Letadla

1/72 Hawker Hurricane Mk.IV - AZ Model

titulka

Firma AZ Model pro nás připravila dvě stavebnice britského letounu Hurricane Mk.VI v měřítku 1/72. Pohled nejen do krabiček se stavebnicemi, ale i návrh dostupných doplňků od Aires a Quickboost.Hurricane v bitvě ala AZ

Oldřich Homola

Model: Hawker Hurricane Mk.IV with 40 mm gun
Model: Hawker Hurricane Mk IV with rockets
Výrobce: AZ model
Měřítko: 1/72
Materiál: plast, short-run
Katalogové číslo: AZ 7305 a AZ 7306

Historie typu:
Hawker Hurricane Mk.IV patřil mezi poslední vývojové typy slavného bristkého stíhacího letounu. Počátek jeho existence sahá až do počátku roku 1941, kdy byl ministru pro leteckou výrobu doručen požadavek na úpravu Hurricana na bitevní letoun, poskytující přímou podporu pozemnímu vojsku v Severní Africe.

Po vzoru Spitfiru bylo i pro Hawker Hurricane vyvíjeno tzv. "univerzální" křídlo, které bylo sice vyzbrojeno pouze dvěma kulomety ráže 7,7 mm, ale mohly být pod něj podvěšeny dvě pumy o váze až 250 kg, nebo dva protitankové kanony Vickers "S" ráže 40 mm či osm neřízených šedesátiliberních raket. Pasivní ochrana byla dále zvýšena přidáním celkem 159 kg pancéře v oblasti motoru, kokpitu, nádrží a byl též překonstruován chladič – vzhledem k uvažovanému nasazení v pouštní oblasti byl zvětšen vstup a dostal rovněž pancéřovou ochranu, což změnilo jeho podobu.

Uvedené úpravy se nakonec ukázaly být tak zásadními, že namísto původně rezerovaného označení Mk.IIE byl téměř hotový prototyp KZ403 přeznačen na Mark IV.

První let tohoto prototypu se uskutečnil 14. 3. 1943, druhý prototyp KZ 193 vzlétl o devět dní později. Sériová výroba se rozeběhla v půli dubna 1943. Prototyp KZ 193 se později stal prototypem úplně poslední verze Hurricanu, Mark V. Byl vybaven motorem Merlin 32 pohánějícím čtyřlistou vrtuli Rotol. Společně s dalším Hurricanem Mk.V NL 255 prošel intenzivními zkouškami v Boscombe Down, ale pro náchylnost motoru k přehřívání byly oba dva zpětně přestavěny na Mk.IV. Celkem bylo vyrobeno 524 Hurricanů Mk.IV.

Bojového nasazení se "čtyřky" dočkaly zprvu na domácí frontě, kde jimi byly od června 1943 vyzbrojeny tři perutě, z nichž dvě, 137. a 164. používaly "čtyřky" s výzbrojí dvou 40 mm kanonů. Navzdory původnímu protitankovému určení této zbraně tyto jednotky používaly Hurricany zejména v proti-vlakových akcích. Třetí, 184. peruť experimentovala s asymetrickou výzbrojí jednoho 40 mm kanonu pod jedním křídlem a čtyř raket pod druhým, ale jeho střelba měla na podélnou stabilitu takový vliv, že se všechny rakety ze závěsů utrhly!

Nasazení Hurricanů Mk.IV v Evropě mělo, vzhledem k jeho na danou dobu slabým výkonům, jepičí život. Již v březnu 1944 byly definitivně nahrazeny mnohem výkonnějšími Typhoony. Zato na ostatních bojištích tato verze vydržela až do konce války. V červenci obdržela poslední verzi Hurricanu 6. sq. RAF, operující v té době z Tuniského Ben Gardane, používající do konce afrického tažení 40 mm kanony.

Během válečného tažení Itálií přezbrojila na raketovou výzbroj a vyvinula též svoji vlastní taktiku, používanou hlavně za měsíčních nocí. Až do vzniku 351. jugoslávské perutě RAF byla šestá peruť jedinou jednotkou v Evropě používající bitevní Hurricany Mk.IV. Raketami vyzbrojené Hurricany se osvědčily jako vynikající bitevní stroje i na Balkáně a Dálném východě. Z důvodu zvýšení doletu často létaly s kombinací výzbroje 4 raket a přídavné nádrže.

Hurricany Mark IV bylo celkem vyzbrojeno 11 perutí a vydržely v činné službě až do počátku r. 1947, kdy byly definitivně staženy.

