Letadla

1/72 Hughes MD-500E, AZ model

Recenze novinky od AZ model.Vajíčko alá Tango

Jaroslav "Tango" Hátle

Model: Hughes MD-500E
Výrobce: AZ model
Měřítko: 1/72
Katalogové číslo: AZ 7232

Historie předlohy:
V roce 1963 armáda USA zavedla do výzbroje lehký pozorovací vrtulník Hughes OH-6 Cayuse, který se dočkal i úspěšného nasazení ve válce ve Vietnamu a od kterého byla záhy odvozena civilní varianta MD-500. V roce 1976 pak vznikla verze MD-500D, která se odlišovala ocasními plochami do písmene T a variantně čtyř nebo pětilistým nosným rotorem. Rozsáhlejších úprav se konstrukce dočkala v roce 1982, kdy byl na trh uveden vrtulník MD-500E. Od svého předchůdce se odlišoval prodlouženou, špičatější přídí, zvětšeným prostorem pro hlavu a nohy cestujících na zadních sedačkách, zvětšenými svislými ploškami zadního křídla a v neposlední řadě, MD-500E dostal (jako první vrtulník na světě) celokompozitový bezkloubový nosný rotor.

Od modelu MD-500E bylo postupně odvozeno několik dalších variant. V roce 1985 to byl MD-530F, který byl optimalizovaný pro provoz v horkém podnebí a velkých nadmořských výškách. Měl, mimo jiné, téměř o polovinu výkonnější motor, o 12 palců (30,48 cm) zvětšený průměr nosného rotoru, o 8 palců (20,32 cm) prodloužený ocasní nosník nebo o dva palce (5,08 cm) zvětšený průměr vyrovnávacího rotoru.

Zvláštní kapitolou jsou pak ryze vojenské ozbrojené verze, například MD-520MG pro Filipíny nebo MD-530MG pro Mexiko či Chile. Obě vychází z MD-530F, ale na bocích nesou ramena, na která se zavěšuje podvěsná výzbroj.

Typovou řadu MD-500D, MD-500E, stejně jako jejich italské a japonské licenční verze v měřítku 1/72 vydala pražská firma AZ Model v červnu 2010. S celým souborem všech čtyř modelů seznamuje recenze Ing. Jaroslava Špačka, která na ModelWebu vyšla 19. července 2010. Na Modellbrnu 2010, kde měl model premiéru, jsem si pořídil variantu MD-500E a důkladněji se na ní podíval...

Stavebnice:
V přiměřeně tuhé krabičce s kresbou mexického vrtulníku, letícího nad mayskou pyramidou, se ukrývají dvě sady totožných dílů. Ano, až po otevření krabičky jsem si naplno uvědomil, co znamená výrazný nápis "2 in 1" na její čelní straně – krabička obsahuje díly pro stavbu dvou modelů (podobně jako Dual Combo od Eduardu). Každá sada obsahuje rámeček s 29 díly ze světle šedého plastu, stromeček s osmi čirými díly, tyčku s pěti odlitky z PUR a malou planžetu s dvanácti leptanými díly. Společný je pak jeden obtiskový aršík a stavební návod. Kamuflážní schémata jsou barevně vytištěna na zadní straně krabičky.

Výlisky na pohled působí sympatickým dojmem, mají jemné negativní rytí, jemné nýtování a ostré povrchové detaily (například panty dveří). Jsou vyrobeny technologií short-run, což vždy poněkud limituje jejich výslednou kvalitu. Na několika místech se vyskytují otřepy, rytí se místy ztrácí a i nýty si zaslouží přepíchat jehlou. Nýtové řady navíc na několika místech nejsou dotažené až k povrchovým detailům a na několika místech byly v mé stavebnici špatně zabroušeny (po obvodu mají drobný kráter z vytlačeného materiálu). Otřepy jsou snadno odstranitelné, pouze u otvoru pro okno nad zadními dveřmi není zřejmé kde končí otřep a kde začíná díl, takže usazení těchto okének si vyžádá delší a pečlivější lícování. Rovněž u zadního horního rohu pravých zadních dveří není zřejmé jedná-li se o zalité rytí hrany dveří nebo o nedolitý lem nade dveřmi. Žádná z těchto skutečností však nijak nevybočuje z obvyklého standardu short-runových stavebnic a jejich odstranění by neměl představovat problém ani pro méně zkušeného modeláře. Co však musím modelu vytknout jsou tři kruhové, nad povrch vystupující krytky na levé straně nosníku. Jejich tvar více než jako kruh vypadá spíše jako nepravidelný mnohoúhelník.

