Hobby Fokker D.XXI (update) (04.02.2008)
Novinky Planet Models (21.01.2008)
1/48 Tamiya Fiseler Fi156C Storch (27.12.2007)
1/72 Hasegawa B-24D Liberator (20.12.2007)
1/32 Trumpeter P-51B Mustang (20.12.2007)
1/32 Trumpeter Me 262B-1a/U1 Night Fighter (20.12.2007)
1/48 Hasegawa Ki-45 Kai Koh Toryu (Nick) w/ Isuzu TX40 Fuel Truck (14.12.2007)
1/32 Best Choice Heinkel He 162A-2 (01.12.2007)
1/72 Special Hobby X-1A/D "Second Generation" (01.12.2007)
1/72 Special Hobby D-558-1 Skystreak (update) (01.12.2007)
1/72 Special Hobby A-20G Havoc (update) (29.11.2007)
1/48 AZ Model F3H-2N / 2 "short tail" Demon (23.11.2007)
1/48 Special Hobby Avro Anson Mk.I. "Colorful Annie" (02.11.2007)
1/48 Trumpeter F9F-3 Panther (26.10.2007)
1/32 Dragon F-6D Mustang (24.10.2007)
1/72 Special Hobby CH-37 (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (update) (19.09.2007)
Srpnové modely firmy MPM Production (Update) (11.09.2007)
1/48 Hobby Boss F/A-18C/D Hornet (27.08.2007)
1/72 Trumpeter F-105D Thunderchief (21.08.2007)
1/32 Special Hobby P-39D Airacobra (15.08.2007)
1/32 Trumpeter F-100D Super Saber (update) (09.08.2007)
1/32 Trumpeter F6F-5N Hellcat (03.08.2007)
1/32 Hasegawa Kawasaki KI-61 Hien Type I-Hei (15.06.2007)
1/32 Trumpeter P-47D Tunderbolt `Razorback` (UPDATE) (13.06.2007)
Novinky firmy Trumpeter na říjen 2007 (07.06.2007)
1/35 Dragon UH-1D Huey (28.05.2007)
1/32 Hasegawa Fw 190A-7 (23.05.2007)
1/32 Special Hobby Nieuport Nie 11 Bébé (16.05.2007)
1/48 Special Hobby Blackburn Skua / Roc (15.05.2007)
1/72 Special Hobby Avro Anson Mk.I "Late Version in RAF Service" (06.05.2007)
1/72 Special Hobby PV-2 Harpoon (06.05.2007)
1/32 Hasegawa P-47D Thunderbolt (19.04.2007)
1/72 Azur Dewoitine D.373/376 (11.04.2007)
1/48 Azur Potez 630 (02.04.2007)
1/48 Tamiya F-16CJ (Block 50) (26.03.2007)
1/32 Trumpeter F-100 a F6F Hellcat (26.03.2007)
1/24 Trumpeter Hawker Hurricane Mk I (22.02.2007)
Na noční oblohu s Hasegawou (24.01.2007)
1/48 Trumpeter F9F-2 Panther (18.01.2007)
1/72 Tamiya F4U-1A Corsair (22.12.2006)
1/72 Hasegawa B-26B/C Marauder (22.12.2006)
1/48 Hobby Boss Mirage IIIC/IIICJ (21.12.2006)
1/48 Trumpeter Wellington Mk3 (19.12.2006)
1/48 Academy F-14A Bombcat (14.12.2006)
1/48 Classic Airframes B-57B Canberra (14.12.2006)
1/48 Dragon Me-163B Komet w/Engine (08.12.2006)
1/48 Hasegawa P-39Q/N AiraCobra (08.12.2006)
1/48 Special Hobby F2G Super Corsair (28.11.2006)
1/48 MPM Production He 177A-5 Hi-tech (update) (28.11.2006)
1/48 Academy CH-46A/D "U.S. MARINES-VIETNAM" (10.11.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (08.11.2006)
1/48 Special Hobby Barracuda Mk.5 (12.10.2006)
