Letadla

1/72 P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" - Special Hobby

Náhled do krabičky stavebnice P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks" od firmy Special Hobby v měřítku 1/72.Jestřábi nad Guadalcanalem

Petr Bunda

Model: P-40F Warhawk "Guadalcanal Hawks"
Výrobce: Special Hobby
Měřítko: 1/72
Materiál: plast
Katalogové číslo: SH72149

Historie:
Curtiss P-40F Warhawk vznikl zástavbou licenčně vyráběného motoru Rolls-Royce Merlin místo motoru Allison montovaného v předchozích typech P-40. Od verze F-5 byl prodloužen trup. P-40F je proslavený především nasazením za druhé světové války v severní Africe. Méně známá je jeho služba v Tichomoří, která inspirovala Special Hobby k produkci stavebnice pod názvem "Guadalcanal Hawks".

Stavebnice:
Warhawky s Merlinem jsou v měřítku 1/72 zatím mimo zájem výrobců modelů, a tak se atraktivní předlohy ujala po letech opět společnost MPM, nyní pod značkou Special Hobby. První ztvárnění (P-40F/L upgraded kit 72122) jsem si před lety vyzkoušel, když jsem postavil ještě štětcovaného Warhawka 316. perutě z Foggie v odlehčené verzi "L". Teď se mi dostala do rukou nová stavebnice, tentokrát s obtisky na velmi zajímavé Warhawky z Guadalcanalu. Kamufláže z Afriky a Itálie se mi líbí sice pořád víc, ale tohle je ještě větší exotika.

Na krabici je hezky vyobrazen letící Warhawk "Destitute Prostitute". Osobně se mi jeví jako nějak "zdrclý" na délku, ale to je možná jen dojem. Malba však není pro většinu modelářů podstatná, důležitý je obsah klasicky otevírané krabice. V tomhle ohledu připisuju velké plus. Doufám, že tyto krabice nahradí postupně všechny ty nepraktické a bočně otevírané.

Obsah stavebnice:
Podívejme se tedy, co se v kartonové krabici ukrývá. Nalezneme v ní tři rámečky s díly z šedého plastu, jeden rámeček z plastu čirého, plíšek s fotoleptanými díly, film s přístrojovou deskou a obtiskový aršík. Sedačka na mě vypadla samostatně. Obtisky a čiré díly jsou zabaleny zvlášť, a tak prakticky nehrozí poničení. Stavebnice umožňuje výběr ze sedmi kamufláží. Nad otevřenou krabicí můžeme rozjímat o jedné ze tří podob Destitute Prostitute s číslem 111 na krytu motoru, Warhawku s číslem 102 nazvaném Miss Alma, o zubatém s číslem 209 a o dvou podobách čísla 208 také s žraločí tlamou.

Návod
Návod
Návod

Návod
Návod
Návod

Jednotlivé díly jsou odstříknuty v poměrně dobré kvalitě, ale o dokonalosti nelze mluvit. Například na svislé ocasní ploše jsou na levé straně mírné vtaženiny stejně jako na přední části motorového krytu. Na dílech jsou malé otřepy. Rytí je jemné a až na výjimky dobře provedené. Prorýt a zvýraznit vyžadují podle mého názoru křidélka. Broušení je třeba na levé horní straně křídla, kde jsou u odtokové hrany vystouplé linky, patrně stopy po škrábancích na formě. Začištění budou potřebovat i otvory pro vyhazování nábojnic. Kola hlavního podvozku by si zasloužila mnohem lepší zpracování třeba i ve formě PUR odlitku, jestliže výrobce není schopen vylisovat kolo s adekvátním vzorkem (stavebnice má skoro neznatelný), vcelku (dvě poloviny) a čistě (nepatřičné výstupky mezi diskem a pneu). Na kolech jsou kolíky po vyhazovačích, které se musí odřezat. Čiré díly mají drobné otřepy, jsou bez bublinek, kazů a škrábanců a jsou dostatečně průhledné.