Čiré díly jsou odstříknuty čistě, bez otřepů a i díky přiměřené tloušťce jsou dobře průhledné. I přesto si zaslouží přeleštění.

Mezi díly odlitými z PUR najdeme celou přístrojovou desku, pedály řízení a páku cyklického řízení. Planžeta s leptanými díly obsahuje svislé koncové plošky křídla, stupačky, střihač drátů a několik antén. Osobně bych přivítal, kdyby mezi lepty byla i čelní strana přístrojové desky. Když už se zmiňuji o leptech – sice mám kamaráda na kriminálce, ale komu patří otisk na jedné z planžet vyšetřovat opravdu nebudu… :-)

Stavební návod je shodný pro všechny varianty MD-500 AZ model, nicméně je přehledný a dobře upozorňuje na odlišnosti jednotlivých variant.

Co se týká shody s originálem, základní tvary a linky paneláže odpovídají skutečnosti. Lem nade dveřmi kabiny vpředu zasahuje příliš dolů a správně by měl končit kousek nad horním pantem předních dveří. Navíc tímto lemem nejsou vybaveny všechny vrtulníky a při stavbě modelu je nutno se řídit fotografiemi konkrétního stroje.

Kapotáž výtokové trysky odpovídá starší verzi MD-500D, novější MD-500E mají trochu jiný, vykrojený tvar. Není to ovšem nic, co by nešlo napravit během pár minut. Jenom škoda, že model nabízí pouze možnost zavřených dveří, protože tyto vrtulníky dost často létají s dveřmi vysazenými.

Pokud se zaměříme na interiér vrtulníku, pak zjistíme, že zcela chybí vybavení zadního prostoru pro cestující a musíme jej tak doplnit podle fotografií. V pilotní kabině pak chybí páka kolektivu, kterou podle návodu máme vyrobit z plastové tyčinky.

Připomínku bych měl i vůči prosklení předku trupu, protože zatímco MD-500E/530F používají dva druhy rámování přídě, ve stavebnici je pouze starší varianta s dvanácti skleněnými panely. Novější varianta se šesti skleněnými panely je opomenuta, přestože většina barevných schémat modelu ve skutečnosti má právě toto prosklení. Sice není problém "přebytečné" rámy obrousit a povrch vyleštit, ale je to škoda.

Některé vrtulníky této řady navíc mají ve sklech dveří odsuvná obdélníková větrací okénka, které nejsou v modelu ztvárněna. Mimochodem, všechna skla MD-500E/530 jsou obvykle nikoli čirá, ale kouřově zabarvená.

Výlisky zjevně vycházejí ze starší stavebnice Italeri OH-6A Cayuse, nicméně v žádném případě nelze hovořit o přímé kopii. Při zkusmém složení základních dílů zjistíme (po lehkém zbroušení styčných ploch) dobré lícování obou polovin trupu. Dobře lícuje i čirá příď trupu s výjimkou horní části, která na konci zhruba jeden milimetr odstává. Zkoušel jsem obě čiré přídě z krabičky a výsledek byl v obou případech stejný.

Schémata zbarvení:
Stavebnice nabízí sedm kamuflážních schémat, ne všechny však představují verzi MD-500E. Po jedné kamuflážní variantě jsou nabídnuty i MD-530F, MD-520MG a MD-530MG. Rozdíl mezi těmito verzemi je popsán v úvodu recenze. V případě MD-530F je jen na modeláři, jestli se s rozdíly obou verzí smíří, nebo se pustí do úpravy modelu (v měřítku 1/72 jsou rozdíly v rozměrech následující: délka listu nosného rotoru 2,1 mm, délka ocasního nosníku 2,8 mm, délka listu vyrovnávacího rotoru 0,35 mm). Filipínský MD-520MG představuje větší problém, protože na bocích nese ramena pro podvěsnou výzbroj, například kulometné kontejnery nebo raketomety. Tato ramena prochází výřezy v zadních dveřích nebo, častěji, jsou všechny dveře demontovány. Stejnou výzbrojní variantu mají i MD-530MG mexického letectva, ale ty mají ramena často vymontovaná, takže se zvnějšku neliší od MD-530F.