Stavebnice:
Krabička s bočním otvíráním a akční kresbou Hurricana 164. perutě přelétávajícího nad potápějící se lodí ukrývá dva rámečky se 46ti díly ze středně šedého plastu, kabinku z čirého plastu, pět resinových dílů, obtisky a návod.

boxart

Zadní strana krabičky nabízí barevná schémata dvou strojů, KX 413 FJ-H od 164. sq RAF a "anonymní" LB 774. Oba stroje mají standardní zbarvení strojů RAF v Evropě tzv. "day fighter".

spodní strana krabičky

Na stroj LB 774 se mi podařilo nalézt jednu fotografii, ovšem ohledně KX 413 se prameny rozcházejí. Některé zdroje jej uvádí jako Hurricane IID FJ-M. Fotografii jsem ovšem nikde nenašel, takže asi záleží na každém modeláři, pro jaké označení se rozhodne. Stavebnice naštěstí obsahuje i díly nepancéřovaného chladiče, čili postavit Hurricane ve verzi IID je možné, jen nesmíme zapomenout doplnit přistávací světlomety do křídel.

Uvnitř krabičky najdeme dva rámečky s díly z poměrně měkkého plastu, kabinku z čirého plastu, "špalík" resinových dílů, obtisky a návod.

rámeček č.1
rámeček č.2

Výlisky, jež mají velmi pěkný povrch, jsou poplatné technologii short-run - zejména na mnoha drobných dílech najdeme otřepy nebo "švy" po styku forem (kola, vrtule). Rytí je povětšinou jemné a dostatečně hluboké, ovšem drobné krytky na křídle jsou znázorněny linkou téměř neviditelnou – zde přijdou ke slovu rycí šablonky.

Hlavně 40 mm kanonů doporučuji raději nahradit injekční jehlou nebo jinou trubičkou vhodného průměru, než se trápit s odstraněním otřepu. Pozor na pouzdra těchto kanonů – to co by mohlo připomínat otřep nebo "šev" chcete-li, bylo i na skutečných pouzdrech.

detail kanon

Mezi díly nalezneme i přídavné nádrže, které ovšem při stavbě Hurricanu s kanonovou konfigurací nepoužijeme (ale alespoň obohatí domácí sklad "náhradních dílů").

Na křídle je správně naznačeno "přeplátování" v místě styku centroplánu s vnějšími částmi křídel - pokud je mi známo, je tohle jediná stavebnice v dvaasedmdesátině, která to má takto naznačeno. Bohužel, co je na první pohled výhoda, se může posléze ukázat jako nevýhoda – o tom se zmíním později.

detail povrchu křídla

Šachtu podvozku výrobce vyřešil samostatným dílem, který bohužel kopíruje výřez ve spodní části centroplánu. Toto je hrubá chyba, šachta skutečných hurricanů byla obdélníkového tvaru vymezeného předním a zadní nosníkem křídla a žebry. Chyba je o to více nepochopitelná, vezmeme-li v úvahu, že resinovu šachtu o správném tvaru AZ přikládal ke svým modelům Hurricanu Mk.I Early! Nejjednodušší náprava, pokud pominu smíření se, je zakoupit šachtu vhodného tvaru např. v nějaké doplňkové sadě (velmi dobře se hodí odlitek firmy Aires Hawker Hurricane Mk.I/II wheel bay – kat. č. 7210. Mimo vlastní šachtu získáme navíc modelové kryty podvozku).

šachta podvozku
šachta podvozku přikládaná do stavebnice Hurricane I early ,

Plátěný potah VOP je velmi pěkně naznačen, bohužel totéž se už nedá říci o tom na trupu. Jeho naznačení je sice mnohem věrohodnější než "krátery" na kitu fy Hasegawa, ale bohužel není na obou polovinách ani stejné, ani příliš rovnoběžné a poněkud kostrbaté. Že to lze udělat věrohodně i při použití short-run technologie dokazuje "starý" kit od Swordu, jehož trup i křídla mají přímo nádherně ztvárněný plátěný povrch. Veliká škoda, že se toto mástrařům od AZ nepovedlo.

Na spodní straně pravé poloviny trupu najdeme velký nálitek plastu, což je dle vyjádření výrobce stopa po vytržení formy a její opravě.

nálitek na spodku trupu, kostrbaté "plátno"

Panely na přídi trupu kryjící motor mají naznačeny mimo rychlošrouby i olemování jemnými nýtky – bohužel se mi nepodařilo najít jedinou fotografii, která by přítomnost takto nýtovaných krytů dokazovala.

detail nýtování příď

Obdobné je to se dvěma vystupujícími porty na plátěné části trupu. Prošel jsem nespočet fotografií Hurricanů Mk.IV z dob války i muzejních kousků různých verzí, ale 100% potvrzení správnosti od nich nečekejte. Dokonce i na fotografii letounu LB 774, který je součástí obtiskového aršíku, není toto zesílení patrné. Na "válečné" mašině jsem zmíněné výztuhy viděl pouze u jednoho exempláře Hurricanu IIC, z muzejních kousků je mají dva, další dva podobné, ale níže položené. Jestli je to ovšem nějaká polní úprava či "umělecká licence" restaurátorů, to nevím. Každopádně prameny o tomto mlčí a tak je na modeláři, jestli tyto "laťky" obrousí nebo ponechá. Krátce po dokončení tohoto článku se mi dostala do rukou fotografie z knihy Hawker Hurricane od Roberta Jacksona, vyd. Blanford Press 1988 viz obrázek níže. Opravdu zde jsou jakési vystupující porty vidět, dokonce tři namísto dvou znázorněných na modelu. Ovšem fotka mašiny LB774 nic takového neukazuje, viz fotka z NETu. Rozhodnutí, co je správně a zda porty ponechat či ne ponechávám zcela na modeláři.