Porovnání s podklady:
Při porovnávání modelu s podklady, a to zejména s publikací nakladatelství MBI "Curtiss P-40", D&S P-40 part 2 a fotografiemi z Internetu např. zde a nebo zde jsem shledal další nedostatky či nepřesnosti:

 1. malá dvířka na boku trupu (cca o 1 mm na výšku i šířku) a s tím spojené posunutí rytí
 2. v návodu není řešený stožárek antény nakreslený u kamufláže "F" stejně jako přesné umístění antén – sloupek antény ve stavebnici nenalezen
 3. vyklápěcí světlo pro přistání a pojíždění na spodní části levého křídla zůstalo jen naryto a mezi čirými díly ho nikdo nenajde, identifikační světlo za přistávací klapkou pravého křídla model neznázorňuje vůbec
 4. vrtule s úzkými listy působí nevěrohodně na první pohled, a tak mě ani nepřekvapil rozpor s výkresy v MBI
 5. otvory na pohyblivé části svislé ocasní plochy (závěs směrovky) nejsou znázorněny, narytí je mimo realitu (na předchozím modelu to dopadlo lépe)
 6. vyvažovací ploška je ve spodní části směrovky na pohled krátká, což souvisí podle výkresu se zploštěním jejího oblouku
 7. chybí překryt palubní desky, který je správně nakreslen na krabici a byl i v předcházející stavebnici P-40F/L
 8. šachty pro podvozky umožňují průhled do trupu na podlahu pilotního prostoru a spáru křídlo-trup, nemají žádné bočnice
 9. chybí rytí na motorovém krytu (dvě podélné dlouhé spáry na horní části krytu, krátká spára před výfuky
 10. výrobce neupozornil na odvrtání děr (vstupů vzduchu do kabiny) v kořenech křídla
 11. na čelním štítku není zpětné zrcátko
 12. horní část motorového krytu je více vydutá než jak znázorňují výkresy a fotografie
 13. zaměřovač má být na držáku a ne přímo u přístrojové desky
 14. sedačka bývala v barvě plechu, nikoliv interiéru, jak uvádí návod. Prolisy nejsou znázorněny patrně kvůli technologii (PUR odlitek by to vyřešil)
 15. pedály řízení jsou vylisovány s viditelnými nepřesnostmi (asymetrie držáků, zalití spoje pedál-držák)
 16. nebylo pamatováno na velkou páku nouzového čerpadla hydrauliky v kabině nejsou znázorněný výrazné lišty nad bočnicemi kabiny
 17. "kulomety" v náběžné hraně jsou příliš blízko sebe, umístění nesouhlasí osově s otvory pro vypadávání nábojnic (tenhle úlet měl v jiné variantě i model 72122)
 18. "kulomety" mají nemodelové ztvárnění – jsou to jen boule bez hlavní, navíc bez kapkovitého napojení ve spodní části
 19. vyvažovací ploška na klapce pravé poloviny křídla byla pod rozlišovací schopnost výrobce, a tak prostě není
 20. Special Hobby asi nechtěl zatěžovat modeláře lepením pitotovy trubice na levou polovinu křídla, když ji pořád ulamují, a tak se o ní stavební návod nezmiňuje a mezi díly není, ačkoliv je zobrazena na bokorysu v návodu i na schématech zbarvení
 21. bílé světlo na svislé ocasní ploše je níže než má být o 1 mm (dle MBI), světlo na hřbetu trupu chybí
 22. na spodní straně zadní části trupu chybí aerodynamický kryt odvodu (nezjistil jsem čeho) od baterie
 23. u kamuflážního schématu "C" má přední bílý pruh přes trup navazovat na křídelní, nekončí na kořeni křídla jak uvádí plánek (obrázek na krabici je vpořádku)
 24. Destitute prostitute nemá probrání za výfuky, obdobně na fotografii č.208 není také vidět
 25. u čísla 208 jsou fotograficky doloženy zuby žraločí tlamy i v horní části vstupu vzduchu do chladiče (obtisky je nenabízí) a také hřbetní anténa (toto se ale samozřejmě mohlo lišit v různých obdobích)
 26. horní linie okének za kabinou má mít větší sklon oproti podélné ose – nevytvořil by se tak nepřirozeně ostrý oblouk v zadní horní části
 27. pod levým bočním okénkem chybí znázornění kruhového výstražného klaksonu podvozku (nakreslen i na bokorysu v úvodu návodu)
 28. na pravé straně motorového krytu chybí krytka a malý vstup vzduchu pod výfuky (viz např. zde, kde jsou vidět i další detaily)
 29. přední část vstupu do chladiče je posunuta o 0,5 mm dále od předku, což se může zdát jako nepatrnost, ale na proporcích se to projeví – starý model 72122 si v tomto rozumí s podklady lépe
 30. pod klapkami za chladičem se nabízí pohled do prázdných děr
 31. fotografie z Guadalcanalu ukazují přídavné nádrže se špičatým koncem, neobjevil jsem žádnou znázorňující provedení, které je ve stavebnici (se zploštěnou zadní částí)
 32. výfuky tvaru "fishtails" jsou znázorněny nepřesvědčivě jako slepenec šesti zaoblených útvarů, druhý (trubkový) typ výfuků užívaný na efkách není ve stavebnici. Zda je nosil některý stroj z nabízených kamufláží, nejsem ale schopen doložit. Dvě příčky v otvoru pro výfuky nejsou řešeny, což nemá ostatně ani Academy. Podobně jako kola by si tedy i výfuky zasloužily zpracování, které by bylo přesnější, čistější a více se přibližující předloze (např. jako PUR odlitek).