Nabízená schémata zbarvení jsou následující:

  1. Celoolivový MD-530MG mexických vzdušných sil s taktickým označením BRC-1137. Schéma odpovídá skutečnosti, ovšem označení by správně mělo být BRE-1137. Toto schéma má novější rámování prosklení předku trupu a na oknech dveří je třeba dotvořit odsuvná okénka.
  2. Kamuflovaný MD-530F argentinských vzdušných sil s taktickým označením H-46. Fotografii konkrétního vrtulníku nemám k dispozici, nicméně zbarvení obecně odpovídá jiným strojům tohoto typu a uživatele. Ovšem argentinské MD-530F mají čtyřlistý vyrovnávací rotor.
  3. Pestře kamuflovaný MD-520MG filipínských vzdušných sil s taktickým číslem 439. Při porovnání s jedinou mě dostupnou fotografií konkrétního vrtulníku zjistíme, že kamuflážní pole ne vždy odpovídají skutečnosti. O nutnosti úprav jsem se zmínil již výše.
  4. Celobílý MD-500E české společnosti Letecká lesní a.s. s imantrikulací OK-LES. Zbarvení a označení odpovídá fotografiím, ovšem tento konkrétní vrtulník je vybaven čtyřlistým vyrovnávacím rotorem. Podle fotografií je třeba doplnit zrcadlo pod trupem před levým pilotním sedadlem a na oknech dveří dotvořit odsuvná větrací okénka.
  5. Celoolivový MD-500E finských vzdušných sil s taktickým označením HH-10 odpovídá skutečnosti. Pod trupem je však třeba doplnit světlomety a jakýsi, mě neznámý, "bazmek". Rovněž tento vrtulník má rámování prosklení předku trupu novějšího provedení.
  6. Celoolivový MD-500E salvadorských vzdušných sil s černým taktickým číslem 45. Skutečný stroj, podle fotografií které mám k dispozici má číslo v bílé barvě a umístěné nikoli za výsostným znakem, ale vpředu na krytu reduktoru. Vrtulník navíc má shora velké bílé obdélníky za rotorovou hlavou a na zadním křídle. Ale na druhou stranu schéma v modelu se zcela shoduje se schématem v obtiskové sadě mexické firmy Aztec. Kde je pravda, těžko posoudit. Salvadorci nejméně jednou způsob označování vrtulníků změnili a mám fotografie několika MD-500E s oběma variantami označení, bohužel ne u tohoto konkrétního. Jak je to s větracími okénky v oknech dveří nevím. Na všech mě známých fotografiích mají salvadorské MD-500D i MD-500E všechny dveře demontované.
  7. Celobílý MD-500E britského civilního uživatele s imatrikulací G-TRUE. Zbarvení a marking odpovídá dostupným fotografií. U tohoto schématu je opět nutno upravit rámování prosklení předku trupu.

Závěr:
Kdybych měl své pocity z modelu shrnout, pak musím říci, že dostáváme do rukou pěkný model zajímavého a ve světě rozšířeného vrtulníku, navíc ve verzi, která na trhu dosud chyběla. Velmi mě potěšil výběr variant zbarvení, který je velmi pestrý a nabízí i několik exotických markingů. Jednotlivé nedostatky modelu jsou lépe či hůře odstranitelné, jedinými výraznějšími nedostatky jsou otřepy v otvoru pro okna nad zadními dveřmi, tvar kruhových krytek a odstávající horní část čiré přídě. Vzhledem k variantnosti této typové řady je nutno při stavbě věnovat zvýšenou pozornost studiu podkladů a pokud je to možné, řídit se fotografiemi konkrétního stroje.

P.S. Pokud by někomu výběr kamuflážních schémat nestačil (jako například mně :-) ), může použít některou z doplňkových obtiskových sad. Například od mexické firmy Aztec (katalogové číslo 72-010), která nabízí zbarvení celkem patnácti MD-500/530 ozbrojených sil Argentiny, Chile, Kolumbie, Mexika, Salvadoru a Španělska.