hurricane ve výrobě - povšiměte si vystouplých portů
detail vystupujících portů

Na vnitřních stranách kokpitu je naznačena konstrukce a boční panely – zde se výrobce pravděpodobně nechal inspirovat původním resinovým dílem firmy Sword. Škoda jen, že výztuhy ve tvaru obráceného "V" jdoucí podél sedačky pod palubní desku, již v resinu nepřikládá – ale pro model se zavřenou kabinou je toto více než dostačující.

boky cockpitu

Mezi díly najdeme i čtyřlistou vrtuli Rotol s kuželem, takže můžeme bez problémů postavit i verzi Mk.V. Oba kužely jsou však o cca půl milimetru větší v průměru, takže je můžeme buď pracně brousit do přijatelného vzhledu nebo třílistou vrtuli Rotol i s kuželem pořídit jako samostatný odlitek od firmy Quickboost (kat.č. 72 132).

Pozornost rovněž upoutá "poloviční", jako by v půli přeřízlý knipl – je ovšem takto vyroben záměrně, aby příliš nevyčníval.

Co by ale asi měl jeden z rámečků obsahovat, je zaměřovač. Tento však chybí a proto si jej musíme doplnit z vlastních zdrojů anebo si pořídit resinovou sadu Quickboost kat.č. 72 069.

Samotná kabinka je poměrně slušně odstříknuta z dostatečně čirého plastu, kterému ovšem neuškodí dodatečné vyleštění, i když můj exemplář hyzdilo navíc pár škrábanců.

kabinka detail
kabinka2

"Špalíček" odlitků obsahuje sedadlo pilota včetně naznačených pásů, kompletní pancéřový chladič rozdělený na dva díly, vstup vzduchu pro nepancéřový chladič a nasávací vstup vzduchu ke karburátoru bez tropického filtru (poslední dvě položky pro stavbu "čtyřky" nepoužijeme). Kvalita odlití je dobrá.

odlitky -náhled1
odlitky -náhled2
odlitky -náhled3

Obtisky jsou pěkně vytištěné, poměrně věrných odstínů a obsahují mimo kokard, sériových čísel a kódových písmen i pár popisek. V návodu či na zadní straně krabičky však jejich umístění budeme hledat marně. Modelář, který je bude chtít použít na model, si bude muset jejich umístění vyhledat v dostupných podkladech.

dekály

Přesnost stavebnice jsem přiložením na výkres nezkoumal, (mimochodem, kdo z vás vlastní 100% přesný výkres Hurricanu?). Porovnával jsem to spíše s fotografiemi "velkého vzoru" - dle mého názoru se "velkému vzoru" podobá velmi dobře.

Slícování na sucho je poměrně slušné, i když rozhodně nečekejte klik-klak alá Tamiya. Ovšem odtoková hrana má tloušťku přes 1 mm a poloviny trupu nejsou stejně dlouhé – rozdíl je kolem půl milimetru. S odtokovkou si snadno poradíme, ale náprava rozdílné délky trupu bude obtížnější – nestačí totiž prostě vypodložit plochu pod vrtulovým kuželem. Nejjednodušší způsob je dle mého názoru odříznout část přídě pár milimetrů za "kapkou" na krytu motoru před prvním rytím, slícovat a slepit přední a zadní pravou část trupu k levé polovině, vzniklou mezeru vyplnit například plastovou destičkou a obrousit do správného tvaru.

lícování na sucho
lícování na sucho - pohled 2
rozdílné délky trupu

Dalším nešvar nalezneme na dílech křídla. Pokud sestavíme pravý horní díl křídla se spodním tak, aby lícovaly koncové oblouky a navazovalo rytí na náběžné hraně, budeme mít o cca 1 mm posunuté ono pěkně naznačené "přeplátování" spoje centroplánu a koncových dílů křídla, které je na skutečném letounu. Jako cestu pro nápravu bych zvolil slícování tak, aby mi přeplátování navazovalo, zatmelení a opravení rytí na náběžce, lehké zbroušení koncového oblouku a pravděpodobně i tmelení objevivší se spáry na přechodu křídlo/trup.

posunutí "přeplátování"

Firma AZ model vydal několik „krabičkových verzí“ výše zmíněné stavebnice.