Detaily:
Pilotní prostor je velmi slušně vybaven. Vlepovací bočnice jsou vylisovány i s krabicemi schránek a přístrojů. Stavebnice dále obsahuje i zadní přepážku, sedačku, opěrku hlavy, pedály, knipl a přístrojovou desku. Vybavení kabiny umožňují vylepšit i díly z plechu (upínací pásy, přístrojová deska). Škoda, že do plíšku nebyly vtěsnány žádné páky a ovladače na dovybavení boků. Nezbývá tak nic jiného než svépomoc nebo vyrabování jiných plechů. Zaměřovač je z čirého plastu.

Sestavitelnost:
Pokud se týká základní sestavitelnosti, jeví se po zkušebním zkompletování jako relativně dobrá (zvláště při srovnání s jinými stavebnicemi obdobného typu), ale nadšení nevzbudí. Spojení křídla a trupu vyžaduje před lepením mírné zabroušení a následně dotmelení, ale nejedná se vůbec o žádné brutální úpravy. Napojení křídlo-trup však není ani pak bez mezery ani schodu a bude vyžadovat další broušení, tmelení a zase broušení. Vodorovné ocasní plochy s otřepy na styčné ploše a nepasujícími kolíky vyžadují větší trpělivost při spasování. Schůdek vznikl u spojení kýlovky a trupu, což sice není žádná tragédie, ale musí se zase brousit, tmelit, brousit a obnovit rytí. Na spodní části trupu má křídlo na odtokové hraně jiný sklon než trup, na který se má přilepit, a proto lze doporučit podlepení destičkou, aby se další úpravy tohoto místa obešly bez propadů a praskání. Posuvný překryt kabiny kvůli tloušťce materiálu 0,9 mm nelze usadit (stejně jako u Academy) do správné polohy. Čelní štítek a boční okna po decentním zabroušení a několikerém vyzkoušení "na sucho" sedí.

Dekály:
Obtisky pro atraktivní kamufláže vytiskl AVIPRINT a jeví se jako velmi kvalitní.

Dekály

Závěr:
A co napsat na závěr? Podle mého názoru výrobce udělal sérii drobných a většinou vzhledem k dostupnosti podkladů zcela zbytečných pochybení, které stavbu co nejvěrnější zmenšeniny Curtissu s Merlinem zrovna neulehčí. Stavebnici P-40F - pokud je mi známo - v tomhle měřítku nikdo další nedělá, a tak kdo ho musí mít ve své sbírce, má jednoznačně vyřešeno. Ti ostatní se zájmem o P-40 si asi budou nejspíš klást otázku, zda cena 410,- Kč ještě odpovídá obsahu hezké krabice.

Petr Bunda, KPM Kaznějov

Redakce Modelwebu děkuje firmě MPM Production za poskytnutí vzorku k recenzi.