Jaroslav "Tango" Hátle


Související články:
1/48 kola a vykrývací masky na Macchi MC.200 Saetta od firmy Aires (27.02.2011)
1/72 PV-2 Harpoon "PWFS" Special Hobby (25.02.2011)
Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32 (21.02.2011)
AH-64 Apache – detailní a konverzní sady ArmyCast M&M (19.02.2011)
Vykrývací masky na Bf-109G-6 od firmy AML pro měřítka 1/72, 1/48, 1/32 (17.02.2011)
1/32 Doplňky pro P-40E na od CMK (30.01.2011)
1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda (26.01.2011)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (stavební recenze) (22.01.2011)
1/72 Supermarine Sea Otter Mk.I/ASR Mk.II "Foreign service" a Supermarine Sea Otter ASR Mk.II "FAA Post war service" od firmy Azur (15.01.2011)
1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby (13.01.2011)
1/48 Fockewulf Fw-190D JV-44 Limited Edition Dual Combo - Eduard (11.01.2011)
1/72 Flettner Fl-282B-0 a Fl-282B-2 od firmy RS models (09.01.2011)
1/48 IL-10 Special Hobby (05.01.2011)
1/32 Caudron C.714 firmy Azur (03.01.2011)
1/48 Zlin Z-50LA, AZ model stavebni recenze (27.12.2010)
1/72 Spitfire Mk. 22, Mk. 24, Seafire Mk. 46 firmy Admiral (25.12.2010)
1/48 Vánoce po Italsku (23.12.2010)
1/72 Fiat G.50 "Freccia over Finland" - AML (21.12.2010)
1/48 Aires a Quickboost sady pod drobnohledem ... (19.12.2010)
1/72 MiG-17F srovnání stavebnic AZ Model a Bílek (07.12.2010)
1/48 F-15 "Speed Brake" - Resin Art (05.12.2010)
1/48 Stavba Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (03.12.2010)
1/48 Lavočkin La-7 Profipack - Eduard (01.12.2010)
1/48 Vought F-156V Vindicator in French Navy service - stavební recenze (29.11.2010)
1/48 Suchoj Su-22M-4 Fitter - Limited edition Eduard (27.11.2010)
1/72 Hawker Hurricane Mk.IV - AZ Model (25.11.2010)
1/48 Heinkel He-51B-2 (W) "Float Plane" (23.11.2010)
1/72 F-82G Twin Mustang - MPM Production (16.11.2010)
1/72 L-60 Brigadýr a L-60F Brigadýr od AZ Model (11.11.2010)
1/48 P-39 Airacobra over New Guinea - Eduard (07.11.2010)
1/72 X-15A-2 "With Dummy Scramjet" od firmy MPM Production (30.10.2010)
1/72 P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" - Special Hobby (26.10.2010)
1/72 Nakajima Ki-115 Tsurugi (What-if) (24.10.2010)
1/48 Nieuport Ni-17 ProfiPACK - Eduard (12.10.2010)
1/32 Nakajima Ki-27 Nomonhan Aces Special Hobby (10.10.2010)
1/72 Avia B-534 II a IV od HR model (08.10.2010)
1/72 Sabre F-86K, Azur (04.10.2010)
1/72 IA-58 A Pucara "In Foreign Service", Special Hobby (30.09.2010)
1/48 Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (26.09.2010)
1/72 Kawasaki Ki 78a "Ken" AZmodel - stavba (22.09.2010)
1/48 Fokker D.VII MÁG Dual combo Eduard - stavební recenze (20.09.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby + doplňky od HGW - Stavba (16.09.2010)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (11.09.2010)
1/48 Albatros D.III OEFFAG 253, Eduard (09.09.2010)
1/72 Ki-115 Tsurugi, Special Hobby (03.09.2010)
1/72 Avia Ba. 122, RS Models (30.08.2010)
1/72 Avia Ba-122 (verzia s motorom Rk 17), RS models (28.08.2010)
1/48 Suchoj Su-22/Su-17M3 Fitter - Limited edition Eduard (20.08.2010)
1/48 Polikarpov UTI-4 AML48024 konverzní set určený pro stavebnici Eduard (18.08.2010)
1/32 Mitsubishi A5M2b Claude "Over China", Special Hobby (16.08.2010)
1/48 Průzkumné přídě pro IAF Mirage IIICJ - AML (12.08.2010)