Jednou z nich je i model kat.č. AZ 7306, s názvem „Hurricane Mk IV with rockets.“

Model se opět ukrývá v krabičce s bočním otvíráním, jejíž přední stranu tentokráte „zdobí“ kresba Hurricanu útočícího na vlak, dle zbarvení pravděpodobně někde v Itálii válečného roku 1944, či roku následujícího v Jugoslávii. Proč však pilot před započetím útoku neodhodil přídavnou nádrž, je mi záhadou (to však není předmětem této recenze).

boxart přebalu Hurricane Mk IV w rockets

Obsah krabičky je shodný s výše recenzovaným „kanonovým“ přebalem (a to včetně těch 40mm kanonů), liší se pouze přidáním odlitků raket a jejich závěsníků. Kvalita odlití je poměrně slušná.

odlitky raket a jejich závěsníků

Její zadní strana je, jak je u AZtka obvyklé,vyhrazena bokorysům a maličkým půdorysům zbarvení - v tomto případě tří strojů:

1) Hurricane Mk IV KZ188 “C“ od 6.squadrony RAF, operující z letiště Prkoš v Jugoslávii v lednu 1945. Letoun má standardní kamufláž zvanou „day fighter“.

2) Hurricane Mk IV PB173 v pouštní kamufláži, Boscombe Down 1942

3) Hurricane Mk IV KZ609 JV-S opět od 6. squadrony RAF, tentokrát v barvě práškového hliníku, operujícího z Nikózie na Kypru r.1946

krabička zadní strana - kamulfáže

I pro tuto stavebnici platí vše výše zmíněné v souvislosti s „kanonovým“ přebalem,trošku pečlivosti navíc si vyžádá oddělení vlastních raket od resinového nálitku – tyto jsou totiž s tímto nálitkem spojeny stabilizačními plochami.

Kvalita obtisků, kvalita vlasntího tisku a věrnost barev je na dobré úrovni, a stejně jak v předchozím případě aršík obsahuje i pár popisek.

obtisky pro "raketýra"

Závěr:
Celkově hodnotím stavebnici jako velmi slušnou a modelář, který se nebojí výzev a trochu práce, bude odměněn přesným modelem bitevního Hurricanu.

Oldřich Homola

Redakce ModelWebu děkuje firmě AZ model za poskytnutí vzorku k recenzi.