1/48 Azur A051 Loire 130M (12.10.2006)
1/72 Meteor FR.Mk9 (update) (10.10.2006)
1/18 HPH B-17F Nose (02.10.2006)
1/72 Tamiya F4U-1 Bird Cage Corsair (29.09.2006)
1/72 Trumpeter Gannet AS.Mk1/4 (23.09.2006)
1/48 Trumpeter Wyvern S.4 (17.09.2006)
1/32 Revell Hawker Hunter F. MK.6 (08.09.2006)
1/32 Hasegawa Ju87D Stuka (28.08.2006)
1/72 Academy SB2C-4 HELLDIVER "SPECIAL EDITION" (17.08.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (09.08.2006)
1/48 Hasegawa Bell P-400 Airacobra (03.08.2006)
1/72 Hasegawa Junkers Ju88A-4 (27.07.2006)
1/48 Italeri B-25C/D Mitchell (25.07.2006)
1/32 Special Hobby F2A-2 Buffalo (18.07.2006)
1/32 Trumpeter SBD 3/4/A-24A Dauntless (05.07.2006)
1/32 Tamiya Zero Fighter Type21 (23.06.2006)
1/48 Hasegawa Fw190A-4 (15.06.2006)
1/48 Dragon He-162 MISTEL (13.06.2006)
1/48 Hasegawa F-104DJ Start Fighter J.A.S.D.F. (08.06.2006)
1/32 Trumpeter SBD 1/2 Dauntless (návod) (31.05.2006)
1/48 Trumpeter Vickers Wellington Mk IC / III (27.05.2006)
1/72 Special Hobby F2A-3 Buffalo "Defender of Midway" (25.05.2006)
1/48 Italeri MiG-23 Flogger (05.05.2006)
1/72 MPM Production Lockheed Hudson (05.05.2006)
1/72 MPM Production Fokker D.XXI 4.sarja "Slot Less Wing" (04.05.2006)
1/32 Trumpeter A-7D Corsair II (02.05.2006)
1/48 Academy CH-53E Super Sea Stallion (27.04.2006)
1/48 Tamiya He-162 Salamander (update) (26.04.2006)
1/72 Italeri SM.79 Sparviero I Serie (24.04.2006)
1/72 Revell Supermarine Walrus Mk. I (22.04.2006)
1/72 Italeri Fiat CR.42 Falco (20.04.2006)
Francouzký Jestřáb (13.04.2006)
1/72 Hasegawa Draken Austrian A.F. Farewell Special (28.03.2006)
1/48 Avia B.35 - CMK Planet Models (update) (24.03.2006)
1/72 Academy F-8P Crusader (20.03.2006)
1/48 Dragon Ta154 Moskito 3in1 (16.03.2006)
1/32 Hasegawa Ki-84 Type 4 Hayate Type Otsu (12.03.2006)
1/32 Trumpeter MIG-29K ?Fulcrum?Fighter (12.03.2006)
1/32 Hasegawa Fw190A-6 Checker Nose (14.02.2006)
1/35 Trumpeter CH-47A/D Chinook (19.01.2006)
1/48 Classic Airframes Messerschmitt Bf 109 A (19.01.2006)
1/48 Hasegawa F-104S StarFighter 50th Anniversary (17.01.2006)
1/48 Revell Spirit of St. Louis (16.01.2006)
1/48 Italeri F-4J Phantom II (28.12.2005)
1/72 Italeri B-26K Counter Invader (21.12.2005)
1/32 Hasegawa Ju87G Stuka 'Kannonenvogel' (19.12.2005)
1/48 Tamiya P-47M Thunderbolt (15.12.2005)
1/72 Trumpeter TU-160?BLACKJACK?BOMBER (14.12.2005)
1/72 Hasegawa Lancaster Mk.III Dambusters (08.12.2005)
1/72 Curtiss SB2C-4 Helldiver Academy (07.12.2005)
1/32 Trumpeter Mig-29M Fulcrum (15.11.2005)
Novinky Revell (update) (13.11.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18E Super Hornet (11.11.2005)