1/32 L-29A Delfín Akrobat - HpH models (10.08.2010)
1/72 S-70B-2 Seahawk RAN early, S-70B-6 Greek variant with FLIR, konverzní sady Armycast (29.07.2010)
1/72 Gloster Meteor Mk.III - MPM production (27.07.2010)
1/72 A-20B Havoc "MTO", MPM Production (25.07.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk.Vc "RAAF service", Special Hobby (19.07.2010)
1/72 Modely vrtulníků řady H-500 od AZ model (17.07.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby (15.07.2010)
1/48 Breda Ba. 65/A.80 - Special Hobby (13.07.2010)
1/72 Kawasaki Ki-78 „Ken“ 2 in 1, AZ model (07.07.2010)
Novinky firmy RS models na červenec 2010 (03.07.2010)
1/48 Lavočkin La-5FN UTI (26.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby - stavební recenze (22.06.2010)
1:32 KATAPULT pro ARADO Ar-196 HpH models (21.06.2010)
1/32 ARADO Ar-196 HpH models (20.06.2010)
Doplňky na modely firem AZ models a RS models od firmy AP modely (16.06.2010)
1/72 Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" MPM production (15.06.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I Prototyp Special Hobby - stavební recenze (13.06.2010)
1/48 Eduard Brassin pro F-16 Tamiya kit (08.06.2010)
1/48 Vought V-156F Vindicator in French Navy service, Azur (02.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby (30.05.2010)
1/48 Zlín Z-50 L, LA, LS a Zlín Z-50 M, AZ model (28.05.2010)
1/48 Martin Maryland Mk. I/II, Special Hobby (24.05.2010)
1/48 Messerschmit Bf-110G-4 Weekend - Eduard (22.05.2010)
1/48 Macchi Mc 200 Saetta, Italeri (20.05.2010)
1/48 Fw 190D-11/D-13 DUAL COMBO Profipack (19.05.2010)
1/72 Gloster Meteor PR. Mk. 10 „High Reconnaissance Plane“ MPM Production (17.05.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby (16.05.2010)
1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur (13.05.2010)
1/48 Eduard Fokker D.VII MÁG Dual Combo (09.05.2010)
1/72 EH 101 Merlin HM.1 (04.05.2010)
1/48 Gloster E.28/38 Pioneer (SH) stavební recenze (02.05.2010)
1/32 Messerschmitt Bf 109E-7 Trop (30.04.2010)
1/72 - Westland Whirlwind F Mk. I “Cannon Fighter” od Special Hobby (28.04.2010)
1/72 L-39C od Eduardu (27.04.2010)
1/48 Nové doplňkové sety od SBS Model (27.04.2010)
1/48 Fiat G-55A Post war service Special Hobby (22.04.2010)
1/72 DECARLI model Evektor EV-97 "CIVIL" (18.04.2010)
1/72 Westland Whirlwind FB Mk.I „Fighter-Bomber“ Special Hobby (16.04.2010)
1/72 Breda Ba.88 Lince, Special Hobby - preview (14.04.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk. VC "Czechoslovak Squadron" (12.04.2010)
1/48 Eduard Focke Wulf Fw 190D-9 ProfiPACK - stavební recenze (08.04.2010)
1/72 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (03.04.2010)
1/48 Morane Saulnier Limited Edition od Special Hobby - preview (31.03.2010)
1/48 Special Hobby SH48068 - Fiat Br. 20 Cicogna - stavební recenze (30.03.2010)
1/32 Morane-Saulnier MS.406C.1 od Special Hobby (27.03.2010)
1/48 Su-7BKL/BMK od Eduardu (22.03.2010)
1:32 Eduard Bf-109E-1 Stavební recenze (20.03.2010)
1/48 Fokker D.VII od Eduardu (18.03.2010)
1/48 Hanriot HD.1 od Eduardu (17.03.2010)
1/48 Messerschmitt Bf 110D-3 od Cyber Hobby (14.03.2010)
1/32 Bloch MB 152C.1 "Battle of France" od Azuru (12.03.2010)
1/72 DB-8 od MPM production (05.03.2010)
1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard (04.03.2010)
1/48 Gloster E.28/39 Pioneer „late version“ od Special Hobby (15.02.2010)