Související články:
1/48 kola a vykrývací masky na Macchi MC.200 Saetta od firmy Aires (27.02.2011)
1/72 PV-2 Harpoon "PWFS" Special Hobby (25.02.2011)
Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32 (21.02.2011)
AH-64 Apache – detailní a konverzní sady ArmyCast M&M (19.02.2011)
Vykrývací masky na Bf-109G-6 od firmy AML pro měřítka 1/72, 1/48, 1/32 (17.02.2011)
1/32 Doplňky pro P-40E na od CMK (30.01.2011)
1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda (26.01.2011)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (stavební recenze) (22.01.2011)
1/72 Supermarine Sea Otter Mk.I/ASR Mk.II "Foreign service" a Supermarine Sea Otter ASR Mk.II "FAA Post war service" od firmy Azur (15.01.2011)
1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby (13.01.2011)
1/48 Fockewulf Fw-190D JV-44 Limited Edition Dual Combo - Eduard (11.01.2011)
1/72 Flettner Fl-282B-0 a Fl-282B-2 od firmy RS models (09.01.2011)
1/48 IL-10 Special Hobby (05.01.2011)
1/32 Caudron C.714 firmy Azur (03.01.2011)
1/48 Zlin Z-50LA, AZ model stavebni recenze (27.12.2010)
1/72 Spitfire Mk. 22, Mk. 24, Seafire Mk. 46 firmy Admiral (25.12.2010)
1/48 Vánoce po Italsku (23.12.2010)
1/72 Fiat G.50 "Freccia over Finland" - AML (21.12.2010)
1/48 Aires a Quickboost sady pod drobnohledem ... (19.12.2010)
1/72 MiG-17F srovnání stavebnic AZ Model a Bílek (07.12.2010)
1/48 F-15 "Speed Brake" - Resin Art (05.12.2010)
1/48 Stavba Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (03.12.2010)
1/48 Lavočkin La-7 Profipack - Eduard (01.12.2010)
1/48 Vought F-156V Vindicator in French Navy service - stavební recenze (29.11.2010)
1/48 Suchoj Su-22M-4 Fitter - Limited edition Eduard (27.11.2010)
1/48 Heinkel He-51B-2 (W) "Float Plane" (23.11.2010)
1/72 F-82G Twin Mustang - MPM Production (16.11.2010)
1/72 L-60 Brigadýr a L-60F Brigadýr od AZ Model (11.11.2010)
1/48 P-39 Airacobra over New Guinea - Eduard (07.11.2010)
1/72 X-15A-2 "With Dummy Scramjet" od firmy MPM Production (30.10.2010)
1/72 P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" - Special Hobby (26.10.2010)
1/72 Nakajima Ki-115 Tsurugi (What-if) (24.10.2010)
1/48 Nieuport Ni-17 ProfiPACK - Eduard (12.10.2010)
1/32 Nakajima Ki-27 Nomonhan Aces Special Hobby (10.10.2010)
1/72 Avia B-534 II a IV od HR model (08.10.2010)
1/72 Sabre F-86K, Azur (04.10.2010)
1/72 IA-58 A Pucara "In Foreign Service", Special Hobby (30.09.2010)
1/48 Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (26.09.2010)
1/72 Kawasaki Ki 78a "Ken" AZmodel - stavba (22.09.2010)
1/48 Fokker D.VII MÁG Dual combo Eduard - stavební recenze (20.09.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby + doplňky od HGW - Stavba (16.09.2010)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (11.09.2010)
1/48 Albatros D.III OEFFAG 253, Eduard (09.09.2010)
1/72 Ki-115 Tsurugi, Special Hobby (03.09.2010)
1/72 Avia Ba. 122, RS Models (30.08.2010)
1/72 Avia Ba-122 (verzia s motorom Rk 17), RS models (28.08.2010)
1/48 Suchoj Su-22/Su-17M3 Fitter - Limited edition Eduard (20.08.2010)
1/48 Polikarpov UTI-4 AML48024 konverzní set určený pro stavebnici Eduard (18.08.2010)
1/32 Mitsubishi A5M2b Claude "Over China", Special Hobby (16.08.2010)
1/48 Průzkumné přídě pro IAF Mirage IIICJ - AML (12.08.2010)
1/32 L-29A Delfín Akrobat - HpH models (10.08.2010)
1/72 Hughes MD-500E, AZ model (08.08.2010)
1/72 S-70B-2 Seahawk RAN early, S-70B-6 Greek variant with FLIR, konverzní sady Armycast (29.07.2010)
1/72 Gloster Meteor Mk.III - MPM production (27.07.2010)
1/72 A-20B Havoc "MTO", MPM Production (25.07.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk.Vc "RAAF service", Special Hobby (19.07.2010)
1/72 Modely vrtulníků řady H-500 od AZ model (17.07.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby (15.07.2010)
1/48 Breda Ba. 65/A.80 - Special Hobby (13.07.2010)
1/72 Kawasaki Ki-78 „Ken“ 2 in 1, AZ model (07.07.2010)
Novinky firmy RS models na červenec 2010 (03.07.2010)
1/48 Lavočkin La-5FN UTI (26.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby - stavební recenze (22.06.2010)
1:32 KATAPULT pro ARADO Ar-196 HpH models (21.06.2010)
1/32 ARADO Ar-196 HpH models (20.06.2010)