1/48 Hasegawa Fieseler&Skoda FiSk 199 (07.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-1C Helldiver (04.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-4 Helldiver (04.11.2005)
1/48 Hasegawa Fw-190A-3 (31.10.2005)
1/32 Trumpeter Me 262 A-2a (31.10.2005)
1/32 Trumpeter A-7E Corsair II (26.10.2005)
1/48 Tamiya Focke Wulf Fw190A-8/R-2 (21.10.2005)
1/48 Academy CH-46D/HH-46D Sea Knight "USN" (21.10.2005)
1/72 Hasegawa He-111 H-16 (18.10.2005)
1/48 Revell Spitfire Mk. IX / XVI (10.10.2005)
1/48 Classic Airframes Bf 109 (26.09.2005)
1/48 Hasegawa Focke-Wulf Fw 190A-3 (11.09.2005)
1/48 Revell Mig-15bis (06.09.2005)
1/72 Lockheed P-38J Lightning (29.08.2005)
1/48 Italeri Grumman TBF/TBM 1 Avenger (22.08.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18F Super Hornet (29.07.2005)
1/72 Hasegawa Avro Lancaster B.I/B.III (26.07.2005)
1/32 Trumpeter Messerschmitt Me 262A (19.07.2005)
1/32 Polikarpov I-16 Type 10/17 (19.07.2005)
1/48 F/A-18E Super Hornet (14.07.2005)
1/48 Focke Wulf Fw200 C-4 Condor (30.06.2005)
1/72 Nakajima Ki-43-III AML (28.06.2005)
F/A-18D Hornet 'Night Attack' (25.06.2005)
1/48 Revell F4U-7 Corsair (22.06.2005)
1/72 Sopwith 2F1 Camel ("Ships Camel") Roden (20.06.2005)
1/48 Brewster Model 239 Buffalo (18.06.2005)
1/72 Italeri Jaguar T.2 (15.06.2005)
Diorama Set Eurofighter Typhoon & Shelter (11.06.2005)
1/72 Jermolajev Jer-2 A-Model (10.06.2005)
1/48 Classic Airframes Buffalo F2A-1 a Model 239 (08.06.2005)
Focke Wulf Fw 200 1/48 Trumpeter (27.05.2005)
Ju-87 G-2 (18.05.2005)
1:48 F2A-3 Buffalo ?Battle of Midway? Special hobby (12.05.2005)
1/72 Wyvern S.4 Trumpeter (09.05.2005)
1/72 Revell Mil Mi-8T (08.05.2005)
1/48 F.M. Handley Page Halifax (02.05.2005)
Accurate Miniatures 1/48 SB2U Vindicator (28.04.2005)
Heinkel He 70 G-1 "Blitz" (28.04.2005)
1/32 F-16 Falcon - Academy (27.04.2005)
1/72 AV-8B Harrier II Plus - Hasegawa (26.04.2005)
1/72 Westland Wywern Trumpeter (25.04.2005)
1/48 Fiat CR.42 LW Italeri (21.04.2005)
Curtiss P-40K-5 Warhawk (19.04.2005)
HH-53C "Jolly Green Giant" (14.04.2005)
Roden 1/48 OV-1B Mohawk (14.04.2005)
1/72 A-Model Jermolajev Jer-2 (13.04.2005)
Macchi 202 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
F6F-3 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
Srovnání modelů P-40 Hasegawa a Eduard (07.04.2005)
1/32 Fokker Dr.I Roden (07.04.2005)
P-400 Air a Cutie (06.04.2005)
1/72 RN Westland Wyvern S-4 (05.04.2005)
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Martin Glogar | Vydáno dne 11. 09. 2010 | 8646 přečtení | Počet komentářů: 405 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server