1/72 Nakajima Ki-43-II Ko Hayabusa (Oscar) od Special Hobby (11.02.2010)
1/72 Junkers W34Hi od Special Hobby (09.02.2010)
1/72 Bermuda Mk.I od Special Hobby (29.01.2010)
1/72 BV-155V-1 Karawanken od Special Hobby (27.01.2010)
1/72 Vickers Wellingon Mk. IC "Reissue 2009" od MPM Production. (24.01.2010)
1/48 T-2C Buckeye od TwoBobs (23.01.2010)
1/48 F-100C Super Sabre od Trumpeteru (22.01.2010)
1/32 Dewoitine D.520 "Hi-tech detailed interior" od Azuru. (17.01.2010)
1/72 Supermarine Spitfire PR XIX od Airfixu (13.12.2009)
1/48 Fairey Fulmar NF Mk.II od MPM Production (09.12.2009)
1/48 BAC Lightning II od Eduardu (03.12.2009)
1/48 F2G Supercorsair od Special Hobby (29.11.2009)
1/72 Sea Harrier FA.2 „Hi-Tech“ od MPM (24.11.2009)
1/72 Blackburn Roc Mk.I od Special Hobby (03.11.2009)
1/48 Fairey Albacore Mk.1 od Special Hobby (02.10.2009)
1/48 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (29.09.2009)
1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby (28.09.2009)
1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby (25.09.2009)
1/48 Douglas D-558-1 Skystreak od Special Hobby (21.09.2009)
1/32 LVG C.VI od Wingnut Wings - preview (01.05.2009)
1/48 Nieuport 10 od Special Hobby - preview (04.04.2009)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (14.11.2008)
1/32 Special Hobby Morane-Saulnier Type N "RFC Service" (22.08.2008)
Připravované modely Special Hobby (16.08.2008)
1/48 Tamiya A6M5/5a Zero Fighter (Zake) (11.07.2008)
1/72 Profiline L-13 Blaník (23.06.2008)
1/48 Trumpeter C-47A Skytrain (16.06.2008)
1/48 Special Hobby D-558-1 Skystreak (12.06.2008)
1/32 Hasegawa P-40E Warhawk (12.06.2008)
1/72 Special Hobby D-558-2 Skyrocket (10.06.2008)
1/48 AZ Model Fairey Firefly F.1 (05.06.2008)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (21.05.2008)
1/48 Trumpeter Mig-3 Late Type (19.05.2008)
1/48 Tamiya F-16C [Block 25/32] Fighting Falcon ANG (23.04.2008)
1/32 Trumpeter P-47N Thunderbolt (21.04.2008)
1/48 Trumpeter Hawker Sea Fury FB.11 (21.04.2008)
1/48 Hasegawa J35F/J Draken (03.04.2008)
1/72 MPM Production Wellington Mk.II "Merlin-powered Wimpy" (27.03.2008)
1/72 Special Hobby Ju-87A Stuka a Blenheim MK.IVF (11.03.2008)
1/48 Special Hobby Fokker D.XXI (update) (04.02.2008)
Novinky Planet Models (21.01.2008)
1/48 Tamiya Fiseler Fi156C Storch (27.12.2007)
1/72 Hasegawa B-24D Liberator (20.12.2007)
1/32 Trumpeter P-51B Mustang (20.12.2007)
1/32 Trumpeter Me 262B-1a/U1 Night Fighter (20.12.2007)
1/48 Hasegawa Ki-45 Kai Koh Toryu (Nick) w/ Isuzu TX40 Fuel Truck (14.12.2007)
1/32 Best Choice Heinkel He 162A-2 (01.12.2007)
1/72 Special Hobby X-1A/D "Second Generation" (01.12.2007)
1/72 Special Hobby D-558-1 Skystreak (update) (01.12.2007)
1/72 Special Hobby A-20G Havoc (update) (29.11.2007)
1/48 AZ Model F3H-2N / 2 "short tail" Demon (23.11.2007)
1/48 Special Hobby Avro Anson Mk.I. "Colorful Annie" (02.11.2007)
1/48 Trumpeter F9F-3 Panther (26.10.2007)
1/32 Dragon F-6D Mustang (24.10.2007)
1/72 Special Hobby CH-37 (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (update) (19.09.2007)
Srpnové modely firmy MPM Production (Update) (11.09.2007)
1/48 Hobby Boss F/A-18C/D Hornet (27.08.2007)
1/72 Trumpeter F-105D Thunderchief (21.08.2007)
1/32 Special Hobby P-39D Airacobra (15.08.2007)
1/32 Trumpeter F-100D Super Saber (update) (09.08.2007)
1/32 Trumpeter F6F-5N Hellcat (03.08.2007)