Doplňky na modely firem AZ models a RS models od firmy AP modely (16.06.2010)
1/72 Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" MPM production (15.06.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I Prototyp Special Hobby - stavební recenze (13.06.2010)
1/48 Eduard Brassin pro F-16 Tamiya kit (08.06.2010)
1/48 Vought V-156F Vindicator in French Navy service, Azur (02.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby (30.05.2010)
1/48 Zlín Z-50 L, LA, LS a Zlín Z-50 M, AZ model (28.05.2010)
1/48 Martin Maryland Mk. I/II, Special Hobby (24.05.2010)
1/48 Messerschmit Bf-110G-4 Weekend - Eduard (22.05.2010)
1/48 Macchi Mc 200 Saetta, Italeri (20.05.2010)
1/48 Fw 190D-11/D-13 DUAL COMBO Profipack (19.05.2010)
1/72 Gloster Meteor PR. Mk. 10 „High Reconnaissance Plane“ MPM Production (17.05.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby (16.05.2010)
1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur (13.05.2010)
1/48 Eduard Fokker D.VII MÁG Dual Combo (09.05.2010)
1/72 EH 101 Merlin HM.1 (04.05.2010)
1/48 Gloster E.28/38 Pioneer (SH) stavební recenze (02.05.2010)
1/32 Messerschmitt Bf 109E-7 Trop (30.04.2010)
1/72 - Westland Whirlwind F Mk. I “Cannon Fighter” od Special Hobby (28.04.2010)
1/72 L-39C od Eduardu (27.04.2010)
1/48 Nové doplňkové sety od SBS Model (27.04.2010)
1/48 Fiat G-55A Post war service Special Hobby (22.04.2010)
1/72 DECARLI model Evektor EV-97 "CIVIL" (18.04.2010)
1/72 Westland Whirlwind FB Mk.I „Fighter-Bomber“ Special Hobby (16.04.2010)
1/72 Breda Ba.88 Lince, Special Hobby - preview (14.04.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk. VC "Czechoslovak Squadron" (12.04.2010)
1/48 Eduard Focke Wulf Fw 190D-9 ProfiPACK - stavební recenze (08.04.2010)
1/72 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (03.04.2010)
1/48 Morane Saulnier Limited Edition od Special Hobby - preview (31.03.2010)
1/48 Special Hobby SH48068 - Fiat Br. 20 Cicogna - stavební recenze (30.03.2010)
1/32 Morane-Saulnier MS.406C.1 od Special Hobby (27.03.2010)
1/48 Su-7BKL/BMK od Eduardu (22.03.2010)
1:32 Eduard Bf-109E-1 Stavební recenze (20.03.2010)
1/48 Fokker D.VII od Eduardu (18.03.2010)
1/48 Hanriot HD.1 od Eduardu (17.03.2010)
1/48 Messerschmitt Bf 110D-3 od Cyber Hobby (14.03.2010)
1/32 Bloch MB 152C.1 "Battle of France" od Azuru (12.03.2010)
1/72 DB-8 od MPM production (05.03.2010)
1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard (04.03.2010)
1/48 Gloster E.28/39 Pioneer „late version“ od Special Hobby (15.02.2010)
1/72 Nakajima Ki-43-II Ko Hayabusa (Oscar) od Special Hobby (11.02.2010)
1/72 Junkers W34Hi od Special Hobby (09.02.2010)
1/72 Bermuda Mk.I od Special Hobby (29.01.2010)
1/72 BV-155V-1 Karawanken od Special Hobby (27.01.2010)
1/72 Vickers Wellingon Mk. IC "Reissue 2009" od MPM Production. (24.01.2010)
1/48 T-2C Buckeye od TwoBobs (23.01.2010)
1/48 F-100C Super Sabre od Trumpeteru (22.01.2010)
1/32 Dewoitine D.520 "Hi-tech detailed interior" od Azuru. (17.01.2010)
1/72 Supermarine Spitfire PR XIX od Airfixu (13.12.2009)
1/48 Fairey Fulmar NF Mk.II od MPM Production (09.12.2009)
1/48 BAC Lightning II od Eduardu (03.12.2009)
1/48 F2G Supercorsair od Special Hobby (29.11.2009)
1/72 Sea Harrier FA.2 „Hi-Tech“ od MPM (24.11.2009)
1/72 Blackburn Roc Mk.I od Special Hobby (03.11.2009)
1/48 Fairey Albacore Mk.1 od Special Hobby (02.10.2009)
1/48 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (29.09.2009)
1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby (28.09.2009)
1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby (25.09.2009)
1/48 Douglas D-558-1 Skystreak od Special Hobby (21.09.2009)
1/32 LVG C.VI od Wingnut Wings - preview (01.05.2009)
1/48 Nieuport 10 od Special Hobby - preview (04.04.2009)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (14.11.2008)
1/32 Special Hobby Morane-Saulnier Type N "RFC Service" (22.08.2008)
Připravované modely Special Hobby (16.08.2008)
1/48 Tamiya A6M5/5a Zero Fighter (Zake) (11.07.2008)
1/72 Profiline L-13 Blaník (23.06.2008)
1/48 Trumpeter C-47A Skytrain (16.06.2008)
1/48 Special Hobby D-558-1 Skystreak (12.06.2008)
1/32 Hasegawa P-40E Warhawk (12.06.2008)
1/72 Special Hobby D-558-2 Skyrocket (10.06.2008)