Související články:
1/48 kola a vykrývací masky na Macchi MC.200 Saetta od firmy Aires (27.02.2011)
1/72 PV-2 Harpoon "PWFS" Special Hobby (25.02.2011)
Vykrývací masky a obtisky na Spitfire Mk IX od firmy AML na měřítka 1/48 a 1/32 (21.02.2011)
AH-64 Apache – detailní a konverzní sady ArmyCast M&M (19.02.2011)
Vykrývací masky na Bf-109G-6 od firmy AML pro měřítka 1/72, 1/48, 1/32 (17.02.2011)
1/32 Doplňky pro P-40E na od CMK (30.01.2011)
1/72 Mil Mi-24V/VP Hind E Zvezda (26.01.2011)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (stavební recenze) (22.01.2011)
1/72 Supermarine Sea Otter Mk.I/ASR Mk.II "Foreign service" a Supermarine Sea Otter ASR Mk.II "FAA Post war service" od firmy Azur (15.01.2011)
1/72 P-40F/L Warhawk & Kittyhawk Mk. IIA "RAF and FAFL" od Special Hobby (13.01.2011)
1/48 Fockewulf Fw-190D JV-44 Limited Edition Dual Combo - Eduard (11.01.2011)
1/72 Flettner Fl-282B-0 a Fl-282B-2 od firmy RS models (09.01.2011)
1/48 IL-10 Special Hobby (05.01.2011)
1/32 Caudron C.714 firmy Azur (03.01.2011)
1/48 Zlin Z-50LA, AZ model stavebni recenze (27.12.2010)
1/72 Spitfire Mk. 22, Mk. 24, Seafire Mk. 46 firmy Admiral (25.12.2010)
1/48 Vánoce po Italsku (23.12.2010)
1/72 Fiat G.50 "Freccia over Finland" - AML (21.12.2010)
1/48 Aires a Quickboost sady pod drobnohledem ... (19.12.2010)
1/72 MiG-17F srovnání stavebnic AZ Model a Bílek (07.12.2010)
1/48 F-15 "Speed Brake" - Resin Art (05.12.2010)
1/48 Stavba Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (03.12.2010)
1/48 Lavočkin La-7 Profipack - Eduard (01.12.2010)
1/48 Vought F-156V Vindicator in French Navy service - stavební recenze (29.11.2010)
1/48 Suchoj Su-22M-4 Fitter - Limited edition Eduard (27.11.2010)
1/72 Hawker Hurricane Mk.IV - AZ Model (25.11.2010)
1/48 Heinkel He-51B-2 (W) "Float Plane" (23.11.2010)
1/72 F-82G Twin Mustang - MPM Production (16.11.2010)
1/72 L-60 Brigadýr a L-60F Brigadýr od AZ Model (11.11.2010)
1/48 P-39 Airacobra over New Guinea - Eduard (07.11.2010)
1/72 X-15A-2 "With Dummy Scramjet" od firmy MPM Production (30.10.2010)
1/72 Nakajima Ki-115 Tsurugi (What-if) (24.10.2010)
1/48 Nieuport Ni-17 ProfiPACK - Eduard (12.10.2010)
1/32 Nakajima Ki-27 Nomonhan Aces Special Hobby (10.10.2010)
1/72 Avia B-534 II a IV od HR model (08.10.2010)
1/72 Sabre F-86K, Azur (04.10.2010)
1/72 IA-58 A Pucara "In Foreign Service", Special Hobby (30.09.2010)
1/48 Supermarine Seafire Mk. II. "Torch & Avalanche" - Special Hobby (26.09.2010)
1/72 Kawasaki Ki 78a "Ken" AZmodel - stavba (22.09.2010)
1/48 Fokker D.VII MÁG Dual combo Eduard - stavební recenze (20.09.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby + doplňky od HGW - Stavba (16.09.2010)
1/48 Suchoj Su-25K Frogfoot – Eduard limited edition (11.09.2010)
1/48 Albatros D.III OEFFAG 253, Eduard (09.09.2010)
1/72 Ki-115 Tsurugi, Special Hobby (03.09.2010)
1/72 Avia Ba. 122, RS Models (30.08.2010)
1/72 Avia Ba-122 (verzia s motorom Rk 17), RS models (28.08.2010)
1/48 Suchoj Su-22/Su-17M3 Fitter - Limited edition Eduard (20.08.2010)
1/48 Polikarpov UTI-4 AML48024 konverzní set určený pro stavebnici Eduard (18.08.2010)
1/32 Mitsubishi A5M2b Claude "Over China", Special Hobby (16.08.2010)
1/48 Průzkumné přídě pro IAF Mirage IIICJ - AML (12.08.2010)
1/32 L-29A Delfín Akrobat - HpH models (10.08.2010)