1/32 Hasegawa Kawasaki KI-61 Hien Type I-Hei (15.06.2007)
1/32 Trumpeter P-47D Tunderbolt `Razorback` (UPDATE) (13.06.2007)
Novinky firmy Trumpeter na říjen 2007 (07.06.2007)
1/35 Dragon UH-1D Huey (28.05.2007)
1/32 Hasegawa Fw 190A-7 (23.05.2007)
1/32 Special Hobby Nieuport Nie 11 Bébé (16.05.2007)
1/48 Special Hobby Blackburn Skua / Roc (15.05.2007)
1/72 Special Hobby Avro Anson Mk.I "Late Version in RAF Service" (06.05.2007)
1/72 Special Hobby PV-2 Harpoon (06.05.2007)
1/32 Hasegawa P-47D Thunderbolt (19.04.2007)
1/72 Azur Dewoitine D.373/376 (11.04.2007)
1/48 Azur Potez 630 (02.04.2007)
1/48 Tamiya F-16CJ (Block 50) (26.03.2007)
1/32 Trumpeter F-100 a F6F Hellcat (26.03.2007)
1/24 Trumpeter Hawker Hurricane Mk I (22.02.2007)
Na noční oblohu s Hasegawou (24.01.2007)
1/48 Trumpeter F9F-2 Panther (18.01.2007)
1/72 Tamiya F4U-1A Corsair (22.12.2006)
1/72 Hasegawa B-26B/C Marauder (22.12.2006)
1/48 Hobby Boss Mirage IIIC/IIICJ (21.12.2006)
1/48 Trumpeter Wellington Mk3 (19.12.2006)
1/48 Academy F-14A Bombcat (14.12.2006)
1/48 Classic Airframes B-57B Canberra (14.12.2006)
1/48 Dragon Me-163B Komet w/Engine (08.12.2006)
1/48 Hasegawa P-39Q/N AiraCobra (08.12.2006)
1/48 Special Hobby F2G Super Corsair (28.11.2006)
1/48 MPM Production He 177A-5 Hi-tech (update) (28.11.2006)
1/48 Academy CH-46A/D "U.S. MARINES-VIETNAM" (10.11.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (08.11.2006)
1/48 Special Hobby Barracuda Mk.5 (12.10.2006)
1/48 Azur A051 Loire 130M (12.10.2006)
1/72 Meteor FR.Mk9 (update) (10.10.2006)
1/18 HPH B-17F Nose (02.10.2006)
1/72 Tamiya F4U-1 Bird Cage Corsair (29.09.2006)
1/72 Trumpeter Gannet AS.Mk1/4 (23.09.2006)
1/48 Trumpeter Wyvern S.4 (17.09.2006)
1/32 Revell Hawker Hunter F. MK.6 (08.09.2006)
1/32 Hasegawa Ju87D Stuka (28.08.2006)
1/72 Academy SB2C-4 HELLDIVER "SPECIAL EDITION" (17.08.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (09.08.2006)
1/48 Hasegawa Bell P-400 Airacobra (03.08.2006)
1/72 Hasegawa Junkers Ju88A-4 (27.07.2006)
1/48 Italeri B-25C/D Mitchell (25.07.2006)
1/32 Special Hobby F2A-2 Buffalo (18.07.2006)
1/32 Trumpeter SBD 3/4/A-24A Dauntless (05.07.2006)
1/32 Tamiya Zero Fighter Type21 (23.06.2006)
1/48 Hasegawa Fw190A-4 (15.06.2006)
1/48 Dragon He-162 MISTEL (13.06.2006)
1/48 Hasegawa F-104DJ Start Fighter J.A.S.D.F. (08.06.2006)
1/32 Trumpeter SBD 1/2 Dauntless (návod) (31.05.2006)
1/48 Trumpeter Vickers Wellington Mk IC / III (27.05.2006)
1/72 Special Hobby F2A-3 Buffalo "Defender of Midway" (25.05.2006)
1/48 Italeri MiG-23 Flogger (05.05.2006)
1/72 MPM Production Lockheed Hudson (05.05.2006)
1/72 MPM Production Fokker D.XXI 4.sarja "Slot Less Wing" (04.05.2006)
1/32 Trumpeter A-7D Corsair II (02.05.2006)
1/48 Academy CH-53E Super Sea Stallion (27.04.2006)
1/48 Tamiya He-162 Salamander (update) (26.04.2006)
1/72 Italeri SM.79 Sparviero I Serie (24.04.2006)
1/72 Revell Supermarine Walrus Mk. I (22.04.2006)
1/72 Italeri Fiat CR.42 Falco (20.04.2006)
Francouzký Jestřáb (13.04.2006)
1/72 Hasegawa Draken Austrian A.F. Farewell Special (28.03.2006)
1/48 Avia B.35 - CMK Planet Models (update) (24.03.2006)
1/72 Academy F-8P Crusader (20.03.2006)
1/48 Dragon Ta154 Moskito 3in1 (16.03.2006)
1/32 Hasegawa Ki-84 Type 4 Hayate Type Otsu (12.03.2006)
1/32 Trumpeter MIG-29K ?Fulcrum?Fighter (12.03.2006)
1/32 Hasegawa Fw190A-6 Checker Nose (14.02.2006)