1/48 AZ Model Fairey Firefly F.1 (05.06.2008)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (21.05.2008)
1/48 Trumpeter Mig-3 Late Type (19.05.2008)
1/48 Tamiya F-16C [Block 25/32] Fighting Falcon ANG (23.04.2008)
1/32 Trumpeter P-47N Thunderbolt (21.04.2008)
1/48 Trumpeter Hawker Sea Fury FB.11 (21.04.2008)
1/48 Hasegawa J35F/J Draken (03.04.2008)
1/72 MPM Production Wellington Mk.II "Merlin-powered Wimpy" (27.03.2008)
1/72 Special Hobby Ju-87A Stuka a Blenheim MK.IVF (11.03.2008)
1/48 Special Hobby Fokker D.XXI (update) (04.02.2008)
Novinky Planet Models (21.01.2008)
1/48 Tamiya Fiseler Fi156C Storch (27.12.2007)
1/72 Hasegawa B-24D Liberator (20.12.2007)
1/32 Trumpeter P-51B Mustang (20.12.2007)
1/32 Trumpeter Me 262B-1a/U1 Night Fighter (20.12.2007)
1/48 Hasegawa Ki-45 Kai Koh Toryu (Nick) w/ Isuzu TX40 Fuel Truck (14.12.2007)
1/32 Best Choice Heinkel He 162A-2 (01.12.2007)
1/72 Special Hobby X-1A/D "Second Generation" (01.12.2007)
1/72 Special Hobby D-558-1 Skystreak (update) (01.12.2007)
1/72 Special Hobby A-20G Havoc (update) (29.11.2007)
1/48 AZ Model F3H-2N / 2 "short tail" Demon (23.11.2007)
1/48 Special Hobby Avro Anson Mk.I. "Colorful Annie" (02.11.2007)
1/48 Trumpeter F9F-3 Panther (26.10.2007)
1/32 Dragon F-6D Mustang (24.10.2007)
1/72 Special Hobby CH-37 (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (update) (19.09.2007)
Srpnové modely firmy MPM Production (Update) (11.09.2007)
1/48 Hobby Boss F/A-18C/D Hornet (27.08.2007)
1/72 Trumpeter F-105D Thunderchief (21.08.2007)
1/32 Special Hobby P-39D Airacobra (15.08.2007)
1/32 Trumpeter F-100D Super Saber (update) (09.08.2007)
1/32 Trumpeter F6F-5N Hellcat (03.08.2007)
1/32 Hasegawa Kawasaki KI-61 Hien Type I-Hei (15.06.2007)
1/32 Trumpeter P-47D Tunderbolt `Razorback` (UPDATE) (13.06.2007)
Novinky firmy Trumpeter na říjen 2007 (07.06.2007)
1/35 Dragon UH-1D Huey (28.05.2007)
1/32 Hasegawa Fw 190A-7 (23.05.2007)
1/32 Special Hobby Nieuport Nie 11 Bébé (16.05.2007)
1/48 Special Hobby Blackburn Skua / Roc (15.05.2007)
1/72 Special Hobby Avro Anson Mk.I "Late Version in RAF Service" (06.05.2007)
1/72 Special Hobby PV-2 Harpoon (06.05.2007)
1/32 Hasegawa P-47D Thunderbolt (19.04.2007)
1/72 Azur Dewoitine D.373/376 (11.04.2007)
1/48 Azur Potez 630 (02.04.2007)
1/48 Tamiya F-16CJ (Block 50) (26.03.2007)
1/32 Trumpeter F-100 a F6F Hellcat (26.03.2007)
1/24 Trumpeter Hawker Hurricane Mk I (22.02.2007)
Na noční oblohu s Hasegawou (24.01.2007)
1/48 Trumpeter F9F-2 Panther (18.01.2007)
1/72 Tamiya F4U-1A Corsair (22.12.2006)
1/72 Hasegawa B-26B/C Marauder (22.12.2006)
1/48 Hobby Boss Mirage IIIC/IIICJ (21.12.2006)
1/48 Trumpeter Wellington Mk3 (19.12.2006)
1/48 Academy F-14A Bombcat (14.12.2006)
1/48 Classic Airframes B-57B Canberra (14.12.2006)
1/48 Dragon Me-163B Komet w/Engine (08.12.2006)
1/48 Hasegawa P-39Q/N AiraCobra (08.12.2006)
1/48 Special Hobby F2G Super Corsair (28.11.2006)
1/48 MPM Production He 177A-5 Hi-tech (update) (28.11.2006)
1/48 Academy CH-46A/D "U.S. MARINES-VIETNAM" (10.11.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (08.11.2006)
1/48 Special Hobby Barracuda Mk.5 (12.10.2006)
1/48 Azur A051 Loire 130M (12.10.2006)
1/72 Meteor FR.Mk9 (update) (10.10.2006)
1/18 HPH B-17F Nose (02.10.2006)
1/72 Tamiya F4U-1 Bird Cage Corsair (29.09.2006)
1/72 Trumpeter Gannet AS.Mk1/4 (23.09.2006)
1/48 Trumpeter Wyvern S.4 (17.09.2006)
1/32 Revell Hawker Hunter F. MK.6 (08.09.2006)
1/32 Hasegawa Ju87D Stuka (28.08.2006)
1/72 Academy SB2C-4 HELLDIVER "SPECIAL EDITION" (17.08.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (09.08.2006)
1/48 Hasegawa Bell P-400 Airacobra (03.08.2006)
1/72 Hasegawa Junkers Ju88A-4 (27.07.2006)
1/48 Italeri B-25C/D Mitchell (25.07.2006)
1/32 Special Hobby F2A-2 Buffalo (18.07.2006)
1/32 Trumpeter SBD 3/4/A-24A Dauntless (05.07.2006)
1/32 Tamiya Zero Fighter Type21 (23.06.2006)
1/48 Hasegawa Fw190A-4 (15.06.2006)
1/48 Dragon He-162 MISTEL (13.06.2006)
1/48 Hasegawa F-104DJ Start Fighter J.A.S.D.F. (08.06.2006)
1/32 Trumpeter SBD 1/2 Dauntless (návod) (31.05.2006)
1/48 Trumpeter Vickers Wellington Mk IC / III (27.05.2006)
1/72 Special Hobby F2A-3 Buffalo "Defender of Midway" (25.05.2006)