1/72 Hughes MD-500E, AZ model (08.08.2010)
1/72 S-70B-2 Seahawk RAN early, S-70B-6 Greek variant with FLIR, konverzní sady Armycast (29.07.2010)
1/72 Gloster Meteor Mk.III - MPM production (27.07.2010)
1/72 A-20B Havoc "MTO", MPM Production (25.07.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk.Vc "RAAF service", Special Hobby (19.07.2010)
1/72 Modely vrtulníků řady H-500 od AZ model (17.07.2010)
1/48 Focke Wulf Fw-190 A-6 "Early Sturmbirds" Special Hobby (15.07.2010)
1/48 Breda Ba. 65/A.80 - Special Hobby (13.07.2010)
1/72 Kawasaki Ki-78 „Ken“ 2 in 1, AZ model (07.07.2010)
Novinky firmy RS models na červenec 2010 (03.07.2010)
1/48 Lavočkin La-5FN UTI (26.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby - stavební recenze (22.06.2010)
1:32 KATAPULT pro ARADO Ar-196 HpH models (21.06.2010)
1/32 ARADO Ar-196 HpH models (20.06.2010)
Doplňky na modely firem AZ models a RS models od firmy AP modely (16.06.2010)
1/72 Boston Mk.III "RAF & SAAF Service" MPM production (15.06.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I Prototyp Special Hobby - stavební recenze (13.06.2010)
1/48 Eduard Brassin pro F-16 Tamiya kit (08.06.2010)
1/48 Vought V-156F Vindicator in French Navy service, Azur (02.06.2010)
1/72 Ju-87A Stuka Special Hobby (30.05.2010)
1/48 Zlín Z-50 L, LA, LS a Zlín Z-50 M, AZ model (28.05.2010)
1/48 Martin Maryland Mk. I/II, Special Hobby (24.05.2010)
1/48 Messerschmit Bf-110G-4 Weekend - Eduard (22.05.2010)
1/48 Macchi Mc 200 Saetta, Italeri (20.05.2010)
1/48 Fw 190D-11/D-13 DUAL COMBO Profipack (19.05.2010)
1/72 Gloster Meteor PR. Mk. 10 „High Reconnaissance Plane“ MPM Production (17.05.2010)
1/72 Westland Whirlwind Mk.I "Different Whirlwind" Special Hobby (16.05.2010)
1/72 Nieuport Delage Ni-D62 od firmy Azur (13.05.2010)
1/48 Eduard Fokker D.VII MÁG Dual Combo (09.05.2010)
1/72 EH 101 Merlin HM.1 (04.05.2010)
1/48 Gloster E.28/38 Pioneer (SH) stavební recenze (02.05.2010)
1/32 Messerschmitt Bf 109E-7 Trop (30.04.2010)
1/72 - Westland Whirlwind F Mk. I “Cannon Fighter” od Special Hobby (28.04.2010)
1/72 L-39C od Eduardu (27.04.2010)
1/48 Nové doplňkové sety od SBS Model (27.04.2010)
1/48 Fiat G-55A Post war service Special Hobby (22.04.2010)
1/72 DECARLI model Evektor EV-97 "CIVIL" (18.04.2010)
1/72 Westland Whirlwind FB Mk.I „Fighter-Bomber“ Special Hobby (16.04.2010)
1/72 Breda Ba.88 Lince, Special Hobby - preview (14.04.2010)
1/48 Supermarine Spitfire Mk. VC "Czechoslovak Squadron" (12.04.2010)
1/48 Eduard Focke Wulf Fw 190D-9 ProfiPACK - stavební recenze (08.04.2010)
1/72 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (03.04.2010)
1/48 Morane Saulnier Limited Edition od Special Hobby - preview (31.03.2010)
1/48 Special Hobby SH48068 - Fiat Br. 20 Cicogna - stavební recenze (30.03.2010)
1/32 Morane-Saulnier MS.406C.1 od Special Hobby (27.03.2010)
1/48 Su-7BKL/BMK od Eduardu (22.03.2010)
1:32 Eduard Bf-109E-1 Stavební recenze (20.03.2010)
1/48 Fokker D.VII od Eduardu (18.03.2010)
1/48 Hanriot HD.1 od Eduardu (17.03.2010)
1/48 Messerschmitt Bf 110D-3 od Cyber Hobby (14.03.2010)
1/32 Bloch MB 152C.1 "Battle of France" od Azuru (12.03.2010)
1/72 DB-8 od MPM production (05.03.2010)
1/48 F6F-5N Hellcat Profipack, Eduard (04.03.2010)
1/48 Gloster E.28/39 Pioneer „late version“ od Special Hobby (15.02.2010)