1/35 Trumpeter CH-47A/D Chinook (19.01.2006)
1/48 Classic Airframes Messerschmitt Bf 109 A (19.01.2006)
1/48 Hasegawa F-104S StarFighter 50th Anniversary (17.01.2006)
1/48 Revell Spirit of St. Louis (16.01.2006)
1/48 Italeri F-4J Phantom II (28.12.2005)
1/72 Italeri B-26K Counter Invader (21.12.2005)
1/32 Hasegawa Ju87G Stuka 'Kannonenvogel' (19.12.2005)
1/48 Tamiya P-47M Thunderbolt (15.12.2005)
1/72 Trumpeter TU-160?BLACKJACK?BOMBER (14.12.2005)
1/72 Hasegawa Lancaster Mk.III Dambusters (08.12.2005)
1/72 Curtiss SB2C-4 Helldiver Academy (07.12.2005)
1/32 Trumpeter Mig-29M Fulcrum (15.11.2005)
Novinky Revell (update) (13.11.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18E Super Hornet (11.11.2005)
1/48 Hasegawa Fieseler&Skoda FiSk 199 (07.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-1C Helldiver (04.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-4 Helldiver (04.11.2005)
1/48 Hasegawa Fw-190A-3 (31.10.2005)
1/32 Trumpeter Me 262 A-2a (31.10.2005)
1/32 Trumpeter A-7E Corsair II (26.10.2005)
1/48 Tamiya Focke Wulf Fw190A-8/R-2 (21.10.2005)
1/48 Academy CH-46D/HH-46D Sea Knight "USN" (21.10.2005)
1/72 Hasegawa He-111 H-16 (18.10.2005)
1/48 Revell Spitfire Mk. IX / XVI (10.10.2005)
1/48 Classic Airframes Bf 109 (26.09.2005)
1/48 Hasegawa Focke-Wulf Fw 190A-3 (11.09.2005)
1/48 Revell Mig-15bis (06.09.2005)
1/72 Lockheed P-38J Lightning (29.08.2005)
1/48 Italeri Grumman TBF/TBM 1 Avenger (22.08.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18F Super Hornet (29.07.2005)
1/72 Hasegawa Avro Lancaster B.I/B.III (26.07.2005)
1/32 Trumpeter Messerschmitt Me 262A (19.07.2005)
1/32 Polikarpov I-16 Type 10/17 (19.07.2005)
1/48 F/A-18E Super Hornet (14.07.2005)
1/48 Focke Wulf Fw200 C-4 Condor (30.06.2005)
1/72 Nakajima Ki-43-III AML (28.06.2005)
F/A-18D Hornet 'Night Attack' (25.06.2005)
1/48 Revell F4U-7 Corsair (22.06.2005)
1/72 Sopwith 2F1 Camel ("Ships Camel") Roden (20.06.2005)
1/48 Brewster Model 239 Buffalo (18.06.2005)
1/72 Italeri Jaguar T.2 (15.06.2005)
Diorama Set Eurofighter Typhoon & Shelter (11.06.2005)
1/72 Jermolajev Jer-2 A-Model (10.06.2005)
1/48 Classic Airframes Buffalo F2A-1 a Model 239 (08.06.2005)
Focke Wulf Fw 200 1/48 Trumpeter (27.05.2005)
Ju-87 G-2 (18.05.2005)
1:48 F2A-3 Buffalo ?Battle of Midway? Special hobby (12.05.2005)
1/72 Wyvern S.4 Trumpeter (09.05.2005)
1/72 Revell Mil Mi-8T (08.05.2005)
1/48 F.M. Handley Page Halifax (02.05.2005)
Accurate Miniatures 1/48 SB2U Vindicator (28.04.2005)
Heinkel He 70 G-1 "Blitz" (28.04.2005)
1/32 F-16 Falcon - Academy (27.04.2005)
1/72 AV-8B Harrier II Plus - Hasegawa (26.04.2005)
1/72 Westland Wywern Trumpeter (25.04.2005)
1/48 Fiat CR.42 LW Italeri (21.04.2005)
Curtiss P-40K-5 Warhawk (19.04.2005)
HH-53C "Jolly Green Giant" (14.04.2005)
Roden 1/48 OV-1B Mohawk (14.04.2005)
1/72 A-Model Jermolajev Jer-2 (13.04.2005)
Macchi 202 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
F6F-3 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
Srovnání modelů P-40 Hasegawa a Eduard (07.04.2005)
1/32 Fokker Dr.I Roden (07.04.2005)
P-400 Air a Cutie (06.04.2005)
1/72 RN Westland Wyvern S-4 (05.04.2005)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Jaroslav 'Tango' Hátle | Vydáno dne 08. 08. 2010 | 4306 přečtení | Počet komentářů: 455 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server