1/48 Italeri MiG-23 Flogger (05.05.2006)
1/72 MPM Production Lockheed Hudson (05.05.2006)
1/72 MPM Production Fokker D.XXI 4.sarja "Slot Less Wing" (04.05.2006)
1/32 Trumpeter A-7D Corsair II (02.05.2006)
1/48 Academy CH-53E Super Sea Stallion (27.04.2006)
1/48 Tamiya He-162 Salamander (update) (26.04.2006)
1/72 Italeri SM.79 Sparviero I Serie (24.04.2006)
1/72 Revell Supermarine Walrus Mk. I (22.04.2006)
1/72 Italeri Fiat CR.42 Falco (20.04.2006)
Francouzký Jestřáb (13.04.2006)
1/72 Hasegawa Draken Austrian A.F. Farewell Special (28.03.2006)
1/48 Avia B.35 - CMK Planet Models (update) (24.03.2006)
1/72 Academy F-8P Crusader (20.03.2006)
1/48 Dragon Ta154 Moskito 3in1 (16.03.2006)
1/32 Hasegawa Ki-84 Type 4 Hayate Type Otsu (12.03.2006)
1/32 Trumpeter MIG-29K ?Fulcrum?Fighter (12.03.2006)
1/32 Hasegawa Fw190A-6 Checker Nose (14.02.2006)
1/35 Trumpeter CH-47A/D Chinook (19.01.2006)
1/48 Classic Airframes Messerschmitt Bf 109 A (19.01.2006)
1/48 Hasegawa F-104S StarFighter 50th Anniversary (17.01.2006)
1/48 Revell Spirit of St. Louis (16.01.2006)
1/48 Italeri F-4J Phantom II (28.12.2005)
1/72 Italeri B-26K Counter Invader (21.12.2005)
1/32 Hasegawa Ju87G Stuka 'Kannonenvogel' (19.12.2005)
1/48 Tamiya P-47M Thunderbolt (15.12.2005)
1/72 Trumpeter TU-160?BLACKJACK?BOMBER (14.12.2005)
1/72 Hasegawa Lancaster Mk.III Dambusters (08.12.2005)
1/72 Curtiss SB2C-4 Helldiver Academy (07.12.2005)
1/32 Trumpeter Mig-29M Fulcrum (15.11.2005)
Novinky Revell (update) (13.11.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18E Super Hornet (11.11.2005)
1/48 Hasegawa Fieseler&Skoda FiSk 199 (07.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-1C Helldiver (04.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-4 Helldiver (04.11.2005)
1/48 Hasegawa Fw-190A-3 (31.10.2005)
1/32 Trumpeter Me 262 A-2a (31.10.2005)
1/32 Trumpeter A-7E Corsair II (26.10.2005)
1/48 Tamiya Focke Wulf Fw190A-8/R-2 (21.10.2005)
1/48 Academy CH-46D/HH-46D Sea Knight "USN" (21.10.2005)
1/72 Hasegawa He-111 H-16 (18.10.2005)
1/48 Revell Spitfire Mk. IX / XVI (10.10.2005)
1/48 Classic Airframes Bf 109 (26.09.2005)
1/48 Hasegawa Focke-Wulf Fw 190A-3 (11.09.2005)
1/48 Revell Mig-15bis (06.09.2005)
1/72 Lockheed P-38J Lightning (29.08.2005)
1/48 Italeri Grumman TBF/TBM 1 Avenger (22.08.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18F Super Hornet (29.07.2005)
1/72 Hasegawa Avro Lancaster B.I/B.III (26.07.2005)
1/32 Trumpeter Messerschmitt Me 262A (19.07.2005)
1/32 Polikarpov I-16 Type 10/17 (19.07.2005)
1/48 F/A-18E Super Hornet (14.07.2005)
1/48 Focke Wulf Fw200 C-4 Condor (30.06.2005)
1/72 Nakajima Ki-43-III AML (28.06.2005)
F/A-18D Hornet 'Night Attack' (25.06.2005)
1/48 Revell F4U-7 Corsair (22.06.2005)
1/72 Sopwith 2F1 Camel ("Ships Camel") Roden (20.06.2005)
1/48 Brewster Model 239 Buffalo (18.06.2005)
1/72 Italeri Jaguar T.2 (15.06.2005)
Diorama Set Eurofighter Typhoon & Shelter (11.06.2005)
1/72 Jermolajev Jer-2 A-Model (10.06.2005)
1/48 Classic Airframes Buffalo F2A-1 a Model 239 (08.06.2005)
Focke Wulf Fw 200 1/48 Trumpeter (27.05.2005)
Ju-87 G-2 (18.05.2005)
1:48 F2A-3 Buffalo ?Battle of Midway? Special hobby (12.05.2005)
1/72 Wyvern S.4 Trumpeter (09.05.2005)
1/72 Revell Mil Mi-8T (08.05.2005)
1/48 F.M. Handley Page Halifax (02.05.2005)
Accurate Miniatures 1/48 SB2U Vindicator (28.04.2005)
Heinkel He 70 G-1 "Blitz" (28.04.2005)
1/32 F-16 Falcon - Academy (27.04.2005)
1/72 AV-8B Harrier II Plus - Hasegawa (26.04.2005)
1/72 Westland Wywern Trumpeter (25.04.2005)
1/48 Fiat CR.42 LW Italeri (21.04.2005)
Curtiss P-40K-5 Warhawk (19.04.2005)
HH-53C "Jolly Green Giant" (14.04.2005)
Roden 1/48 OV-1B Mohawk (14.04.2005)
1/72 A-Model Jermolajev Jer-2 (13.04.2005)
Macchi 202 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
F6F-3 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
Srovnání modelů P-40 Hasegawa a Eduard (07.04.2005)
1/32 Fokker Dr.I Roden (07.04.2005)
P-400 Air a Cutie (06.04.2005)
1/72 RN Westland Wyvern S-4 (05.04.2005)
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Oldřich Homola | Vydáno dne 25. 11. 2010 | 6418 přečtení | Počet komentářů: 412 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server