1/72 Nakajima Ki-43-II Ko Hayabusa (Oscar) od Special Hobby (11.02.2010)
1/72 Junkers W34Hi od Special Hobby (09.02.2010)
1/72 Bermuda Mk.I od Special Hobby (29.01.2010)
1/72 BV-155V-1 Karawanken od Special Hobby (27.01.2010)
1/72 Vickers Wellingon Mk. IC "Reissue 2009" od MPM Production. (24.01.2010)
1/48 T-2C Buckeye od TwoBobs (23.01.2010)
1/48 F-100C Super Sabre od Trumpeteru (22.01.2010)
1/32 Dewoitine D.520 "Hi-tech detailed interior" od Azuru. (17.01.2010)
1/72 Supermarine Spitfire PR XIX od Airfixu (13.12.2009)
1/48 Fairey Fulmar NF Mk.II od MPM Production (09.12.2009)
1/48 BAC Lightning II od Eduardu (03.12.2009)
1/48 F2G Supercorsair od Special Hobby (29.11.2009)
1/72 Sea Harrier FA.2 „Hi-Tech“ od MPM (24.11.2009)
1/72 Blackburn Roc Mk.I od Special Hobby (03.11.2009)
1/48 Fairey Albacore Mk.1 od Special Hobby (02.10.2009)
1/48 CAC CA-9 Wirraway od Special Hobby (29.09.2009)
1/72 YP-59A Airacomet ,,Pre-production version” od Special Hobby (28.09.2009)
1/72 PV-2 Harpoon "US NAVY" od Special Hobby (25.09.2009)
1/48 Douglas D-558-1 Skystreak od Special Hobby (21.09.2009)
1/32 LVG C.VI od Wingnut Wings - preview (01.05.2009)
1/48 Nieuport 10 od Special Hobby - preview (04.04.2009)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (14.11.2008)
1/32 Special Hobby Morane-Saulnier Type N "RFC Service" (22.08.2008)
Připravované modely Special Hobby (16.08.2008)
1/48 Tamiya A6M5/5a Zero Fighter (Zake) (11.07.2008)
1/72 Profiline L-13 Blaník (23.06.2008)
1/48 Trumpeter C-47A Skytrain (16.06.2008)
1/48 Special Hobby D-558-1 Skystreak (12.06.2008)
1/32 Hasegawa P-40E Warhawk (12.06.2008)
1/72 Special Hobby D-558-2 Skyrocket (10.06.2008)
1/48 AZ Model Fairey Firefly F.1 (05.06.2008)
1/48 Special Hobby Avia B-33/Il-10 (21.05.2008)
1/48 Trumpeter Mig-3 Late Type (19.05.2008)
1/48 Tamiya F-16C [Block 25/32] Fighting Falcon ANG (23.04.2008)
1/32 Trumpeter P-47N Thunderbolt (21.04.2008)
1/48 Trumpeter Hawker Sea Fury FB.11 (21.04.2008)
1/48 Hasegawa J35F/J Draken (03.04.2008)
1/72 MPM Production Wellington Mk.II "Merlin-powered Wimpy" (27.03.2008)
1/72 Special Hobby Ju-87A Stuka a Blenheim MK.IVF (11.03.2008)
1/48 Special Hobby Fokker D.XXI (update) (04.02.2008)
Novinky Planet Models (21.01.2008)
1/48 Tamiya Fiseler Fi156C Storch (27.12.2007)
1/72 Hasegawa B-24D Liberator (20.12.2007)
1/32 Trumpeter P-51B Mustang (20.12.2007)
1/32 Trumpeter Me 262B-1a/U1 Night Fighter (20.12.2007)
1/48 Hasegawa Ki-45 Kai Koh Toryu (Nick) w/ Isuzu TX40 Fuel Truck (14.12.2007)
1/32 Best Choice Heinkel He 162A-2 (01.12.2007)
1/72 Special Hobby X-1A/D "Second Generation" (01.12.2007)
1/72 Special Hobby D-558-1 Skystreak (update) (01.12.2007)
1/72 Special Hobby A-20G Havoc (update) (29.11.2007)
1/48 AZ Model F3H-2N / 2 "short tail" Demon (23.11.2007)
1/48 Special Hobby Avro Anson Mk.I. "Colorful Annie" (02.11.2007)
1/48 Trumpeter F9F-3 Panther (26.10.2007)
1/32 Dragon F-6D Mustang (24.10.2007)
1/72 Special Hobby CH-37 (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (05.10.2007)
1/72 Special Hobby X-1E (update) (19.09.2007)
Srpnové modely firmy MPM Production (Update) (11.09.2007)
1/48 Hobby Boss F/A-18C/D Hornet (27.08.2007)
1/72 Trumpeter F-105D Thunderchief (21.08.2007)
1/32 Special Hobby P-39D Airacobra (15.08.2007)
1/32 Trumpeter F-100D Super Saber (update) (09.08.2007)
1/32 Trumpeter F6F-5N Hellcat (03.08.2007)
1/32 Hasegawa Kawasaki KI-61 Hien Type I-Hei (15.06.2007)
1/32 Trumpeter P-47D Tunderbolt `Razorback` (UPDATE) (13.06.2007)
Novinky firmy Trumpeter na říjen 2007 (07.06.2007)
1/35 Dragon UH-1D Huey (28.05.2007)
1/32 Hasegawa Fw 190A-7 (23.05.2007)
1/32 Special Hobby Nieuport Nie 11 Bébé (16.05.2007)
1/48 Special Hobby Blackburn Skua / Roc (15.05.2007)
1/72 Special Hobby Avro Anson Mk.I "Late Version in RAF Service" (06.05.2007)
1/72 Special Hobby PV-2 Harpoon (06.05.2007)
1/32 Hasegawa P-47D Thunderbolt (19.04.2007)
1/72 Azur Dewoitine D.373/376 (11.04.2007)
1/48 Azur Potez 630 (02.04.2007)
1/48 Tamiya F-16CJ (Block 50) (26.03.2007)
1/32 Trumpeter F-100 a F6F Hellcat (26.03.2007)
1/24 Trumpeter Hawker Hurricane Mk I (22.02.2007)
Na noční oblohu s Hasegawou (24.01.2007)
1/48 Trumpeter F9F-2 Panther (18.01.2007)
1/72 Tamiya F4U-1A Corsair (22.12.2006)
1/72 Hasegawa B-26B/C Marauder (22.12.2006)
1/48 Hobby Boss Mirage IIIC/IIICJ (21.12.2006)
1/48 Trumpeter Wellington Mk3 (19.12.2006)
1/48 Academy F-14A Bombcat (14.12.2006)
1/48 Classic Airframes B-57B Canberra (14.12.2006)
1/48 Dragon Me-163B Komet w/Engine (08.12.2006)
1/48 Hasegawa P-39Q/N AiraCobra (08.12.2006)
1/48 Special Hobby F2G Super Corsair (28.11.2006)
1/48 MPM Production He 177A-5 Hi-tech (update) (28.11.2006)
1/48 Academy CH-46A/D "U.S. MARINES-VIETNAM" (10.11.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (08.11.2006)
1/48 Special Hobby Barracuda Mk.5 (12.10.2006)
1/48 Azur A051 Loire 130M (12.10.2006)
1/72 Meteor FR.Mk9 (update) (10.10.2006)
1/18 HPH B-17F Nose (02.10.2006)
1/72 Tamiya F4U-1 Bird Cage Corsair (29.09.2006)
1/72 Trumpeter Gannet AS.Mk1/4 (23.09.2006)
1/48 Trumpeter Wyvern S.4 (17.09.2006)
1/32 Revell Hawker Hunter F. MK.6 (08.09.2006)
1/32 Hasegawa Ju87D Stuka (28.08.2006)
1/72 Academy SB2C-4 HELLDIVER "SPECIAL EDITION" (17.08.2006)
1/72 Revell Focke Wulf FW 200C-8 "Condor" (09.08.2006)
1/48 Hasegawa Bell P-400 Airacobra (03.08.2006)
1/72 Hasegawa Junkers Ju88A-4 (27.07.2006)
1/48 Italeri B-25C/D Mitchell (25.07.2006)
1/32 Special Hobby F2A-2 Buffalo (18.07.2006)
1/32 Trumpeter SBD 3/4/A-24A Dauntless (05.07.2006)
1/32 Tamiya Zero Fighter Type21 (23.06.2006)
1/48 Hasegawa Fw190A-4 (15.06.2006)
1/48 Dragon He-162 MISTEL (13.06.2006)
1/48 Hasegawa F-104DJ Start Fighter J.A.S.D.F. (08.06.2006)
1/32 Trumpeter SBD 1/2 Dauntless (návod) (31.05.2006)
1/48 Trumpeter Vickers Wellington Mk IC / III (27.05.2006)
1/72 Special Hobby F2A-3 Buffalo "Defender of Midway" (25.05.2006)
1/48 Italeri MiG-23 Flogger (05.05.2006)
1/72 MPM Production Lockheed Hudson (05.05.2006)
1/72 MPM Production Fokker D.XXI 4.sarja "Slot Less Wing" (04.05.2006)
1/32 Trumpeter A-7D Corsair II (02.05.2006)
1/48 Academy CH-53E Super Sea Stallion (27.04.2006)
1/48 Tamiya He-162 Salamander (update) (26.04.2006)
1/72 Italeri SM.79 Sparviero I Serie (24.04.2006)
1/72 Revell Supermarine Walrus Mk. I (22.04.2006)
1/72 Italeri Fiat CR.42 Falco (20.04.2006)
Francouzký Jestřáb (13.04.2006)
1/72 Hasegawa Draken Austrian A.F. Farewell Special (28.03.2006)
1/48 Avia B.35 - CMK Planet Models (update) (24.03.2006)
1/72 Academy F-8P Crusader (20.03.2006)
1/48 Dragon Ta154 Moskito 3in1 (16.03.2006)
1/32 Hasegawa Ki-84 Type 4 Hayate Type Otsu (12.03.2006)
1/32 Trumpeter MIG-29K ?Fulcrum?Fighter (12.03.2006)
1/32 Hasegawa Fw190A-6 Checker Nose (14.02.2006)
1/35 Trumpeter CH-47A/D Chinook (19.01.2006)
1/48 Classic Airframes Messerschmitt Bf 109 A (19.01.2006)
1/48 Hasegawa F-104S StarFighter 50th Anniversary (17.01.2006)
1/48 Revell Spirit of St. Louis (16.01.2006)
1/48 Italeri F-4J Phantom II (28.12.2005)
1/72 Italeri B-26K Counter Invader (21.12.2005)
1/32 Hasegawa Ju87G Stuka 'Kannonenvogel' (19.12.2005)
1/48 Tamiya P-47M Thunderbolt (15.12.2005)
1/72 Trumpeter TU-160?BLACKJACK?BOMBER (14.12.2005)
1/72 Hasegawa Lancaster Mk.III Dambusters (08.12.2005)
1/72 Curtiss SB2C-4 Helldiver Academy (07.12.2005)
1/32 Trumpeter Mig-29M Fulcrum (15.11.2005)
Novinky Revell (update) (13.11.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18E Super Hornet (11.11.2005)
1/48 Hasegawa Fieseler&Skoda FiSk 199 (07.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-1C Helldiver (04.11.2005)
1/48 Accurate Miniatures SB2C-4 Helldiver (04.11.2005)
1/48 Hasegawa Fw-190A-3 (31.10.2005)
1/32 Trumpeter Me 262 A-2a (31.10.2005)
1/32 Trumpeter A-7E Corsair II (26.10.2005)
1/48 Tamiya Focke Wulf Fw190A-8/R-2 (21.10.2005)
1/48 Academy CH-46D/HH-46D Sea Knight "USN" (21.10.2005)
1/72 Hasegawa He-111 H-16 (18.10.2005)
1/48 Revell Spitfire Mk. IX / XVI (10.10.2005)
1/48 Classic Airframes Bf 109 (26.09.2005)
1/48 Hasegawa Focke-Wulf Fw 190A-3 (11.09.2005)
1/48 Revell Mig-15bis (06.09.2005)
1/72 Lockheed P-38J Lightning (29.08.2005)
1/48 Italeri Grumman TBF/TBM 1 Avenger (22.08.2005)
1/48 Hasegawa F/A-18F Super Hornet (29.07.2005)
1/72 Hasegawa Avro Lancaster B.I/B.III (26.07.2005)
1/32 Trumpeter Messerschmitt Me 262A (19.07.2005)
1/32 Polikarpov I-16 Type 10/17 (19.07.2005)
1/48 F/A-18E Super Hornet (14.07.2005)
1/48 Focke Wulf Fw200 C-4 Condor (30.06.2005)
1/72 Nakajima Ki-43-III AML (28.06.2005)
F/A-18D Hornet 'Night Attack' (25.06.2005)
1/48 Revell F4U-7 Corsair (22.06.2005)
1/72 Sopwith 2F1 Camel ("Ships Camel") Roden (20.06.2005)
1/48 Brewster Model 239 Buffalo (18.06.2005)
1/72 Italeri Jaguar T.2 (15.06.2005)
Diorama Set Eurofighter Typhoon & Shelter (11.06.2005)
1/72 Jermolajev Jer-2 A-Model (10.06.2005)
1/48 Classic Airframes Buffalo F2A-1 a Model 239 (08.06.2005)
Focke Wulf Fw 200 1/48 Trumpeter (27.05.2005)
Ju-87 G-2 (18.05.2005)
1:48 F2A-3 Buffalo ?Battle of Midway? Special hobby (12.05.2005)
1/72 Wyvern S.4 Trumpeter (09.05.2005)
1/72 Revell Mil Mi-8T (08.05.2005)
1/48 F.M. Handley Page Halifax (02.05.2005)
Accurate Miniatures 1/48 SB2U Vindicator (28.04.2005)
Heinkel He 70 G-1 "Blitz" (28.04.2005)
1/32 F-16 Falcon - Academy (27.04.2005)
1/72 AV-8B Harrier II Plus - Hasegawa (26.04.2005)
1/72 Westland Wywern Trumpeter (25.04.2005)
1/48 Fiat CR.42 LW Italeri (21.04.2005)
Curtiss P-40K-5 Warhawk (19.04.2005)
HH-53C "Jolly Green Giant" (14.04.2005)
Roden 1/48 OV-1B Mohawk (14.04.2005)
1/72 A-Model Jermolajev Jer-2 (13.04.2005)
Macchi 202 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
F6F-3 Tamiya 1/72 (08.04.2005)
Srovnání modelů P-40 Hasegawa a Eduard (07.04.2005)
1/32 Fokker Dr.I Roden (07.04.2005)
P-400 Air a Cutie (06.04.2005)
1/72 RN Westland Wyvern S-4 (05.04.2005)
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Petr Bunda | Vydáno dne 26. 10. 2010 | 5945 přečtení | Počet komentářů: 177 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server